18-25 aralığındaki gençlere ‘müzekart GNS’ dağıtılacak: Z nesli haydi müzeye

Türkiye’nin tüm kentlerinden gençlerin kültür, sanat, spor, seyahat faaliyetlerine erişiminde fırsat eşitliği sağlamak ve gençlerin toplumsallaşmalarını desteklemek hedefiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Genç Ne Sever’ platformunun tanıtım toplantısına katılan Bakan Kasapoğlu, konuşma yaptı.

Türkiye’nin, Avrupa’nın en kalabalık, en dinamik ve en genç nüfusuna sahip ülkesi olduğunu belirten Kasapoğlu “Genç nüfusumuz tek başına, dünyadaki 208 ülkenin 143’ünün genel nüfusundan fazla bir sayıya tekabül ediyor. Yalnızca nicelik olarak değil, nitelik olarak da gençlerimiz bambaşka bir düzeyde. Çalışkanlıklarıyla, üretkenlikleriyle, yürekleriyle, ferasetleriyle, dünyayı manaya ve anlamlandırma biçimleriyle gençlerimiz, diğer ülkelerdeki akranlarına örnek oluyor, onlara yol gösteriyorlar” sözlerini kullandı.

“DÜNYANIN EN BÜYÜK ÖĞRENCİ YURDU ALTYAPISINI İNŞA ETTİK”

Bakan Kasapoğlu, son yıllarda yapılan yatırımlarla Türkiye’yi öğrenci yurdu bakımından dünyanın en uygun altyapısına sahip ülkesi haline getirdiklerini söyledi.

Öğrenci yurdu sayısının her geçen gün arttığını aktaran Kasapoğlu “Dünyanın en büyük öğrenci yurdu altyapısını inşa ettik. 81 vilayet, 251 ilçede hizmet veren 800’e yakın öğrenci yurdumuzdan yılda 750 bin öğrenci istifade ediyor. Yurt sayımıza, yatak kapasitemize her geçen gün yeni yatırımlar ekleniyor. Tekrar dünyanın devlet eliyle verilen en kapsamlı burs ve tahsil takviyesi kredisini hayata geçirdik. Eğitimde fırsat eşitliğini sağladık. Doğup büyüdüğü kent hangisi olursa olsun, sosyo-ekonomik imkanları hangi seviyede olursa olsun, istek eden herkese üniversite kapılarını gerisine kadar açtık. Gençlerin karar alma sistemlerinde aktif olarak yer almasını, fikirlerinin ve niyetlerinin siyaset yaklaşımlarına, kurumların işleyişine ve tüm hususlara direkt olarak tesir etmesini temin ettik. Toplumsal, kültürel, sanatsal, eğitsel ve sportif olarak gençlerimizin gelişimi için adeta bir seferberlik yürüttük” sözlerini kullandı.

’20 ARAŞTIRMAYLA ‘GENÇ NE SEVER?’ DİYE ARAİTIRMA YAPTIK’

Sürdürülebilir hizmet, verimli çalışma prensibiyle ağır bir halde çalıştıklarını aktaran Bakan Kasapoğlu, “Gece gündüz ‘Gençler için daha öteki ne yapabiliriz, onlara hangi alanlarda daha fazla takviye olabiliriz.’ diye çaba içerisindeyiz” dedi.

Gençlerin süreçlere dahil edilmesi ve onların muhtaçlık ile taleplerinin hakikat belirlenmesi için yol haritası belirlediklerini anlatan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Son 1 yılda 1,3 milyon gencimizin görüşüne başvurarak 20 farklı araştırma yaptık. Gerek araştırmalarda, gerek yüz yüze görüşmelerimizde genç arkadaşlarımıza ‘Genç Ne Sever?’ diye sorduk. Bugün bir ortada olmamıza vesile olan bu projeyi meydana getirirken de ‘Genç Ne Sever?’ sorusuna verilen yanıtları ön plana aldık. ‘Genç Ne Sever’ ismi, gençlerin sevdiği her şeyi gençlere ikram eden bir marka olma mottosuyla hayata geçti” değerlendirmesinde bulundu.

