Dünyanın gözü burada! Rotayı Türkiye’ye çevirdiler: Türk halkına güveniyoruz

Afrika Birliği Dönem Başkanı Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Başbakan Yardımcısı Pen’apala, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın açılışında konuştu.

Pen’apala, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünyanın her yerinde yıkıcı etkilere neden olduğunu özellikle Afrika ülkelerinin salgından büyük ölçüde etkilendiğini dile getirdi.

Böyle bir ortamda bu kadar geniş katılımlı bir zirve düzenlemenin kolay olmadığına vurgu yapan Pen’apala, sıcak karşılama için muhataplarına teşekkür etti.

Pen’apala, 16 devlet ve hükümet başkanının yanı sıra 26’sı dışişleri bakanı olmak üzere 102 Afrikalı bakanın zirveye katılımına işaret ederek “Bu yüksek katılım Afrika’nın Türkiye’ye güvendiğinin göstergesidir. Afrika’nın Türk halkına güvendiğinin göstergesidir. Afrika’nın da Türkiye ile iş birliğinden faydalandığının göstergesidir.” dedi.

Türkiye’nin son yıllarda Afrika’daki diplomatik misyon sayısını artırdığına vurgu yapan Pen’apala, aynı şekilde Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacminin de arttığını dile getirdi.

Pen’apala, Afrika’da sanayileşme, eğitim, genç ve kadınların durumu, sağlık, tarım, altyapı gibi konuların öncelikli olduğuna vurgu yaptı.

Özellikle sanayileşmenin bu konu başlıkları arasında en büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Pen’apala, kıtanın stratejik ortaklarının bu önceliği dikkate alması gerektiğini kaydetti.

Pen’apala, yarın sona erecek zirvenin çok verimli geçeceğine ve alınacak tüm kararların kazan-kazan ilkesine dayanacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

– “ZORLUKLARA RAĞMEN AFRİKA KARARLI”

Afrika Birliği Ticaret ve Sanayi Komiseri Albert Muchanga da zirvenin salgına rağmen yüz yüze yapılmasının önemine değindi.

Muchanga, “Toplanmamız son derece ilginç bir dönemde gerçekleşiyor. Burada sizi görmek ve bu toplantıyı yapmak çok güzel ve önemli. Bu bakanlar toplantısı tüm engellere rağmen fiziksel biçimde yapılıyor.” dedi.

Türkiye ve Afrika ülkeleri arasında güçlü ve dostane ilişkiler olduğuna dikkati çeken Muchanga, “Tüm zorluklara rağmen Afrika’nın kararlı olduğunu belirtmek istiyorum. Kovid-19 salgınına karşı tüm çabalarımızı sürdüreceğiz. Kimse bu salgına karşı yalnız kalmamalı, herkes aşılana kadar güvende olamayız. Bu nedenle aşıların temin edilmesi ve gönderilmesi şart.” şeklinde konuştu.

Muchanga, yarın bir araya gelecek liderlerin 5 yıllık eylem planını gözden geçireceğine işaret ederek Afrika ile Türkiye’nin iş birliğini kazan-kazan ilkesiyle sürdüreceğini kaydetti.

Related Posts

‘Bakanlık övünüyor lakin takviye ikinci planda kalıyor’

TÜRKTOB açıklamasına nazaran Güler, TYAB’ın tarımın en stratejik ögesi olan tohumu üreten 60 bine yakın Türk çiftçisini temsil ettiğini …

Danışmanlık Devi Tarih de Verdi: Bu Altcoin 15x Yapabilir!

Geçen yılın Kasım ayında yaklaşık 3 trilyon dolarlık en yüksek değere ulaştıktan sonra, tüm kripto para piyasası çöktü. Birçok kripto paranın …

Fitch, Coca-Cola İçecek’in ‘yatırım’ notunu korudu

Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCI) yabancı ve yerli para cinsinden uzun vadeli temerrüt derecelendirmesi notunu ve uzun vadeli birincil …

Minimum fiyata artırım ile ilgili son dakika gelişmesi: Kabine toplantısı sonrası…

Bugünkü Kabine toplantısı sonrası minimum fiyat artırımı ile ilgili açıklamalar bekleniyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün akşam …

Biden ve Scholz, G7 Zirvesi öncesi bir araya geldi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşme, G7 Liderler Zirvesi’nin düzenlediği Almanya’nın Bavyera eyaletindeki …

Şeker fiyatlarına rekor zam

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, diğerlerine yüzde 37 zam kararı aldı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.