Genç Girişimcilere 30 Bin TL Destek!

Türkiye’den ocak-eylül dönemi içerisinde 105 ülke ve özerk bölgeye 6,8 milyar dolar değerinde binek otomobil satışı gerçekleşti.

Uudağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerinden derlemiş olduğu bilgilere dayanarak, ocak-eylül dönemi içerisinde 105 ülke, özerk bölge ve serbest bölgeye binek otomobil gönderimi gerçekleştirildi.

Türkiye’de binek otomobil ihracatı, bu dönem içerisinde 21 milyar 248 milyon 339 bin dolar kadar da otomotiv endüstrisinin dış satımından yüzde 32 kadar pay aldı.

Geçtiğimiz yıl ocak-eylül dönemi içerisinde 6 milyar 408 milyon 534 bin dolar olan binek otomobil ihracatı, içinde bulunduğumuz bu senenin aynı döneminde yüzde 6’lık bir artışla 6 milyar 796 milyon 60 bin dolar seviyesine gelmiş durumda.

FRANSA’YA BİR MİLYAR DOLARIN ÜSTÜNDE OTOMOBİL İHRACATI

Binek otomobil ihracatı listesinin ilk sırasında Türkiye’nin otomotiv sektöründe ikinci ana pazarı olarak Fransa yer buldu. Bu ülkeye ocak-eylül dönemi içerisinde dış satım, geçen yılın 9 ayı kıyas alındığında yüzde 16 oranında artış göstererek 1 milyar 13 milyon 783 bin dolardan 1 milyar 175 milyon 911 bin dolara yükselmiş durumda. Fransa’ya yapılmış olan binek otomobil ihracatının toplam binek otomobil ihracatı içindeki payı yüzde 17,3 oldu.

EN FAZLA İKİNCİ SATIŞ YAPILAN ÜLKE İTALYA

En fazla binek otomobil ihracatı gerçekleştirilmiş olan ikinci ülke ise İtalya oldu. Geçmiş olduğumuz yılın 9 aylık dönemi içerisinde 527 milyon 115 bin dolarlık binek otomobil gönderimi yapılan İtalya’ya ihracat, 2021 yılının aynı ayları içerisinde yüzde 20’lik bir yükseliş ile 631 milyon 873 bin dolar seviyesine çıktı.

Üçüncü sırada bulunan Almanya’ya ise binek otomobil ihracatı, 2020 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 6 seviyesinde bulunan bir artışla 592 milyon 487 bin dolardan 627 milyon 49 bin dolar seviyesine çıktı.

BİNEK OTOMOBİL İHRACATINDA İSPANYA’YA YÜZDE 27 SEVİYESİNDE ARTIŞ

Yılın üç çeyreği içinde, Birleşik Krallık 592 milyon 405 bin dolarlık binek otomobil ihracatı ile beraber dördüncü sırada yer buldu.

İspanya’ya yılın 9 ayı içerisinde yapılan binek otomobil ihracatı yüzde 27,6 seviyesinde artış gösterdi. Geçtiğimiz yılın 9 ayı içerisinde 456 milyon 295 bin dolarlık binek otomobil gönderimi yapılan İspanya’ya bu yılın aynı dönemi içerisinde 582 milyon 196 bin dolarlık bir dış satım yapılmış durumda.

POLONYA, SLOVENYA, MISIR ABD DE SIRALAMADA YER ALIYOR

Polonya 333 milyon 221 bin dolarla 6’ncı, Slovenya 296 milyon dolarla 7’nci, Mısır 271 milyon 759 bin dolarla 8’inci sırada yer alıyor. Devam edildiğinde ise Belçika 222 milyon 636 bin dolarla 9’uncu, ABD ise 222 milyon 417 bin dolar ile birlikte 10’uncu sırada yer alıyor.

Dikkat çekici bir şekilde binek otomobil dış satımında ilk 10 ülkenin 7’sini Avrupa Birliği ülkeleri oluşturuyor durumda.

Related Posts

Gaziantep’te tarıma 75 milyon liralık yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 75 milyon liraya mal olacak olan sulama projesi ile 103 bin dekar alanın tekrar sulanmaya …

TWAP buyrukları kullanıcılarının fiyat dalgalanmalarından etkilenmesini önlüyor

FTX, her düzeydeki yatırımcıya hitap etmesiyle kripto para alım satım için muteber bir platform olmak ve dijital para ünitesi ekosistemini …

Endüstriciler yetişmiş eleman kahrı çekiyor: Kaynakçı makineci tornacı bulamıyoruz

Rusya’nın gazı kesmesinin akabinde Avrupalı birçok şirket hem yatırım hem de eser tedariki için Türkiye’yi radarına aldı. Türkiye’nin üretim …

Erdoğan, Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Lauder ile görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu nedeniyle ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkevi’nde temaslarına devam ediyor …

Balkanlar’a ihracat 8 ayda 14 milyar dolara dayandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarından derlenen bilgilere nazaran, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova …

Meta ve WhatsApp, sözlü savunmasını 11 Ekim’de verecek

Rekabet Kurulu, Meta Platforms (Facebook), Meta Platforms Ireland (Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ve Madoka Turkey hakkında yürütülen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.