İsrail askerleri, Harem-i İbrahim Camisi’ndeki cemaate gaz bombalarıyla saldırdı

Filistin Din İşleri Bakanlığının, İsrail’in uygulamalarını protesto etmek için El Halil’de cuma namazının yalnızca Harem-i İbrahim Camisi’nde kılınması çağrısı sonrası 5 binden fazla Filistinli namazı Harem-i İbrahim’de eda etti.

Harem-i İbrahim Camisi Müdürü Hıfzı Ebu Senine, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin cuma namazı öncesi Harem-i İbrahim Camisi’nin çevresinde yoğun şekilde konuşlandığını söyledi.

İsrail askerlerinin cuma namazı sonrası cemaate gaz ve ses bombalarıyla saldırdığını ifade eden Senine, olayda yaralanan olup olmadığına ilişkin ise bilgi vermedi.

Senine, Din İşleri Bakanlığının çağrısı üzerine 5 binden fazla Müslümanın cuma namazını Harem-i İbrahim Camisi’nde kıldığını kaydetti.

– İSRAİL, CUMA NAMAZI ÖNCESİ KONTROLLERİ SIKILAŞTIRMIŞTI

İsrail askerleri, cuma namazı öncesi Harem-i İbrahim Camisi’nin çevresinde ve girişlerinde kontrol noktaları kurmuştu.

Camiye ulaşabilmek için birkaç barikattan geçmek zorunda kalan Filistinliler, girişlerde sıkı kimlik kontrolünden geçirilmişti.

Filistinliler, İsrail’in çıkardığı zorluklara rağmen cuma namazını eda edebilmek için Harem-i İbrahim Camisi’ne akın etmişti.

– FİLİSTİNLİLERDEN HAREM-İ İBRAHİM’DEKİ ASANSÖR İNŞASINA TEPKİ

İsrail, Filistinlilerin tüm itirazlarına rağmen Harem-i İbrahim Camisi’nde asansör ve otopark inşa etmeye başlamıştı.

Filistinli yetkililer, İsrail’in caminin simge yapılarına zarar verdiğini ve bu şekilde Yahudileştirmeye ve İslami kimliğini değiştirmeye çalıştığını belirterek otopark inşasına karşı çıkıyor.

Filistin Din İşleri Bakanlığı, dün, İsrail’in uygulamalarını protesto etmek için El Halil’deki tüm camilerin kapatılarak cuma namazının yalnızca Harem-i İbrahim Camisi’nde kılınması kararı almıştı.

– UNESCO’NUN DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NDE

UNESCO Dünya Mirası Komitesi, Temmuz 2017’de Harem-i İbrahim Camisi’ni ve El Halil’dekiEski Şehir’i Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmişti.

Filistinliler, asansör inşa etme kararının, korunması gereken bir miras olan caminin tarihi kimliğini değiştirdiği için BM kararlarının ihlali anlamına geldiğini belirtiyor.

Eski İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett, Mayıs 2020’de Harem-i İbrahim’in geliştirilmesi projesi kapsamında vakıf arazilerine el konulması projesini nihai olarak onaylamıştı.

– EN KUTSAL DÖRDÜNCÜ CAMİ KABUL EDİLİYOR

Müslümanlara göre Harem-i İbrahim Camisi, Mekke’deki Mescid-i Haram, Medine’deki Mescid-i Nebevi ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan sonra en kutsal dördüncü cami kabul ediliyor.

Caminin altında yer alan Hazreti İbrahim ve eşi Hazreti Sare’nin kabirlerinin yanı sıra Hazreti İshak, Hazreti Yakup, Hazreti Yusuf ve eşlerinin mezarlarının bulunduğuna inanılan mağara, İsrail tarafından “Ata Babalar (Machpelah)” olarak isimlendiriliyor. Harem-i İbrahim, bu nedenle sık sık fanatik Yahudilerin baskınlarına uğruyor.

Hazreti İshak ve eşine ait kabirler, Müslümanlara ayrılan kısımda kalırken diğerleri ise Yahudilere ayrılan ve sinagoga çevrilen bölümlerde bırakılmış durumda.

Harem-i İbrahim Camisi, Baruch Goldstein adlı fanatik bir Yahudi’nin 25 Şubat 1994’te 29 Müslüman’ı öldürdüğü katliamın ardından kapatılmış ve yeniden açıldığında çoğu Yahudilere tahsis edilecek şekilde ikiye bölünmüştü.

Related Posts

Galatasaray’ın yeni transferi Dries Mertens: ‘Galatasaray’da efsane olmak istiyorum’

Galatasaray’ın yeni transferi Dries Mertens, sarı-kırmızılı gruba attığı imzanın akabinde açıklamalarda bulundu. Sarı-kırmızılı kulüp, 35 …

Erdoğan’dan Akşener’e: Tayyip Erdoğan’ın suluyla, kuruyla alakası olup olmadığını âlâ bilirsin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli’nde düzenlenen “TOKİ Konutları, KYK Yurtları, Büyükşehir Belediyesi Yatırımları ve Fabrikaları ile …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KPSS açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi dönüşü açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları: – Sayın Putin’le ruble …

“Dinozorlar” videosuna “mumya” yanıtı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ‘mumya’ benzetmesi yapılan bir video paylaştı.UYUŞTURUCU …

FETÖ’den aranan 3 ihraç üsteğmen tutuklandı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma çerçevesinde örgütün verdiği talimat doğrultusunda ‘gaybubet …

YAŞ kararları Resmi Gazete’de

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 38 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilirken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.