Bangladeş, Dünya Bankasının Arakanlı Müslümanların ülkeye uyum sağlamalarına yönelik raporunu reddetti

Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Kalam Abdul Momen, başkent Dakka’da düzenlediği basın toplasında, Dünya Bankasının mültecilere ev sahipliği yapan 16 ülke için rapor hazırladığını hatırlattı.

Momen, raporda mültecilerin uyum sağlamaları, refahı, eşit istihdamı ile ev sahibi toplulukla mülteciler arasındaki iletişimin iyileştirilmesiyle ilgili uzun vadeli program olduğunu ifade etti.

Raporda, uyum sürecinin bir parçası olarak Arakanlı Müslümanların arazi, mülkiyet, seçim ve hareket haklarının genişletilmesinin önerildiğini belirten Momen, bu öneriyi kabul etmeleri durumunda Dünya Bankası fonundan mali destek sağlanacağı bilgisini paylaştı.

Momen, Arakanlı Müslümanları mülteci olarak tanımlamadıklarını, onların geçici olarak barınma sağladıkları “zulme uğramış ve yerlerinden edilmiş” kişiler olduğunu kaydetti.

“Arakanlı Müslümanlar ile ilgili görüşümüzle çeliştiği için Dünya Bankasının raporuna şiddetle karşı çıkıyor ve tümüyle reddediyoruz.” diyen Momen, Arakanlı Müslümanların refahının topraklarına dönmekte olduğunu söyledi.

Momen, Dünya Bankasından ve Birleşmiş Milletlere bağlı ajanslardan bu konular yerine Arakanlı Müslümanların Myanmar’a iadelerinin uygulanması üzerine çalışmalarını istedi.

– ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan’daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı.

BM’ye göre, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 1 milyona yaklaştı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti, “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

Related Posts

Kan donduran cinayet! Kayınpederini öldürdü, eşini çekiçle ağır yaraladı

Olay, gece saatlerinde Kocaeli’nin Darıca ilçesi Kazım Karabekir Mahallesi Sokullu Caddesi Yeni Devir Sokak üzerinde meydana geldi. Edinilen …

Galatasaray’da sürpriz ayrılık! Okan Buruk, Fatih Terim’in gözdelerinin biletini kesti

Dries Mertens, Lucas Torreira ve Seferovic gibi dünyaca ünlü yıldızlarla kadrosunu güçlendiren Galatasaray’da takımdan ayrılacak futbolcular da …

Ağrı’da öldürülen terörist için HDP’den taziye merasimi

Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi kırsalında güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlarda terör örgütü PKK’ya büyük darbe vuruldu. Operasyon kapsamında …

Erdoğan’ın ziyareti öncesi kaldırılan fotoğraflar, cemevine tekrar asıldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Hüseyin Gazi Cemevi’nde dün muharrem ayı iftarına katılarak Alevi ve Bektaşi derneklerinin …

Yılmaz Özdil’den ‘mavi bidon’ paylaşımı

SÖZCÜ muharriri Yılmaz Özdil, Orman Bölge Müdürlüğü’nün aldığı yangın tedbirleriyle ilgili dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Özellikle son …

Vatandaşlık alan Suriyeli böyle kutladı

Türkiye’de yabancı uyruklu kişilere vatandaşlık verilmesi siyasette tartışma konusuyken, sosyal medyada paylaşılan bir video dikkat çekti.Yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.