MÜZELERİ FİYATSIZ HALE GETİRİYORUZ

Bakan Kasapoğlu, 18-25 yaş aralığındaki gençlere müze ve ören yerlerine fiyatsız girebilecekleri ‘Müzekart GNS’ vereceklerini söyledi.
Kartların ‘gencnesever.com’ internet sitesinden alınabileceğini lisana getiren Kasapoğlu “Sayın Cumhurbaşkanı’mız yaz periyodu seyahat seven genç arkadaşlarımız için harika bir haber vermişti. Gençlerimiz, 15 Temmuz-1 Eylül’de 81 vilayette seçilen yurtlarımızda fiyatsız konaklama imkanına kavuşmuştu. Bu çalışmanın; genç seyyahlar için, ülkemizi gezmek isteyen, kültürel zenginliğimizi deneyim etmek isteyen gençlerimiz için çok kıymetli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Gençlerimizin ağır bir halde bu fırsatı değerlendireceğine inanıyorum. Artık öbür bir sürprizimiz var. Yaz periyodu için yurtlarımızı fiyatsız olarak açtık, artık de müzeleri fiyatsız hale getiriyoruz. 18-25 yaş aralığındaki tüm gençlere, müze ve ören yerlerine büsbütün fiyatsız girebilecekleri bir Müzekart GNS ikram ediyoruz. Gençler yola çıkacak, konaklamalarını 81 vilayetimizdeki yurtlarda yapacaklar ve bu seyahatlerinde bakanlığımızın konuğu olarak, Galata Kulesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Fotoğraf Heykel müzesi, Pamukkale Travertenleri, Zeugma Müzesi üzere 300’den fazla müzeyi ziyaret edecekler” sözlerini kullandı.

“GENÇLER NEDEN YALNIZCA KİMLİK KARTLARINI GÖSTEREREK GİREMİYOR”

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 18-25 yaş ortası gençlere müze ve ören yerlerini fiyatsız gezmeleri için vereceği Müzekart GNS ile ilgili ihale yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa hangi firmaya verildiği TBMM’ye taşındı. CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’na, gençlerin yalnızca kimlik kartlarını göstererek müzelere girmeleri mümkün iken neden ayrıyeten kart bastırıldığını sordu.

Related Posts

Ballıca Mağarası, 11 ay sonra tekrar ziyarete açıldı

Tokat’ta Pazar ilçesine bağlı Ballıca köyündeki 1085 rakımlı zirvede, dünyanın en gösterişli mağaralarından olan Ballıca bulunuyor. Ortalama …

Düğünde silahlar ateşlendi, sokakta oynayan Abdulsamet vuruldu (2)

‘SİLAH ATILMASINA KARŞIYIM’ Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde sokakta oyun oynadığı sırada sırtına yorgun mermi isabet eden Abdulsamet Ceylan …

Ütüdeki Yanık İzlerinden Nasıl Kurtulursunuz? Bunu Uygulayın Yeni Alınmış Üzere Ütülere Kavuşun…

Kalıntı birikimi sadece ütünüzü etkisiz hale getirmekle kalmaz birebir vakitte ağır kokulara, tıkanmış gereçlere, sistemsiz buhar üretimine ve …

Sabah’tan Bloomberg’e: ABD’li patronlarınız mı izin vermiyor

Türkiye’deki ekonomi kanallarından biri olan Bloomberg TV’nin Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun canlı yayın olarak vermemesini köşesine …

Ara vermeden söyledi

Sevenlerini şarkılarıyla hem hüzünlendiren hem de coşturan sanatçı, ara vermeden 2.5 saat sahnede kaldı. Tilbe, “Keyfim çok yerinde, iyi ki …

Ben Affleck ve Jennifer Lopez evlendi! Hayallerindeki düğün malikanede olacak

Dünyaca ünlü şarkıcı Jennifer Lopez ve Ben Affleck, 18 yıl önceki nişanlarını geçtiğimiz günlerde evlilikle taçlandırdı. Las Vegas’ta ani bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.