Bitcoin, ETH ve Altcoin’lerdeki Çöküşün Arkasında Ne var?

ABD SEC’in Binance ve Coinbase’e dava açmasının ardından piyasa yapıcıların likiditeyi çekti. Bunun ardından piyasada tam bir kargaşa oldu ve Bitcoin, altcoin fiyatları düştü. İşte detaylar…

Bitcoin, Ethereum ve altcoin’ler sert düştü!

Kripto piyasası Cumartesi günü tam anlamıyla bir çöküş yaşadı. Küresel kripto piyasa değeri son sert düşüşle 1,04 trilyon dolara geriledi. Son 24 saat içinde 190.000’den fazla traderın tasfiye edilmesiyle toplam tasfiye 400 milyon dolara ulaştı. En büyük tekli likidasyon 2,18 milyon dolar değerindeki ETH-USD-SWAP ile kripto borsası OKX’te gerçekleşti.

Bitcoin fiyatı %4 düşerken, büyük düşüş sadece 2 saat içinde gerçekleşti. BTC fiyatı 24 saatin en düşük seviyesi olan 25.500 dolara geriledi. Bitcoin şu anda 25 bin dolar seviyesinin altına düşme olasılığı yüksek olan 25.700 dolar civarında işlem görüyor. Ethereum fiyatı 24 saatin en düşük ve en yüksek seviyesi olan 1.765 ve 1.854 dolar ile %6 düştü. ETH fiyatı şu anda 1.750 doların altında işlem görüyor. Artan işlem hacimleriyle birlikte satış baskısı artmaya devam ediyor.

Bu arada, Filecoin (FIL), Polygon (MATIC), Cardano (ADA), Solana (SOL), Chiliz (CHZ), Sandbox (SAND), Decentraland (MANA), Axie Infinity (AXS) ve benzer altcon’ler %25’ten fazla düşüş gördü. Meme coin’i Shiba Inu (SHIB) gün içinde %30 düşerek kripto piyasasındaki çöküşe öncülük etti. Öte yandan, düşüşten bir miktar alım da kaydedildi.

Bitcoin ve altcoin’lerdeki çöküşünün arkasındaki nedenler

ABD SEC’in Coinbase ve Binance’e karşı açtığı davalarda adı geçen kripto para birimlerinde büyük tasfiyeler oldu. Bununla birlikte, büyük likidasyon Binance.US’in borsada USD itibari para desteğini durdurmasının ardından geldi. Ayrıca, Robinhood’un Solana (SOL), Cardano (ADA) ve Polygon’u (MATIC) listeden çıkarması bunu artırdı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD SEC, Binance davasında menkul kıymet olarak BNB, BUSD, SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS ve COTI’den bahsetti. Ajans, Coinbase davasında SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH ve NEXO’yu menkul kıymet olarak listeledi.

Coinglass’a göre, son 24 saat içinde 300 milyon doların üzerinde long pozisyon tasfiye oldu. Ayrıca, 30 milyon dolarlık short pozisyon tasfiye edildi. Tasfiyeler büyük ölçüde Binance, OKX ve Bybit’te gerçekleşti. Bunların detayına baktığımızda, BTC (50 milyon dolar), ETH (46 milyon dolar), ADA (17 milyon dolar), SOL (16 milyon dolar), LTC (12 milyon dolar), DOGE (11 milyon dolar), BNB (10 milyon dolar), FIL (10 milyon dolar) ve MATIC (9 milyon dolar).

Kripto Piyasası Tasfiyesi / Kaynak: Coinglass

Bir diğer etken ise Grayscale Investments oldu. Şirket, ABD SEC’e Grayscale Filecoin Trust için Form 10’daki Tröst Kayıt Beyanının geri çekilmesi talebini iletti. SEC personeli Filecoin’i (FIL) menkul kıymet olarak görmeye devam ediyor. Ancak Grayscale, FIL’in bir menkul kıymet olmadığına inanmaya devam edeceğini söylüyor.

Bir diğer tarafta, Jump Crypto ve Cumberland gibi piyasa yapıcılar tüm likiditeyi altcoinlerden çekti. Piyasa yapıcılar, büyük kriptoları Binance ve Coinbase borsalarına atarken yakalandı. Binance.US ortakları borsa ile çalışma konusunda isteksiz davranarak piyasada büyük bir satış dalgasına neden oldu. Dahası, milyonlarca değerinde 4 trilyondan fazla Shiba Inu (SHIB) tokeni Shiba Staking’den kripto borsası Binance’e taşındı. Bu durum SHIB ve BONE fiyatlarında bir satış dalgasını tetikledi. Scimitar Capital, 2 milyar dolarlık devasa altcoin tasfiyesinin arkasında olduğu söylenen hedge fonu, şunları söyledi:

Fonumuz, kripto varlıklarımızı tasfiye etmek ve sermayeyi değerli LP’lerimize iade etmek için stratejik bir karar aldı. Bu hamlenin daha fazla istikrar ve fırsat sağlayacağına inanıyoruz.

https://twitter.com/thiccythot_/status/1667418848771952640

Binance CEO’sunun piyasadaki düşüş hakkında görüşleri

SEC’in hedef aldığı Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao, hiç kimsenin piyasanın neden yükseldiğini ya da düştüğünü gerçekten bilmediğini söyledi. Ayrıca, bir piyasada her birinin kendine özgü nedenleri olan çok sayıda satıcı ve alıcı olduğunu kaydetti. Bu bağlamda CZ, şu paylaşımı yaptı:

Piyasa neden yükseliyor ya da düşüyor? Kimse gerçekten bilmiyor. Birçok insan bildiğini iddia eder ve genellikle tek bir (genellikle yanlış) nedene bağlayabilir. Gerçekte, bir piyasada çok sayıda satıcı ve alıcı vardır ve herkesin kendine göre nedenleri olabilir.

https://twitter.com/cz_binance/status/1667439122137358336

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir