Hayat pahalılığına karşı 7 kurum ve siyasi partiden hareket kararı

Hayat pahalılığına karşı EMEP-EHP-Halkevleri-HDP-SMF-TİP-TÖP düzenlenen basın toplantısında ortak açıklama yaptı. Açıklamada “7 kurum olarak halkın karşı karşıya kaldığı yıkım ve derin yoksulluğa karşı insanca ve onurlu bir hayatı kurmak ve hakkımız olanı almak için bir kampanya başlatıyoruz. Bu kampanya kapsamında günden güne eriyen taban fiyatın arttırılması için bir dizi hareket ve aktifliği önümüze koyuyoruz” denildi.

Emek Partisi (EMEP), İşçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye Personel Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP), TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Eğitim Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında yapılan açıklamada şöyle denildi:

“EKONOMİK KRİZİN FATURASININ HALKA KESİLMESİNİ KABUL ETMİYORUZ”

* “Ülkemizde baskı, şiddet ve faşizmin her geçen gün yükseldiğine, demokratik hak ve özgürlüklerin gözaltılar, soruşturmalar ve cezalar ile kısıtlandığına daima birlikte şahit oluyoruz.

* Halkın sıkıştırılmaya çalışıldığı bu şiddet sarmalının, gitgide derinleşen ekonomik krizi, yoksulluğu ve sefaleti görünmez kılma gayretlerinin bir modülü olduğunu biliyoruz.

* İktidarın ve sermayenin kendi çıkarları ve siyasetlerinin bir sonucu olan ekonomik krizin faturasının halka kesilmesini kabul etmiyoruz.

* Enflasyon oranının yükselen grafiğinin karşısında her geçen gün eriyen taban fiyatın ve tüm fiyatların alım gücü azalırken, kirasını, faturasını ödeyemeyen ve beslenme, barınma üzere en temel muhtaçlıklarını dahi karşılayamayan ve geçinemeyen milyonlarca insan gerçekliği büyüyor.

MİNİMUM FİYAT HAREKETİ BAŞLIYOR

* Enflasyon oranının artmasıyla hakikat orantılı olarak yapılan artırımların karşısında ise minimum fiyat ve tüm fiyatlar sabit kalıyor.

* Biz, aşağıda ismi geçen 7 kurum olarak halkın karşı karşıya kaldığı yıkım ve derin yoksulluğa karşı insanca ve onurlu bir hayatı kurmak ve hakkımız olanı almak için bir kampanya başlatıyoruz. Bu kampanya kapsamında günden güne eriyen taban fiyatın arttırılması için bir dizi hareket ve aktifliği önümüze koyuyoruz.

* ‘Hakkımız Olanı Alacağız!’ şiarıyla çıktığımız bu yolda bildiri dağıtımları ve imza kampanyası ile hareket ve etkinliklerimizin sokak ayağını örerken toplumsal medya çalışmaları ile gayretimizi yaymayı ve İlçelerde, mahallelerde bir ortaya gelmeyi ve kampanyamızın mahallî ayaklarını kurarak genişletmeyi hedefliyoruz.

* Taban fiyatın ve tüm fiyatların artırılması ve hakkımız olanı almak için çabayı bırakmayacağımızı bildiriyoruz.

* Tüm kamuoyunu, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini ve halktan yana halk için gayret eden, etmek isteyen tüm milletvekillerini bizimle birlikte sesini yükseltmeye, çabayı dayanışma ile büyütmeye ve kazanmaya davet ediyoruz.

EMEP-EHP-HALKEVLERİ-HDP-SMF-TİP-TÖP”

Related Posts

‘Bakanlık övünüyor lakin takviye ikinci planda kalıyor’

TÜRKTOB açıklamasına nazaran Güler, TYAB’ın tarımın en stratejik ögesi olan tohumu üreten 60 bine yakın Türk çiftçisini temsil ettiğini …

Danışmanlık Devi Tarih de Verdi: Bu Altcoin 15x Yapabilir!

Geçen yılın Kasım ayında yaklaşık 3 trilyon dolarlık en yüksek değere ulaştıktan sonra, tüm kripto para piyasası çöktü. Birçok kripto paranın …

Fitch, Coca-Cola İçecek’in ‘yatırım’ notunu korudu

Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCI) yabancı ve yerli para cinsinden uzun vadeli temerrüt derecelendirmesi notunu ve uzun vadeli birincil …

Minimum fiyata artırım ile ilgili son dakika gelişmesi: Kabine toplantısı sonrası…

Bugünkü Kabine toplantısı sonrası minimum fiyat artırımı ile ilgili açıklamalar bekleniyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün akşam …

Biden ve Scholz, G7 Zirvesi öncesi bir araya geldi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşme, G7 Liderler Zirvesi’nin düzenlediği Almanya’nın Bavyera eyaletindeki …

Şeker fiyatlarına rekor zam

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, diğerlerine yüzde 37 zam kararı aldı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.