Hamilelik süresince hangi bitkisel çaylar içilebilir?

Hamile olduğumuzu öğrendiğimiz andan itibaren yediğimiz ve içtiklerimize özen gösteririz. Peki günlük hayatımızda oldukça sık tükettiğimiz meyve çayları ne kadar masum? Gebelik süresince sakıncalı olan yani düşük tehlikesi, erken doğum tehlikesi veya kanama riski ihtimalini arttıran çaylar hangileridir? Hamilelikte içilmesi sakıncalı olmayan çaylar hangileridir? İşte yanıtı…

Hamilelikte içilmesi sakıncalı olmayan bitki çayları:

Zencefil
Ihlamur
Papatya
Rezene
Kuşburnu
Yeşil çay
Meyve çayları
Normal çay
Rezene çayı
Zencefil çayı
Gebeler, zencefil, ıhlamur, papatya, rezene, kuşburnu, normal çay, yeşil çay ve meyve çaylarını bulantı gidermek için (zencefil), sıvı ihtiyaçlarını gidermek için, sakinleştirici özelliklerinden faydalanmak için (rezene) tüketmektedirler.

Lohusalık döneminde de süt yapımını artırmak için (papatya, rezene, ısırgan otu çayları) kullanmaktadırlar. Bu sayılanlarda günlük miktar iki fincanı aşmadığı sürece sorun yok gibi görünmektedir.

Hamilelikte düşük, erken doğum ve kanama riskini arttıran çaylar:

Adaçayı
Sinameki
Fesleğen
Keten tohumu
Ahududu çayı
Biberiye
Lavanta
Satı kanturon
Melisa yaprağı
Aloe vera
Karahindiba
Yaban mersini
Adaçayı, sinameki, fesleğen, keten tohumu, ahududu çayı gibi çaylar sıkça tüketildiğinde düşük yapma riskini, gebelikte kanama riskini ve rahim kasılmalarını artırarak erken doğum yapma riskini artırabilmektedir.

Ayrıca Fesleğen, Biberiye, Lavanta, yaban mersini, sarı kanturon, melisa yaprağı, kediotu, oğul otu, aloe vera, karahindiba bunlara örnek verilebilir. Bu sayılan bitki çaylarının ortak özelliği gebelik döneminde kullanıldıklarında erken doğum, gebelikte kanama ve düşük riskini artırma olasılıklarının bulunması ve bu nedenle kesinlikle kullanılmaması gerektiğidir.

Bitkiler her zaman masum değildir. “Bitkisel tedavi ilaç tedavisinden iyidir” düşüncesiyle aktarlardan içeriği ve ne işe yaradığı bilinmeyen bitkilerin alınması ve kullanılması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bitkisel tedavi ancak bu konuda özel eğitim almış bir doktor tarafından yürütülebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*