4 Büyük İsimden LUNA Yorumları: Binance CEO’su da Var!

Kripto para piyasasında LUNA krizi konuşulmaya devam ediyor. Kripto’nun önde gelen isimlerinden Bitcoiner Max Keizer, LUNA’yı tüm ‘DeFi dolandırıcılıklarının’ büyük örneği olarak adlandırırken, kripto borsası Binance’in zengin kurucusu Changpeng Zhao, şaka yollu LUNA varlıklarının buharlaşmasından yakınıyor.

Jake Chervinsky’ye göre LUNA tüm kriptoları temsil etmiyor

Tanınmış Bitcoin destekçisi Max Keizer, Bloomberg ekonomi haber sunucusu Joe Weisenthal’ın UST/LUNA’yı ‘Ponzi benzeri oyunların korkunç bir örneği’ olarak nitelendirdiği bir tweet’e yanıt verdi. Keizer ayrıca LUNA’nın yanı sıra DeFi, Ethereum ve hatta Mike Novogratz’ı da dolandırıcılıkla ilişkilendirerek suçladı.

Joe Weisenthal, son birkaç yılda ‘kriptodaki en büyük şey’ olmasına rağmen, gerçekte DeFi uygulamalarının ekonomik bir etki yaratmadığını tweetledi. Blockchain Association’ın politika başkanı Jake Chervinsky’ye yanıt verdi. Chervinksy Twitter’da kripto karşıtı medyanın LUNA’yı sert bir şekilde eleştirdiğinden ve temelde tüm kriptoların potansiyel olarak LUNA/UST gibi olduğunu belirttiğinden şikayet etmişti.

Weisenthal, görünüşe göre tüm DeFi’nin Ponzi şemaları olduğuna inandığından, LUNA’dan ‘uzaydaki daha geniş bir Ponzi benzeri oyun fenomeninin özellikle korkunç bir örneği’ olarak bahsediyor.

Max Keiser, LUNA’nın, tüm DeFi dolandırıcılıkların simgesi olduğunu  söylüyor

Finans ve Bitcoin ile ilgili kendi şovunun ekonomisti ve RT sunucusu Max Keiser, Weisenthal’a, DeFi’yi bir aldatmaca ve Ponzi şeması olarak tanımlamaya tamamen katıldığını tweetledi. LUNA ve Terra’dan UST stablecoin’e gelince, Keizer onları “tüm DeFi’nin tokeni” olarak nitelendirdi.

LUNA yıkılana kadar hayranı olan ve hatta kendisine dövme yaptıran (ayda uluyan bir kurt) Galaxy Digital’in CEO’su Mike Novogratz’a bile sert eleştiriler yağdı.

Max Keizer, Bitcoin OG’lerinden biri olarak biliniyor ve tüm altcoin’leri eleştiriyor ve DeFi uygulamalarının çoğunluğunun üzerinde çalıştığı ikinci en büyük kripto Ethereum da dahil olmak üzere onları bir aldatmaca olarak nitelendiriyor.

CZ, LUNA tokenlerinin ‘asla taşınmadığını veya satılmadığını’ açıkladı

Kripto borsası Binance’in milyarder kurucusu, bir zamanlar 1,6 milyar dolar değerinde olan LUNA varlıklarının çökmesinden ve şimdi sadece 2,200 dolar değerinde olmasından sonra ‘yine fakir’ olduğunu söyledi.

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere Pazartesi günü bir tweet’te Zhao, dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in 15 milyon LUNA tokeni tuttuğunu söyledi. Binance’in bu tokenleri 2018’de LUNA’nın dayandığı Terra ağına yaptığı 3 milyon dolarlık yatırım karşılığında aldığını söyledi. LUNA tokenlerinin ‘asla taşınmadığını veya satılmadığını’ ekledi.

Pazartesi günü Zhao, Terra ekibini önce bireysel yatırımcılarına geri ödeme yapmaya çağırdı. ‘Kullanıcıları Koruma konusunda örnek olmak için Binance bunu bırakacak ve Terra proje ekibinden önce bireysel kullanıcılarını, en son Binance’i telafi etmesini isteyecek,’ diye tweet attı.

Hashed Wallet ve Delphi, LUNA’nın çöküşünden sonra kaybını açıkladı

Delphi, LUNA tokenlerinin zirvede yönetim altındaki varlıklarının %13’ünü oluşturduğunu, Hashed’in ise 3,5 milyar doların üzerinde kayıp gibi göründüğünü söylüyor. Bu, Terra’nın UST stablecoin’ine olan güven kaybından kaynaklanan en son yansıma.

