Gaz yapan yiyecekler nelerdir?

Posa ve şeker yönünden zengin yiyecekler, bağırsaklarda sindirim sırasında çıkan gaz miktarını artırır. Bu yiyecekleri tanımak ve nasıl tüketileceğini bilmek gaz sorununu azaltabilir.
Gaz yapan yiyecekler nelerdir?
Sağlık
30 Aralık 2019 Pazartesi
Facebook
Twitter
Pinterest
Linkedin
Yediklerimiz neden gaz yapar?
Gaz, yiyeceklerin sindirimi sonucunda oluşan doğal bir durumdur ve farkında olarak veya olmayarak günde ortalama 10 kez vücuttan atılır. Gazın günlük hayatı etkileyecek dereceye gelmesinin sebebi, midede yiyeceklerin iyi sindirilmeden bağırsaklara gitmesidir. Bu durumda bağırsaklar fazla mesai yapar ve gaz üretimi artar. Besinlerin midede iyi sindirilmemesinin sebebi genellikle iyi çiğnenmemeleridir. Bunun dışında lifli ya da diğer adıyla posalı gıdalar ile şekerli yiyeceklerin tüketimine bağlı olarak gaz artabilir. Bağırsaklarda sindirimi kolaylaştıran lifli gıdalar, kontrolsüz tüketildiklerinde gaz yapar.

Gaz yapan yiyecekler nasıl yenmeli?
Gaz sorununu azaltmak için gaz yapan yiyecekleri tüketmemek yanlıştır. Doğru çözüm yolu, gaz yapan yiyecekleri bir arada veya aynı gün tüketmemek olabilir.

Ah şu gaz sorunu
Ah şu gaz sorunu

Gaz yapan yiyecekler hangileridir?
Aşağıdaki listede şeker veya yüksek besin lifi nedeniyle gaz yaptığı bilinen bazı gıdaları bulabilirsiniz. Ancak bu liste gaza neden olan gıdaların tam listesi değildir. Yaş aralığınıza, vitamin, mineral ihtiyacınıza ve sağlık koşullarınıza en uygun beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.

Fasulye
Nohut
Mercimek
Soğan
Patates
Lahana
Enginar
Bezelye
Karnabahar
Kereviz
Brüksel lahanası
Kuşkonmaz
Brokoli
Havuç
Salatalık
Turp
Yeşil biber
Muz
Elma
Armut
Portakal
Kuru erik
Kuru üzüm
Kayısı
Şeftali
Süt
Süt ürünleri
Dondurma
Peynir
Buğday
Yulaf kepeği
Gazlı içecekler ve meyve suları

Kısa kısa gaz yapan yiyecekler hakkında merak ettikleriniz…

Kestane gaz yapar mı?
Kestanenin kabızlık yaptığı biliniyor. Kestane tüketme yoğunluğuna bağlı olarak yetişkin ve bebeklerde çeşitli sindirim sorunlarına neden olabilir. Tükettiğiniz miktara dikkat etmenizde fayda var. Kestanenin mide ve bağırsaklarınıza ilişkin olumsuz bir etkisini gördüyseniz tükettikten sonra çay, ıhlamur, papatya çayı gibi besinler tüketebilirsiniz.

Kereviz gaz yapar mı?
Lif yani posalı ve yüksek miktarda şeker içeren besinler gaz sorunu yaşamanıza neden olabilir. Kereviz ise lifli bir besindir bu nedenle tüketim sıklığına bağlı olarak gaz problemi yaşamanıza sebep olabilir. Kerevizi tüketirken yediğiniz miktara dikkat ederseniz ve çok çiğnerseniz ciddi bir problemle karşılaşmayabilirsiniz.

Bezelye gaz yapar mı?
Bakla, kurufasulye, bezelye gibi baklagiller gaz yapar. Vücudumuz bu besinleri sindirirken bağırsakta çeşitli gazlar açığa çıkıyor bu da şişkinliğe neden oluyor. İşte bu nedenle dikkatli tüketmeniz gereken besinlerden biri de bezelye…

Turp gaz yapar mı?
Bazen çiğ tüketilen sebzeler gaz problemlerine neden olabiliyor. Bu nedenle turp da gaz artıran besinler arasında bulunuyor. Bu nedenle turp yerken yavaş yavaş yemeye ve uzun uzun çiğnemeye özen gösterin.

