Aksoy Araştırma: AK Parti’ye oy geçişi durdu

Aksoy Araştırma Şirketi’nin kurucusu Ertan Aksoy, seçim güvenliğine ait dert taşıyan seçmenin partilere nazaran oranı hakkında açıklamalarda bulundu. Muhalif partilere oy veren seçmenin görece daha fazla bu kaygıyı taşıdığını belirten Aksoy, kararsız seçmenle ilgili, “Son ölçümde bu oran yüzde 12,8” dedi. Aksoy, iktisada dair karamsarlık halinin ise genç seçmende yetişkinlere nazaran çok daha yüksek olduğunu söyledi.

“Henüz geçen hafta yaptığımız ölçüme nazaran seçim güvenliği konusunda derdi olmadığını belirtenlerin oranı sadece yüzde 21,5” diyen Aksoy, “Şimdilik AKP’ye oy geçişi neredeyse durdu” tabirlerini kullandı. Cumhuriyet’ten Gizay Çelik’e konuşan Aksoy’un açıklamaları şöyle:

Yurttaşlar seçim güvenliğine ait tasa taşıyor mu? Seçim güvenliğiyle ilgili telaş duyanların/ duymaların ittifaka nazaran dağılımı nasıl şekilleniyor?

Bu korku seçmende halihazırda vardı. Geçtiğimiz aylarda seçim kanununda yapılan değişiklik, bilhassa sandık güvenliği ile simgeleşmiş bir isim olan Canan Kaftancıoğlu’nun siyasi yasaklı hale getirilmesi mevcut tasayı daha da büyüttü. Şimdi geçen hafta yaptığımız ölçüme nazaran seçim güvenliği konusunda telaşı olmadığını belirtenlerin oranı sadece yüzde 21,5. Üstelik bu karşılığı verenlerin neredeyse tamamını AKP’li ve MHP’li seçmen oluşturuyor. Korku duyduğunu belirtenlerin oranı CHP seçmeninde yüzde 81,3, HDP seçmeninde yüzde 87 ve GÜZEL Parti seçmeninde yüzde 88 seviyesinde. Yani muhalif partilere oy veren seçmen görece daha fazla bu tasayı taşıyor.

Son anket çalışmalarınızda kararsız seçmenin durumu nedir? Bu seçmen kitlesinin oy veririm/ oy vermem dediği partiler hangileridir?

Son ölçümde bu oran yüzde 12,8. Seçimsiz her periyotta emsal bir oran ile karşılaşıyoruz. Burada daha açıklayıcı olan oy geçişkenliği konusu. Bunu anlamak için sorduğumuz sorulardan biri de partiniz seçime girmese hangi partiye oy verirsiniz sorusu. Karşılıklara baktığımızda partisi seçime girmese AKP’ye oy verecek seçmenin yüzde 4,2’de kaldığını görüyoruz. Bu 4,2’nin de neredeyse tamamı MHP’den geliyor. Şimdilik AKP’ye oy geçişi neredeyse durdu. Seçmenin asla oy vermem dediği partilerde birinci sırada HDP son sırada ise CHP geliyor.

Yurttaşlar giderek derinleşen ekonomik krizle ilgili ne düşünüyor?

Ekonomik krizin birinci görüldüğü vakitlerde iktidarın krizin sebebi olarak dış mihrakları göstermesi seçmende manalı oranda karşılık buldu. Ancak 4 yıldır kriz bitmediği üzere derinleştikçe seçmen de bu mevzuda görüşünü değiştirdi. İktidar blokunda sıklıkla başarılı olarak anlatılan bakanların toplumsal medya istifası/af talepleri ile sorunun mihraktan öte bir yönetememe hali olduğu seçmende de anlaşıldı. Bu nedenle artık muhalefetin potansiyel adaylarının yönetebileceğine olan inanç iktidarın idaresinin üzerine çıktı. Seçmen tarafında iktisada dair genel bir karamsarlık hali var. Bu karamsarlık hali genç seçmenlerde yetişkinlere nazaran çok daha yüksek. Yetişkin seçmenlerin büyük kısmında iktidar değişikliği vb. durumlar sonrasında biraz vakit alsa da düzelme başlayacağı istikametinde görüş hâkim. Gençlerde ise (buna iktidara oy vereceğini belirten seçmen de dahil) artık düzelmeyecek duygusu baskın.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.