Cazibe merkezi haline gelen Van’da üretilen ürünler yurt dışına satılıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yaptığı yatırımlar ve girişimcilere sunulan teşvikler, Van’da onlarca tekstil fabrikasının kurulmasını sağladı.

Van-Hakkari kara yolundaki tekstil kent, yeni kurulan “Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi” ve kentin birçok noktasında açılan fabrikalar, kentte hem istihdamın hem de ihracatın artmasına katkı sundu.

Kent genelindeki 40 tekstil fabrikası ve atölyelerde 5 bin kişi istihdam ediliyor.

Son dönemlerde birçok ilden yatırımcının ilgisini çeken Van’da kurulan fabrika ve atölyelerde bazı ünlü markalar için üretilen ürünler Avrupa’ya ihraç ediliyor.

– “ÜLKEMİZİN BÜYÜMESİNE, İHRACATINA ÇOK CİDDİ KATKILAR SUNUYOR”

Van Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mehmet Aslan, AA muhabirine, kentin son zamanlarda yapılan yatırımlar sayesinde tekstil sektörünün parlayan yıldızı olduğunu söyledi.

Her gün tekstil alanında yeni bir taleple karşılaştıklarını belirten Aslan, “Van bu trendini sürdürerek üst katmanlara doğru emin adımlarla yürüyor. İlimize ve Organize Sanayi Bölgemize son dönemlerde yapılan sanayi, tekstil ve diğer alanlardaki yatırımlar çok büyük katkı sağladı. Ülkemizin büyümesine, ihracatına çok ciddi katkılar sunuyor. Bu da hepimizi mutlu ediyor.” diye konuştu.

Kentteki tekstil fabrikalarında üretilen ürünlerin Avrupa’nın birçok noktasında ihraç edildiğini vurgulayan Aslan, Van’ın kısa sürede ülkenin en önemli tekstil merkezlerinden biri olacağına inandıklarını aktardı.

Organize sanayi bölgesinin büyük bir bölümünü “tekstil bölgesi” ilan ettiklerini anlatan Aslan, şunları kaydetti:

“Bu bölgelerin altyapılarını Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının katkılarıyla tamamladık. Son 2 müteşebbis heyet toplantımızda bu alanların tahsisini yaptık. İzmir’in, İstanbul’un, Bursa’nın en büyük tekstil yatırımcıları Van’a geldi. Onlara yer tahsis ettik. Bu firmaların hepsi Avrupa’ya çalışıyor. Bu yatırımlar hem ilimize istihdam hem de ülkemizin ihracatına, dış ticaretine katma değer sağlayacak. Bu da ilimizin, bölgemizin büyümesi, kalkınması, insanların gelir seviyesinin yükselmesi demektir.”

– “TÜRKİYE’NİN DOĞUSUNDAN AVRUPA’NIN KUZEYİNE ÜRÜN GÖNDERİYORUZ”

Van’da üretim yapan Feka Tekstil’in İşletme Müdürü Hakan Topçu, devletin sağladığı desteklerle kurdukları fabrikada 300 kişinin çalıştığını belirtti.

Fabrikada kesim ve dikim yaptıklarını ifade eden Topçu, “Ürünlerimiz İstanbul’a, oradan da Avrupa ülkelerine gönderiliyor. Markamız, Danimarka markası. Türkiye’nin doğusundan Avrupa’nın kuzeyine sevk ediyoruz. Böyle bir işletmemiz var Van’da. İhracat yaptığımız ülkeler arasında Danimarka, İsveç, Belçika, Almanya ve İspanya var.” diye konuştu.

Ronis Tekstil Yöneticisi Hüseyin Güzel ise dünyadaki birçok markayla çalıştıklarını dile getirerek, “Ürünlerimizin çoğu Avrupa ülkelerine gönderiliyor. İspanya, Almanya, Fransa, İngiltere, ABD’ye ihracat yapıyoruz.” dedi.

Related Posts

Bankalardan emeklilerin maaşlarına bloke

Açlık sonunun altında 3 bin 500 lira aylıkla “muhtaç” durumuna düşürülen emekliler, daha fazla promosyon alabilmek için banka banka dolaşırken …

Eski Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal, holding idaresinde: Bize büyük kıymet katacak

Eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Naci Ağbal’ın, Yararı Holding idare takımına katıldığı açıklandı. Temmuz sonunda …

Alışverişte dikkat edilmesi gerekenler

İhtiyaçlarımız var ve alışveriş yapmamız gerekiyor. Lakin bu alımlarda göstereceğimiz dikkat bizi yararlı kılacak. Alım yaparken seçici ve …

CHP’li Karabat’tan Bakan Nebati’ye güç sorular: ‘Görevden alınırsanız şaşırmayın’

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Kur Muhafazalı Mevduat sistemiyle ilgili sorularını toplumsal medya hesabı Twitter üzerinden Hazine ve …

Ücretsiz NFT Tokenler Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey!

NFT Tokenler 2021’in moda sözcüklerinden biriydi. Ancak, 2020 gibi erken bir tarihte dijital sanatçılar, zanaatlarının farkındalığında bir artış …

Bakan Kirişci: Tarım topraklarımızı gözümüz gibi korumalıyız

TAGEM Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Tarım ve Orman İl Müdürleri İstişare Toplantısı’nda konuşan Bakan Kirişci, artan dünya nüfusunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.