Anne Sütünde Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?
Anne Sütünde Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?
Siz bir yemeği yedikten 24 saat soünnra, süt emen bebeğinizde gaz oluşuyorsa bunun sebebi yediğiniz yemekler olabilir. Ancak gaz yapan tüm yiyecekler her bebekte aynı etkiyi göstermez. Bebeğinizi gözlemlemeniz ve gaz yaptığını düşdüğünüz yiyecekleri beslenmenizden çıkarmanızda fayda bulunur. İşte, beslenme düzeninizi kontrol etmenize yardımcı olacak anne sütüne gaz yapan yiyecekler listesi:

Emziren Annelere Gaz Yapan Yiyecekler
Henüz gelişmekte olan sindirim sisteminde oluşan gaz, bebeğinize ağrı vererek huzursuz olmasına sebep olur. Bebeklerin yaklaşık %70’i bu problemi yaşar. Özellikle ilk 4 ayda yoğun olarak görülebilen gaz probleminden kurtulmak için uzak durabileceğiniz yiyecekler şunlardır:

Süt Ürünleri: Süt ürünlerinde bulunan proteinler anne sütünden bebeğe geçerek gaza sebep olabilir. İnek sütü içtiğiniz zaman bebeğinizde gaz olduğunu gözlemliyorsanız süt tüketiminizi sınırlandırmanız bunun yerine yoğurt gibi besinleri tercih etmeniz faydalı olabilir.

Kafein İçeren Yiyecek ve İçecekler: Çay, çikolata ve kahve gibi kafeinli içecek ve yiyecekler bebeğinizde gaz yapmanın yanı sıra uykusuzluğa da sebep olabilir.

Sebze ve Meyveler: Lahana, brokoli, karnabahar, portakal, kayısı, soğan, armut, erik, şeftali, greyfurt ve brüksel lahanası. Gaz yapan sebzeler pişirilerek tüketildiği zaman bu etkileri azalabilir.

Tahıl ve Baklagiller: Mısır, kuru fasulye, yeşil mercimek, buğday, bulgur, soya, yulaf ve kepekli gıdalar tükettiğiniz zaman bebeğinizde gaz sancısı olabilir. Baklagilleri kısa süre haşladıktan sonra suyunu süzüp pişirirseniz gaz yapıcı etkisini azaltabilirsiniz.

Baharatlı Yemekler: Özellikle acı biber, kekik gibi yoğun ve yakıcı baharatlar gaz oluşumuna sebep olabilir. Emzirme döneminde yemeklerinizde baharat kullanımını azaltarak bebeğinizde gaz oluşumunu hafifletebilirsiniz.

Bebeklerde Gaz Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizin huzursuzluk yaşamasının ya da ağlamasının gaz sancısından olup olmadığını anlamak için şu belirtilerin varlığını gözlemleyebilirsiniz:

Karnında sertlik varsa,

Bacaklarını karnına doğru çekiyorsa,

Süt emmeye başladıktan sonra şiddetli şekilde ağlayarak emmeyi bırakıyorsa,

Arkaya doğru geriniyorsa bebeğiniz gaz sancısı yaşıyor olabilir.

Bebeğiniz uyumakta güçlük çekiyor ya da beslenmek istemiyorsa doktorunuza danışmanızda fayda bulunur.

Bebeklerde Gaz Sancısını Geçirmek İçin Ne Yapılır?
Aşağıdaki yöntemlerden birini uygulayarak bebeğinizin gaz sancısının hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz:

Bebeğinizi gözetiminiz altında karnının üzerine yatırabilirsiniz.

Karnına hafif dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz.

Bacaklarını döndürerek bisiklet çevirme hareketi yaptırabilirsiniz.

Süt emdikten sonra hemen yatırmayıp bir süre dik bir pozisyonda tutabilirsiniz.

