Fed Beklentileri Fiyatlanıyor: Elon Musk Faiz İndirin Demişti

Dünyanın gözünü diktiği Fed faiz kararını bu akşam açıklayacak. Önemli yatırım kurumlarının beklentisi ne yönde? Fed faiz artışına ara verecek mi? Fiyatlamalarda FOMC’den ne bekleniyor? Geçen haftalarda başlayan ve halen etkilerinin görüldüğü, ABD’den Avrupa’ya sıçrayan bankacılık krizi Powell’ın adımlarını küçültür mü, geri adım mı attırır? 

Heteredoks Elon Musk da faiz indirimi istiyor.

Fed’in dün başlayan ve bugün sona erecek olan FOMC toplantısında federal fonlama faizinin 25 baz puan artırması olasılığı yüksek görülüyor.

CME FedWatch’da Fed’in bugün federal fon faizini 25 baz puan artırması olasılığı yüzde 87,8 olarak gösteriliyor. Faizin değişmeyerek yüzde 4,50-4,75 seviyesinde kalması olasılığı ise yüzde 12,2 olarak görülüyor.

JP Morgan Asset Management Baş Yatırım Yöneticisi Bob Michele, bankacılık krizi patlamadan önce, Fed’in 50 baz puana dönmesi piyasanın kafasını karıştıracağını ve ekonomiyi sarsacağını düşünürken, “Umarım 25 baz puanlık bir dizi artış yapmaya isteklidirler” demişti.

Goldman Sachs analistleri de FOMC’den faiz artırımı çıkmayacağını düşünüyor. SVB iflası sonrası gerilimle sonrası için de faiz politikasında ‘kayda değer belirsizlik’ olduğunu vurguladılar.

DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, Fed’in bankacılık sektöründe devam eden kaosa rağmen, kredibilitesini korumak için Mart toplantısında küçük bir faiz artırımı yapacağını öngördüğünü söyledi. 

Gundlach, ‘Bu noktada, Fed’in 50 baz puan bir faiz artırımına gitmeyecek, ancak Banka’nın kredibilitesinin korunması için muhtemelen 25 baz puanlık bir artırım yapılacak. Ancak bunun son artırım olacağını düşünebilirim’ derken, ‘Ben olsam o faiz artırımını yapmam’ diye de ekledi.

Citigroup’a göre Fed’in finansal sistemdeki banka rezervlerinin miktarını korumak ve aynı anda faizler konusunda şahin sinyalleri devam ettirmek için parasal sıkılaştırma programını erken sona erdirmesi gerekebilir.

SVB sonrası Fed’in finansal istikrar risklerini değerlendirmeye ihtiyaç duyacağını öngören Nomura analistleri, Fed’den faizi 25 baz puan indirmesini ve parasal sıkılaştırmada frene basmasını bekliyor. Analistler, SVB öncesi Fed’den 50 baz puan artırım bekliyorlardı. 

Capital Economics’den Paul Ashworth, Fed’in ‘zor bir karar’ almak zorunda olduğunu, ancak hala 25 baz puanlık bir faiz artırımı yapabileceğini söyledi. Ashworth, Fed’in yıl sonunda önce bir faiz indirimine gitmesinin mümkün olduğunu da ifade etti. Ashworth, 22 Mart’taki Fed açıklamasına kadar ‘çok şey olabilir’ değerlendirmesini de yaptı.

Fed faiz kararı bu akşam TSİ 21:00’de açıklanacak. 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Fed’in önceliğinin enflasyon ile mücadele olmaya devam ettiğini, ancak finansal istikrar risklerinin faizin izleyeceği patikayı karmaşıklaştırdığını bildirdi. Fed’in faizi 25 baz puan artırmasını bekliyor.

Insight Investment yöneticilerinden Brendan Murphy, Fed’in faizi değiştirmemek ile 25 baz puan artırmak arasında bir seçim yapacağını ve kararın ikincisinden yana olacağını öngördüğünü söyledi.

Aktivist yatırımcı Carl Icahn, Financial Times’a yaptığı açıklamada, bankacılık krizine rağmen Fed’in ‘enflasyon hastalığına’ karşı mücadele rotasında kalmaya devam etmesi gerektiğini söyledi. 

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden biri olan PIMCO’nun baş yatırım yetkilisi Daniel Ivascyn, Fed’in faizi 25 baz puan artırmasının büyük olasılık olduğunu söyledi.

Allianz SE’nin baş ekonomi danışmanı Muhammed El-Erian, Fed’e faiz 25 baz puan artırma ve finansal istikrara bağlılık güvencesi verme çağrısı yaptı

ANZ’nin kıdemli ekonomisti Tom Kenny, Fed’in niceliksel sıkılaştırmanın faydalarını yeniden düşünmesi gerekebileceğini söyledi. Kenny, ‘Eğer niceliksel sıkılaştırma problemi azdırıyor ise faydalarının yeniden düşünülmesi gerekli’ ifadelerini kullandı.

Elon Musk Fed’i faiz indirmeye çağırdı.

Ortam yeni bir faiz artırımına hazır değil diyen Bill Ackman’ın attığı bir tweete yanıt veren Musk, ‘Fed’in faizi en az 50 baz puan düşürmesine ihtiyaç var’ dedi.

ABD’de bankacılık krizi halen yatışmazken, Avrupa’da da halihazırda sorunlu olan Credit Suisse ile başlayan endişeler sürüyor.

Silicon Valley Bank (SVB) 21 milyar dolar olan tahvil pozisyonunu 1,8 milyar dolara yakın zararla kapatırken, 2 milyar dolardan fazla sermaye artırımına gideceğini duyurdu. Hisse fiyatının da yüzde 60’tan fazla değer kaybetmesi sonrası 10 Mart’ta bankaya kayyum atanmıştı. SVB’den sonra Signature Bank iflas ederken, First Rebuplic Bank’ta da likidite enjeksiyonuna karşın sorunlar sürüyor.

Sonra da Avrupa’ya sıçrayan krizde, 167 yıllık İsviçre’nin dev bankası Credit Suisse geçen yıl 8 milyar dolar zarar açıklarken, hisseleri de çöküşe geçti.

UBS’in satın alma anlaşmasıyla şimdilik sorunun çözüldüğü görülürken, ECB geçen hafta tüm bu olayların ortasında 50 puanlık faiz artışını yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir