Dang humması nedir? Endonezyada 60 binin üzerinde vaka tespit…

Paylaş

Sağlık Bakanlığı Vektörel ve Zoonotik Hastalıklar Dairesi Direktörü Siti Nadia Tarmizi, yaptığı açıklamada, 1 Ocak-17 Haziran arası dönemde ülke genelinde 64 bin 251 dang humması vakası görüldüğünü belirtti.

Tarmizi, dang hummasının yayılımına karşı su birikintisi, atık su kanalı ve su depoları gibi sivrisinek üreme alanlarının ilaçlama ve temizliğine önem verilmesi konusunda halkı uyardı.

Paylaş

Dang humması kaynaklı can kaybının şu ana kadar 385 olduğunu aktaran Tarmizi, 8 bin 930 vaka ile en fazla dang hummasının da Bali eyaletinde kayda geçtiği bilgisini paylaştı. Tarmizi ayrıca nisan sonrası yağışlı dönemin sona ermesiyle haziran ayında genellikle daha az görülmesi beklenen dang hummasındaki vaka artışının nedenini araştırdıklarını ifade etti. 

Ülkede, sivrisineklerin daha çok ortaya çıktığı ekim-nisan arasındaki yağışlı dönemde vakalar artış gösteriyor. Endonezya’da dang hummasından 2016’da 1598, 2017’de 493, 2018’de 344, 2019’da da 917 kişi yaşamını yitirdi.

Dang humması nedir?

Paylaş

Dang humması nedir?

Dünya Sağlık Örgütünün son sınıflandırmasına göre dang enfeksiyonları 4 klinik tipte ortaya çıkabilir:

Tanımlanamayan ateş veya viral sendromKlasik Dang ateşiDang hemorajik ateşiDang şok sendromu

Dang humması belirtileri

Ani başlangıçlı en az 2-7 gün süren akut ateşli hastalık,Baş ağrısı, tipik olarak göz arkasında ağrı,Kas ve eklem ağrıları,Döküntü ve kanama bulguları (burun kanaması, dişeti kanaması, cilt altı kanaması…),Aynı yer ve zamanda dang vakalarının bulunması ve temas öyküsü,Endemik bölgeye seyahat öyküsü,

Şiddetli dang humması belirtileri şöyle:

Paylaş

Şiddetli dang humması belirtileri şöyle:

Mide veya karın ağrısı, hassasiyetKusma (24 saatte en az 3 kez)Burundan veya diş etlerinden kanamaDışkıda kan görülmesi veya kan kusmakYorgun, huzursuz veya sinirli hissetmek

Dang humması tedavisi

Virüs hastalığın 5’inci gününe kadar kandan izole edilebilir. Hastalığın hafif formunda mümkün olduğunca dinlenmek, ateşi kontrol altına almak ve ağrıyı hafifletmek için asetaminofen (parasetamol) almak, susuz kalmamak için su veya bol elektrolit içeren içecekler tüketmek önerilir. Aspirin veya ibuprofen kesinlikle kullanılmamalı.

Dang hummasından korunma

Paylaş

Dang hummasından korunma

Korunma yöntemlerinin başında sivrisinek ısırıklarına karşı alınacak önlemler yer alır.

Kapalı giysiler,Sivrisinek kovucular, Cibinlik, Korunmuş ve klimalı odalar

Dang ateşi için aşı çalışmaları devam ediyor. Dang humması aşısı, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın bazı bölgelerinde kullanılıyor.

Seyahat dönüşü bunları yapın

Ani başlayan, en az 2-7 gün süren ateş, baş ağrısı, gözlerde ağrı, kas ağrısı, eklem ağrıları, döküntü ve kanama (burun kanaması, diş eti kanaması, cilt altı kanamaları) şikâyetleriniz varsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun.Doktorunuza seyahatinizden mutlaka bahsedin.

dang humması nedir dang humması tedavisi sivrisinek

İlgili Haber
Sarı humma nedir? Sarı humma hastalığı nasıl bulaşır?
Sarı humma nedir? Sarı humma hastalığı nasıl bulaşır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir