Çarkıfelek meyvesi ve mucizevi faydaları

Çarkıfelekgiller familyasının örnek bitkisidir. Saat çiçeği olarak da bilinir. Anayurdu Tropikal Amerika’dır. Ana yurdundan dünyaya yayılmış 400 kadar türü vardır. Passiflora Bitkisi ülkemizde de yetişmektedir. Son yıllarda özellikle Antalya bölgesinde yetiştirilmektedir. Sürüngen bir bitkidir. 5-7 parçalı koyu yeşil yaprakları yaz boyunca açan çiçekleri erguvani, pembe, mavi ya da kırmızı renktedir. Meyvesinin kabuğu sarı ya da mordur. Dış yüzeyi pürüzsüzdür. Çarkıfelek meyvesi Meyve suyu, kokteyl, tatlı, dondurma ve meyve salatalarında kullanılarak tüketilmektedir.

Çarkıfelek Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Çarkıfelek Meyvesinin Tadı Nasıldır?

Kıvamı ve aroması oldukça benzersiz olan çarkıfelek meyvesinin mor renkli bir dış kabuğu vardır. Bu kabuğun içinde sulu, jöle benzeri ancak ferahlatıcı bir meyve özü bulunur. Çarkıfelek meyvesinin çekirdekleri çıtır çıtır yenilebilir cinstendir.

Çarkıfelek Bitkisinin İçerisinde Bulunan Maddeler Nelerdir?

Alkoloidler, kumarin, glukoz, harmalol, maltol, rafinoz, scopoletin, steroller, viteksin, apijenin, flavonoidler, reçine, harman alkoloidleri (passiflorine, aribine, loturine, yageine),saponaretin, stigmasterol, sükroz, karbonhidratlar, fruktoz, harmalin, harmin, orientin, saponarin, sitosterol, ve ambeliferon.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir