CHP’li Karabat’tan Bakan Nebati’ye güç sorular: ‘Görevden alınırsanız şaşırmayın’

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Kur Muhafazalı Mevduat sistemiyle ilgili sorularını toplumsal medya hesabı Twitter üzerinden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye yöneltti. Karabat, paylaşımında KKM’de büyük bir zımnilik olduğuna dikkat çekti.

Karabat, “Belli ki Saray’dan talimat almışsınız ancak şunu size söyleyeyim. Sizi ön plana atarak Saray kendi sorumluluğundan kaçmaya, tek hatalı sizi ilan etmeye çalışıyor. Yakında gece yarısı kararnamesiyle vazifeden alınırsanız şaşırmayın” dedi.

Karabat’ın dikkat çeken paylaşımları şu biçimde:

“Özelleştirme 63 milyar dolar, KKM 60 milyar dolar

1) Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) sistemini öve öve bitiremeyen Sn. Nureddin Nebati’ye soralım: KKM’de büyük saklılık var. Sisteme girenlerin sayısını neden saklıyorsunuz?

2) KKM’deki şirket oranı nedir? Şirketlerin toplam mevduattaki hissesi kaçtır? Tüm mevduatların dövize endeksli kısmı yüzde 72’yi buldu. Bu nasıl liralaşma siyasetidir?

3) KKM başladığında dolar kuru 18 TL’ydi. 7 ay sonra dolar yine 18 TL’ye çıktı. Bu ortada 100 milyar TL’ye yakın faiz verdiniz, on milyarlarca liralık vergiden feragat ettiniz.

4) Yılsonunda KKM’nin faturası 300 milyar TL’yi aşacağa benziyor. Tüm bu tabloya karşın KKM’yi nasıl hala başarılı buluyorsunuz?

5) AKP’nin 20 yılda yaptığı özelleştirmeler 63 milyar doları buldu. KKM’ye park etmiş paranın karşılığı ise 60 milyar dolara ulaştı. Siz özelleştirme geliri kadar varlığı yalnızca 7 ayda dolarize ettiniz. KKM ile TL cazip değil, rezil edildi.

6) KKM sonlandığı an burada biriken 1 trilyon TL dolara yönelirse bunu karşılayacak değil 60, 1 milyar dolarınız dahi yok. Türkiye’yi çok önemli bir döviz krizine soktuğunuzun farkında değilsiniz. Bunun nesiyle övünüyorsunuz?

7) 7) Aralık 2021’den bu yana enflasyon ve döviz kurları başta olmak üzere iktisada dair ne öngörüde bulundaysanız tutmadı. İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?

8) 8) Açlık hududu 6 bin 840 TL’ye, yoksulluk hududu ise 22 bin 279 TL’ye çıktı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde birinci sefer sizin sayenizde barınma ve beslenme krizi ortaya çıktı. Yarattığınız tablodan şad musunuz?

9) 9) Finansal istikrar ve itimattan bahsedip Sn. Genel Liderimize suçlamada bulunmuşsunuz. Türkiye’de finansal istikrar ve itimadı yıkan bizatihi sizsiniz! Yavuz hırsız mesken sahibini bastırırmış! Sizde hiç utanma duygusu kalmadı mı?

10) 10) Sn. Nebati, muhakkak ki Saray’dan talimat almışsınız lakin şunu size söyleyeyim. Sizi ön plana atarak Saray kendi sorumluluğundan kaçmaya, tek hatalı sizi ilan etmeye çalışıyor. Yakında gece yarısı kararnamesiyle misyondan alınırsanız şaşırmayın.”

Related Posts

Yenileme rüzgarı… Sıfırı geçecek

Türkiye’de özellikle son iki yıldır sıfır araç üretmek de satın almak da giderek zorlaşırken, ikinci el araç yenileme tesislerine yönelik …

Bakan Ersoy Beyoğlu’nda ‘fotomaraton’a katıldı

Türkiye Kültür Yolu Festivali bu yıl İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’da düzenleniyor. İstanbul’daki Beyoğlu Kültür Yolu …

Ağustosta dış ticaret açığı yüzde 160 arttı

TÜİK ağustos ayı dış ticaret bilgilerini açıkladı. Buna nazaran ağustosta ihracat yüzde 13.1 artışla 21 milyar 337 milyon dolara, ithalat ise …

Hangi Altcoin’lere Uzun Vadeli Yatırım Yapılır? Bu 9 Coin Listede!

Lider kripto Bitcoin veya lider altcoin Ethereum gibi kripto paralar artık finans dünyasına hükmediyor. Giderek daha fazla insan sadece kısa …

Kur muhafazalı mevduatta ‘tüzel kişi’ değişikliği

Merkez Bankası’nın kur muhafazalı mevduat sisteminde hükmî şahıslar için yaptığı değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi …

Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinin hakemi belli oldu

Süper Lig’in 8’inci haftasında oynanacak olan karşılaşmaların hakemleri belli oldu. TFF’den yapılan açıklamada, haftanın karşılaşmaları ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.