Bu yöntemler gaz sancısını gidermek için kullanılabilir. Bebeğinizde gaz sancısının oluşmasını önlemek için ise yediğiniz yemeklere özen gösterebilirsiniz.

Gaz – Aşırı Gaz – Bağırsak Gazı
İnsanın sindirim sisteminde oluşan gaz miktarı kişiden kişiye ve gıdalara göre değişir. Bu nedenle “normal” gaz tanımı da zordur. Her bireyin sindirim kanalında gaz (bağırsak gazı) oluşur fakat gazı çıkartmak utandırıcı ve rahatsız edici olabilir.

Aşırı Gaz problemi olanlara aşağıdaki sorular sorulur;

Yemeğinizi hızlı veya stres içinde mi yersiniz?
Kuru fasulye, lahana ve muz gibi gaz üreten besinleri aşırı tüketir misiniz?
Sigara, puro içer misiniz?
Gevşek takma dişiniz var mı?
Eğer bu sorulardan birine cevabınız evet ise Aşırı Gaz problemi ile mücadele etmeniz gerekir.

Aslında herkes oksijen, nitrojen, hidrojen, karbon dioksit ve metan karışımından oluşan gazı günde en az 12 kez veya daha fazla çıkarmaktadır. Ancak bazı insanlar, çoğu zaman aşırı gazdan yakınmaktadır. Bazı durumlarda, çıkaramadığınız gaz, ya da irritabl bağırsak sendromuna (İBS), laktoza karşı aşırı duyarlılığa, çölyak hastalığına veya mide üşütmesine (gastroenterit) bağlı gaz güçlü ve aralıklı bir ağrıya neden olabilmektedir.

Bağırsak gazı oluşumuna engel olamayız ancak, bir kaç basit önlemle ürettiğiniz gazı böylelikle de rahatsızlığınızı ve utancınızı azaltabilirsiniz.

İnsanların çoğunda, aşırı gaz ve gaz ağrısına ilişkin bulgu ve belirtiler çok belirgindir. Bunlar;

Karında şişkinlik (Distansiyon)
Geğirme veya yellenme şeklinde, istemli ya da istemsiz gaz çıkarma
Karında keskin batıcı ağrı ya da kramplar. Bu ağrılar karnınızın herhangi bir yerinde olabilir ve yerleri süratle değişebilir. Midenizde “düğümlenme” hissi görülebilir.
Bağırsak Hastalıkları ve Uygulamaları ile ilgili detaylı bilgi için : kolorektalcerrah.com

Gaz Yapan Besinler
Karbonhidrat içeren gıdalar gazın oluşumundan sorumludur. Yağlar ve protein gaz oluşumuna neden olamaz fakat kokusunu etkileyebilir.

Şekerler
Gaz üretimine neden olan şekerler rafinoz, laktoz, fruktoz ve sorbitoldür.

Rafinoz
Fasülyede fazla miktarda bulunurken lahana, Brüksel lahanası, brokoli, kuşkonmaz, diğer sebzeler ve hububatta az miktarlarda bulunur.

Laktoz
Laktoz sütte bulunan doğal şekerdir. Aynı zamanda süt ürünlerinde de bulunur. (Süt, peynir, krema, dondurma vs)

Fruktoz
Soğan, enginar, armut ve buğday da bulunur. Fruktoz aynı zamanda bazı içeceklerde ve meyve sularında tatlandırıcı olarak kullanılır.

Sorbitol
Doğal olarak meyvelerde bulunur. Elma, armut, erik, şeftalide sorbitol vardır. Sorbitol aynı zamanda yapay tatlanmdırıcı olarak yemeklerde, sakız ve şekerlerde bulunur.

Nişastalar
Patates, mısır, sehriye ve buğday kalın bağırsakta gaz üretimine neden olur. Nişastalar içinde pirinç gaz üretilmesine neden olmaz.

Lifler (Posalı besinler – Fiber)
Çoğu gıda, çözünebilen ve çözünmeyen lif içerir. Çözünebilen liflerin sindirimi kalın bağırsakta olur ve gaz üretirler. Fasulye, kuru bezelye, soya fasulyesi, mercimek, yulaf kepeği, çoğu meyve çözünebilir lif içerirler. Çözünmeyen lifler, kalın bağırsakta sindirilmeden dışkı ile atılırlar. Bu nedenle gaz üretimi çok az olur.

