Afganistan’da son 24 saatte 12 vilayette Taliban ile çatışma yaşandı

Afganistan Savunma Bakanlığı, son 24 saatte ülkenin 12 vilayetinde Taliban militanlarıyla güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandığını açıkladı.

Çatışmalarda 361 militanın öldürüldüğü ifade edilen açıklamada, 145 militanın da yaralandığı bildirildi.

Açıklamada, bu süre içinde düzenlenen operasyonlarda Taliban’a ait çok sayıda silah ve mühimmatın imha edildiği belirtildi.

Taliban’dan henüz konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

– Son 10 günde 4 binden fazla kişi yaralandı

Afganistan’daki Uluslararası Kızılhaç Komitesinden yapılan açıklamada, çatışma ve saldırılar nedeniyle son 10 günde 4 bin 42 kişinin yaralandığı belirtildi.

Yaralıların 15 sağlık merkezinde tedavi altına alındığı aktarılan açıklamada, Afganistan’ın Kunduz, Helmand, Kandahar ve çatışmaların olduğu diğer vilayetlerde yüz binlerce kişinin risk altında olduğu vurgulandı.

Açıklamada, son zamanlarda artan şiddet nedeniyle sivil kayıplarının artmasından endişeli duyulduğu ifade edildi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesinden yapılan açıklamaya göre, çatışmalar nedeniyle birçok kentte elektrik ve su şebekeleri kesildi.

Öte yandan Taliban militanlarıyla güvenlik güçleri arasında Farah, Kapisa, Belh, Baglan vilayetlerinde çatışmalar devam ediyor.

– Taliban’ın kuzey vilayetlerine yönelmesi

ABD’nin Afganistan’daki askeri güçlerini çekme kararının ardından saldırıları zirve noktaya ulaşan Taliban, ülkenin Orta Asya ile bağlantısını sağlayan kuzey vilayetlerinin merkezlerini de peşi sıra ele geçiriyor.

ABD ile Taliban arasında imzalanan Doha Anlaşması’na göre, NATO güçlerinin son çekilme tarihi olan 11 Eylül 2021’den önce vilayet merkezlerine saldırmayacağını ilan eden Taliban, ABD hava saldırılarını gerekçe göstererek vilayet merkezlerine yöneldi.

Taliban, son 4 günde biri ülkenin güneybatısında, diğer beşi kuzey ve kuzeydoğuda olmak üzere toplam 6 vilayet merkezini Afgan hükümet güçlerinden aldı.

Afgan hükümeti, 34 vilayet merkezinden 28’ini halen kontrolünde tutuyor.

Taliban’ın kontrolüne giren yerlerdeki ilk icraatlarından biri, cezaevlerinde bulunan tüm mahkumları serbest bırakmak oluyor.

Related Posts

LGS tercih sonuçları ne vakit açıklanacak?

5 Haziran’da gerçekleşen imtihanda ter döken milyonlarca öğrenciyi artık tercih heyecanı sardı.LGS tercihleri 4 Temmuz itibariyle başladı …

Yeni dolandırıcılık uydurma alışveriş siteleri: ‘Sitenin uydurma olduğunu manaya bahtınız yok’

Popüler alışveriş sitelerinin ilanlarını ve içeriklerini kopyalayarak müşterilerine itimat duygusu vermeye çalışan dolandırıcılar, web …

Bayan avukattan meslektaşına akılalmaz oyun

İzmirli avukat Ersin Sel’i telefonda tehdit ederek hakarette bulunan, bâtın numaradan bir erkeğe aratıp taciz ettirdiği ortaya çıkan bayan avukat …

Rusya, Ukrayna’nın doğudaki ‘son kale’ olarak tanımladığı yeri ele geçirdi

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumları devam ederken, Rus ordusu Ukrayna’nın doğusundaki taarruzlarını ağırlaştırdı. Rusya Savunma Bakanlığı …

Chaba tayfunu Çin’i yerle bir etti! 5 dakika içinde çatılar uçtu, ortalık savaş alanına döndü

Çin’de yılın ilk tayfunu olarak bilinen Chaba, Guangdong eyaletinin Maoming kentinde karaya ulaştı. Rekor yağış uyarısında bulunulurken, Çin …

Karim Benzema’nın sevgilisi ortaya çıktı! Teknede görüntülendi

Avrupa futbolunun geçtiğimiz sezon en formda golcüsü olan Karim Benzema, tatilde yeni aşkıyla yakalandı. 34 yaşındaki oyuncunun yeni aşkıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.