Terra ekosistemi, stablecoin TerraUSD (UST) ve Terra (LUNA) ile bağlantılı tokenlerin çöküşü, bazı büyük yatırımcıların açıklama yapmasına ve kayıplarını detaylandırmasına neden oldu. Terra’nın iki destekçisi daha, bilançolarının tam olarak nasıl etkilendiğini açıkladı.

Bir araştırma firması ve butik yatırımcı olan Delphi Digital, bir blog yazısında UST ve LUNA’nın yapısı hakkında her zaman endişeleri olduğunu kabul etti, ancak Luna Foundation Guard’da bulunan büyük varlıkların düşünülemez olanı önleyeceğine inanıyordu.

Firma, 2021’in ilk çeyreğinde Delphi Ventures Master Fund’ın o zamanki net varlık değerinin (NAV) %0,5’i değerinde küçük bir miktarda LUNA satın aldığını yazdı. LUNA’nın değeri arttıkça bu pozisyon büyüdü ve fon, LFG’nin Şubat 2022 zammına yapılan ve artık değersiz olan 10 milyon dolarlık bir yatırım da dahil olmak üzere varlıklarını artırdı. Delphi, herhangi bir LUNA satmadığını söylese de, şu anda “gerçekleşmemiş büyük bir kayıp” üzerinde oturuyor.

Terra’nın diğer önde gelen destekçilerinden biri, Güney Kore’nin Seul kentinde bulunan erken aşama bir girişim fonu olan Hashed. Şirket, Crunchbase verilerine göre Terra’nın 2021 girişim turunda 25 milyon dolar toplanmasına yardımcı oldu. Hashed, 2019’da Terra hakkında şunları yazdı: “Mekanik tasarımlarının karmaşıklığından ve uygulama hızlarından hemen etkilendik.”

“LUNA geçen hafta çöktü ve yatırımcılar milyarlarca dolar zarara uğradı”

Politico’nun sürdürülebilirlik zirvesinde konuşan ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticareti Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam, Bitcoin ve altcoin’ler hakkındaki görüşlerini açıkladı. Rostin Behnam, kripto piyasalarında oldukça fazla dolandırıcılık olaylarıyla karşılaştıklarını belirtti ve şu değerlendirmeyi yaptı:

Kimlik avı saldırıları, diğer hileli ve manipülatif eylemler nedeniyle dijital varlıklarda on milyonlarca dolarlık kayıplar yaşanıyor ve her geçen gün bu yaygınlaşıyor. Kripto paralarla ilgili dolandırıcılık olaylarının üçte ikisi son bir yılda gerçekleşti. TerraUSD ve LUNA geçen hafta çöktü ve yatırımcılar milyarlarca dolar zarara uğradı.

Rostin Behnam, konuşmasında kripto piyasasındaki dolandırıcılık olaylarına dikkat çekti ve bunlarla mücadele etmek için CFTC’nin mevcut yetkilerini sonuna kadar kullanacağını belirtti. Buna ilaveten CFTC Başkanı, sektör temsilcilerini bu tarz dolandırıcılık olaylarına karşı birlikte çalışmaya davet etti.

Related Posts

‘Bakanlık övünüyor lakin takviye ikinci planda kalıyor’

TÜRKTOB açıklamasına nazaran Güler, TYAB’ın tarımın en stratejik ögesi olan tohumu üreten 60 bine yakın Türk çiftçisini temsil ettiğini …

Danışmanlık Devi Tarih de Verdi: Bu Altcoin 15x Yapabilir!

Geçen yılın Kasım ayında yaklaşık 3 trilyon dolarlık en yüksek değere ulaştıktan sonra, tüm kripto para piyasası çöktü. Birçok kripto paranın …

Fitch, Coca-Cola İçecek’in ‘yatırım’ notunu korudu

Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCI) yabancı ve yerli para cinsinden uzun vadeli temerrüt derecelendirmesi notunu ve uzun vadeli birincil …

Minimum fiyata artırım ile ilgili son dakika gelişmesi: Kabine toplantısı sonrası…

Bugünkü Kabine toplantısı sonrası minimum fiyat artırımı ile ilgili açıklamalar bekleniyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün akşam …

Biden ve Scholz, G7 Zirvesi öncesi bir araya geldi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşme, G7 Liderler Zirvesi’nin düzenlediği Almanya’nın Bavyera eyaletindeki …

Şeker fiyatlarına rekor zam

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, diğerlerine yüzde 37 zam kararı aldı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.