İsrail’in insanlık dışı uygulaması protesto edildi

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinliler, İsrail’in “idari tutukluluk” uygulamasını protesto etmek amacıyla gösteri düzenledi.

Fetih Hareketi’ne bağlı “Tutuklular ve Şehitler Komiserliği” tarafından Gazze kentindeki Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) merkezi önünde düzenlenen eyleme onlarca Filistinli katıldı.

Eyleme katılanlar, İsrail’in idari tutukluluk uygulamasını kınayan ve işgal güçlerinin işlediği suçlar nedeniyle yargılanmasını isteyen pankartlar taşıdı.

Komiserlik Sözcüsü Neşet el-Vahidi, eylemde yaptığı konuşmada, “Keyfi idari tutukluluk politikası, yasa dışıdır ve en temel haklara, uluslararası normlara, insan haklarına aykırıdır.” dedi.

Vahidi, insan haklarını destekleyen uluslararası örgütlerin tamamının, idari tutukluluğu insanın özgürlükten mahrum edilmesi ve insan haklarının açıkça ihlal edilmesi şeklinde değerlendirdiğini aktardı.

Fetih Hareketi’nin ve Filistinli grupların, idari tutukluluk politikasını “uluslararası insan hakları hukuku ile anlaşmalarının tamamını ihlal ettiği için savaş suçu hükmünde gördüğünü” kaydeden Vahidi, İsrail’i söz konusu politikayı sürdürmemesi konusunda uyardı.

Vahidi, uluslararası kurumlara “işgal altındaki halkların korunması ile işgal güçlerinin uluslararası hukuka ve insan haklarına saygı duymasını sağlamadaki doğal rolünü yerine getirmesi” çağrısında bulundu.

Filistin’de tutukluların haklarıyla ilgilenen bazı kurumlar ve Filistinli gruplar, dün İsrail’in “idari tutukluluk” uygulamasının son bulması için bir kampanya başlattığını açıklamıştı.

Filistin Esirler Cemiyetinin açıklamasına göre İsrail’in söz konusu politikasını kabul etmeyen 13 Filistinli tutuklu bir süredir açlık grevi yapıyor.

İSRAİL’İN “İDARİ TUTUKLULUK” UYGULAMASI

İsrail, “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor.

Tutuklunun, “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Filistin kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 365’i “idari tutuklu” olmak üzere yaklaşık 4 bin 500 Filistinli bulunuyor.

Related Posts

Galatasaray’ın yeni transferi Dries Mertens: ‘Galatasaray’da efsane olmak istiyorum’

Galatasaray’ın yeni transferi Dries Mertens, sarı-kırmızılı gruba attığı imzanın akabinde açıklamalarda bulundu. Sarı-kırmızılı kulüp, 35 …

Erdoğan’dan Akşener’e: Tayyip Erdoğan’ın suluyla, kuruyla alakası olup olmadığını âlâ bilirsin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli’nde düzenlenen “TOKİ Konutları, KYK Yurtları, Büyükşehir Belediyesi Yatırımları ve Fabrikaları ile …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KPSS açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi dönüşü açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları: – Sayın Putin’le ruble …

“Dinozorlar” videosuna “mumya” yanıtı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ‘mumya’ benzetmesi yapılan bir video paylaştı.UYUŞTURUCU …

FETÖ’den aranan 3 ihraç üsteğmen tutuklandı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma çerçevesinde örgütün verdiği talimat doğrultusunda ‘gaybubet …

YAŞ kararları Resmi Gazete’de

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 38 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilirken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.