Aşırı Gaz Tedavisi
Geğirme, Şişkinlik Hissini ve Aşırı gaz çıkarmayı azaltmak için;

Gıda günlüğü tutulur. Kişiyi hangi gıdalar etkiliyorsa onu belirlemeye çalışılmalıdır.
Kişi geğirmek için kendini zorlamamalıdır.
Hava oluşturan yiyeceklerin alımı azaltılmalıdır. Fırınlanmış gıdalar, ince çekilmiş kremalar, sülfe ve karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
Sigara içme, sakız çiğneme, şeker emme, içecekleri kamış kullanarak içme veya dar ağızlı şişelerden içme uygulamalarından kaçınılmalıdır.
Her öğünlerde eşit oranlarda yemek yenilmelidir.
Hızlı yemek yemekten kaçınılmalıdır.
Gevşek takma dişler düzeltilmelidir.
Yemekten hemen sonra yatılmamalıdır.
Yağdan zengin gıdalar, kızartmalar, krema ve soslu yiyecekler ve hamur işlerinden kaçınılmalıdır. (Yağ kısıtlaması ile sindirim sistemi üzerine düşen yük azalır ve üretilen gaz miktarı da azalır)
Kabızlık sorunu yok ise gaz ve şişkinliğe neden olan lifli gıdalardan kaçınılmalıdır.
Düzenli fiziksel egzersiz yapılmalıdır.
Kişi kendini kötü hissettiren yiyecekler yememeli (yiyeceklere herkesin toleransı farklıdır)
Süt ve ürünleri tolere edebilecek miktarda tüketilmeli. (Laktaz eksikliği olanlar ancak yarım bardak süt veya yoğurdu tolere ederler)
Diyet ürünleri, sorbitol, mannitol gibi diabetik ürünleri içeren yiyecekle, şekersiz (tatlandırıcı ile yapılmış) sakız ve tatlılar fazla tüketilmemeli.
Aktive kömür (karbon) tablet veya kapsüller kullanılabilir. Bunlar geniş yüzeylerinde gaz toplarlar. (Kömür, dışkıya siyah renk verir, aktive karbon ilaç olarak eczanelerde satılır)
Doktora Başvurma Zamanı
Karnınızda şiddetli, uzun süren ve tekrarlayan bir ağrı, özellikle de bulantı, kusma, kanama, kilo kaybı ya da ateş mevcut ise, doktorunuzu arayın. Ayrıca, gaz ya da gaza bağlı şikâyetleriniz normal hayatınızı sürdürmenize engel oluyorsa, doktorunuzla görüşün. Olguların çoğunda tedavi, sorunu hafifletmekte veya ortadan kaldırmaktadır.

Aşırı Gaz Durumlarında Hatırlanması Gerekenler
Her bireyin sindirim kanalında gaz oluşur.
Geğirme, aşırı şişkinlik ve gaz çıkarma sorunlarıyla ile müracaat eden hasta sayısı oldukça fazladır. Bu sorun can sıkıcı olmakla beraber, genellikle zararsız ve önlenebilir bir sorundur.
Mide bağırsak kanalındaki gaz iki kaynak ile oluşur. Biri yutulan hava diğeri ise bağırsakta bulunan zararsız mikroorganizmaların gıda artıklarından oluşturduğu gazdır.
Birçok besin gaz sıkıntısına neden olabilir.
En belirgin belirtisi geğirme ve karın ağrısıdır. Anca unutulmamalıdır ki başka bazı sindirim sistemi hastalıklarında da (IBH) aynı belirtileri verebilmektedir.
Sizi rahatsız eden bir durum söz konusu olduğunda doktorunuzla görüşünüz.
Bağırsak Hastalıkları ve Uygulamaları ile ilgili detaylı bilgi için : kolorektalcerrah.com

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

avcılar escort bakırköy escort şişli escort bostancı escort ankara escort bayan çeşme escort