Diş Çekimi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Dişlerde enfeksiyon geliştiği ve artık ağızda kalamayacağı zaman, yani vücut için bir mikrop yuvası haline geldiğinde dişlerin çekilmesi gerekir.

Ortodontik tedavilerde, dişlerde çapraşıklık varsa ve dişler için yeterince yer yoksa ortodontik çekim de devreye girebilir. Yirmi yaş dişlerinde ortaya çıkan problemlerden dolayı, yirmi yaş dişinin çekilmesi de gerebilir.
Bu diş çekimleri, dişin hastalığının ve pozisyonunun şekline göre planlanarak hastaya anlatılır. Daha sonra da gerekli tedavi biçimi olarak uygulamaya geçilir.

Süt dişlerde çürük, dişin iç kısmındaki canlı (sinir-pulpa) bölüme kadar ilerlemiş ve dişin köklerinden çene kemiğine ulaşan iltihabı bir durum meydana getirmiş ise; çocuğunuzun yüzü şişer, şiddetli ağrı yaşayarak huzursuz olur. Bu süt dişini çocuğun ağzında tutmak çocuğun sağlığı açısından son derece yanlıştır. Huzursuzluk veren süt dişin (alttan gelen daimi dişin sürme zamanı çok yakınsa) çekilmesi için hiçbir mahsur yoktur. Daimi dişin sürme zamanına daha varsa mutlaka çekilen dişin yerine bir yer tutucu aparey yerleştirilmesi gerekir.

Peki diş kayıplarının nedenleri nelerdir?
Diş çekimlerinde en önemli şey, hastanın o dişi kaybetme noktasına gelmesidir. Bizim toplumumuzda bu durum genelde diş eti problemlerinden kaynaklanmaktadır.
Periyodontal sorun denilen ve halk arasında piyore diye de bilinen hastalıkta, dişi saran kemik dokusu tamamen eridiği için diş ağızda uzar, yer değiştirir ve artık sallanır hale gelir. Bu pozisyona gelmiş bir diş için yapılabilecek tek tedavi ise ne yazık ki çekimdir.
Ayrıca çürük nedeniyle de diş kayıpları yaşanabilir. Hastanın hekimden korktuğu ve diş hekime gitmeyi ihmal ettiği koşullarda çürük ve madde kaybı giderek artar ve diş tedavi edilemeyecek bir duruma gelebilir.

Çok fazla arzu edilmese bile son noktaya gelmiş olan dişlerin tedavisi ancak çekilerek yapılabilir. Çekim, kişinin hem ağız ve diş sağlığının korunması hem de genel sağlığın korunması için uygulanan bir tedavidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir