ABD’de ‘silah kontrolü’ adımı

ABD’de Cumhuriyetçi ve Demokrat toplam 20 senatörden oluşan iki partili küme, silah denetimi konusunda bir çerçeve muahedesine vardıklarını duyurdu.

ABD’de her geçen gün yaşanan silahlı akınların akabinde ABD’li senatörlerden silah denetimi konusunda tarihi bir mutabakata varıldığı duyuruldu. Cumhuriyetçi ve Demokrat toplam 20 senatörden oluşan iki partili küme, silah denetimi konusunda bir çerçeve muahedesine vardıklarını bildirdi.

Çerçeve mutabakatı, eyaletlerdeki “kırmızı bayrak” maddelerine dayanağı, 21 yaşın altındaki ateşli silah alıcıları için daha sıkı art plan denetimleri, okullardaki güvenlik tedbirlerinin artırılması ve ruh sıhhati için finansman ayrılmasını içeriyor.

“TEKLİFİMİZİ YASALAŞTIRMAYI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ”

Demokrat Chris Murphy ve Cumhuriyetçi John Cornyn liderliğindeki senatör kümesi tarafından yapılan açıklamada, “Bugün, ABD’nin çocuklarını korumak, okullarımızı inançta tutmak ve ülke genelindeki şiddet tehdidini azaltmak için sağduyulu, iki taraflı bir öneriyi duyuruyoruz” sözleri kullanılarak, “Aileler korkuyor. Bir ortaya gelip halkın güvenlik ve emniyet hislerini geri kazanmalarına yardımcı olacak bir şeyler yapmak bizim görevimiz” denildi.

Açıklamada, “Planımız okul güvenliğini ve öğrencilere verilen takviyesi düzgünleştiriyor, tehlikeli hatalıların ve akıl hastası olduğuna karar verilenlerin silah satın alamamasını sağlamaya yardımcı oluyor. Planımız, maddelere saygılı ABD’lilerin anayasal haklarını korurken hayat kurtarıyor. Geniş, iki taraflı takviye kazanmayı ve sağduyulu teklifimizi yasalaştırmayı dört gözle bekliyoruz” tabirleri kullanıldı.

“İYİ BİR BİRİNCİ ADIM”

Senato Çoğunluk Önderi Demokrat Chuck Schumer ise yaptığı açıklamada, kelam konusu çerçeve mutabakatını “iyi bir birinci adım” diye nitelendirerek, mutabakatın yasallaşması ile 21 yaşın altındakiler ve silahlı hücum düzenleme potansiyeli olan şahıslara, gelişmiş bir art plan denetim süreci kurulacağını ve süratli bir formda taarruz tüfekleri elde etmelerinin önüne geçileceğini aktardı.

Schumer, yasa tasarısının detayları belirlendikten sonra tasarıyı süratli bir biçimde Senato’da oylamaya sunacaklarını açıkladı.

“MASAMA NE KADAR ERKEN GELİRSE O KADAR ÇABUK İMZALAYABİLİRİM”

Çerçeve mutabakatının duyurulmasının akabinde açıklama yapan ABD Lideri Joe Biden, silah denetimi konusunda masasına gelen her türlü teklifi en kısa müddette imzalayacağını belirterek, “Bu ülkede her geçen gün daha fazla çocuk öldürülüyor. Masama ne kadar erken gelirse, o kadar çabuk imzalayabilirim ve bu tedbirleri hayat kurtarmak için o kadar çabuk kullanabiliriz” dedi.

Biden, 2 Haziran’da hücum silahlarının ve yüksek kapasiteli şarjörlerin satışının yasaklanması yahut bu silahları satın almak için taban yaşın 18’den 21’e çıkarılması davetinde bulunmuştu. Cumhuriyetçilerle yakın bağlantı içinde olan tesirli bir silah hakları kümesi olan Ulusal Tüfek Derneği, Biden’ın tekliflerini maddelere saygılı silah sahiplerinin haklarına yönelik bir ihlal olarak nitelendirmişti.

YASA TASARISININ 60 OYA GEREKSİNİMİ VAR

ABD Senatosu, 50 Demokrat ve 50 Cumhuriyetçiden oluşurken, yasanın kararı geciktirmek yahut büsbütün önlemek için önerilen mevzuat üzerinde tartışmayı sürdürdüğü siyasi bir prosedür olan “filibuster” hareketinin üstesinden gelmek için 60 oya sahip olması gerekiyor.

‘KIRMIZI BAYRAK’ YASA TASARISI

ABD Temsilciler Meclisi ise 8 Haziran’da silah satın alma yaşının 18’den 21’e çıkarılmasına yönelik yasa tasarısının onaylamasının akabinde 9 Haziran’da ise kendisine yahut diğerlerine tehlike oluşturacağı düşünülen bireylerin silahlara erişiminin kısıtlanacağı “Kırmızı Bayrak” olarak isimlendirilen yasa tasarısını 202’ye karşı 224 oyla onaylamıştı.

Yasa tasarısına nazaran, bölge mahkemelerine verilen dilekçe doğrultusunda mahkeme hakimi, tehlikeli sayılan bir kişinin silah satın alması yahut bulundurmasını süreksiz olarak engellenmesine karar verebilecek.

UVALDE VE BUFFALO SALDIRILARI

Texas eyaletine bağlı Uvalde’de de 24 Mayıs’ta Robb İlköğretim Okulu’na 18 yaşındaki Salvador Ramos tarafından düzenlenen silahlı hücumda 19’u çocuk olmak üzere 21 kişi, New York eyaletine bağlı Buffalo kentindeki Top Friendly Market isimli süpermarkete 15 Mayıs’ta düzenlenen silahlı akında ise 10 kişi hayatını kaybetmişti. Kelam konusu hücumların faillerinin de 18 yaşında olduğu açıklanmıştı.

Related Posts

Türkiye ile Türkmenistan ortasında bir dizi muahede

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve beraberindeki heyet, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odasında “Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türkmen …

Ek gösterge ve öğrenci affına ilişkin teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi (1)

Ek gösterge ile öğrenci affı düzenlemesini de içeren ekonomiye ilişkin “torba” kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi …

Okay Yokuşlu, Celta Vigo’dan ayrıldı

Okay Yokuşlu, kulübü Celta Vigo ile olan mukavelesinin karşılıklı mutabakat ile feshedildiğini açıkladı. 28 yaşındaki orta saha oyuncusu …

Artvin’de heyelan: Tırlar toprak altında kaldı

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde meydana gelen heyelandan dolayı yoldan geçen tırlar ziyan gördü, bölgede meyyit ve yaralıların olduğu biliniyor …

Ümraniyespor Tunuslu golcü Adel Bettaieb’i kadrosuna kattı

Yeni sezon öncesi transfer çalışmalarını hızlandıran Ümraniyespor, 25 yaşındaki Tunuslu golcü Adel Betteieb ile 1+1 yıllık sözleşme imzaladı …

Tapu arbedesinde eşini bıçaklayarak öldürdü

İstanbul’un Ümraniye ilçesinde bir kişi, tapu yüzünden tartıştığı eşini bıçakla öldürdü. Edinilen bilgiye nazaran, Yamanevler Mahallesi’ndeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.