Kabızlığa neden olabilecek 5 yiyecek

Birçok insan hayatlarında en az bir kere kabızlık sorunuyla karşılaşmıştır. Kabızlık genellikle yanlış bir beslenmenin ilk belirtilerindendir. Bu yazımızda kabızlığa neden olduğu düşünülen yiyecekler ve kabızlığa ne iyi gelir, kabızlık yaşamamak için ne yapılır, sorularının cevaplarını vereceğiz.
Kabızlığa neden olabilecek 5 yiyecek
ABONE OL
Kabızlık bağırsak hareketlerinin azalması ve tuvalete çıkmada güçlük çekme durumudur. Kabızlık, genelde, lif açısından zengin bir beslenme ve bol sıvı tüketimi ile geçen bir rahatsızlıktır.

Lif yönünden zayıf bir beslenme, kabızlığın başlıca nedeni arasında görülür. Erkeklerin günlük lif ihtiyacı 30 gr iken, kadınların günlük lif ihtiyaçları 25 gramdır. Lif açısından zengin kaynaklar arasında sebze ve meyveler, baklagiller ve tam tahıllar bulunur. Eğer kabızlık sorununuz varsa, günlük tükettiğiniz gıdalar arasında muhakkak yüksek lif içeren besinler yemeli ve bol su tüketmelisiniz.

Aşırı tüketilmeleri halinde, kabızlığa neden olabilecek 5 gıda ise şöyle:

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri protein, kalsiyum ve K12 vitamini yönünden zengin gıdalar olmalarına karşın, bu gıdaların lif oranları düşüktür. Bu nedenle süt ürünleri odaklı bir beslenme şekli, lif yönünden eksik olacağı için kabızlığa neden olabilir.

Kabızlık sorunu çeken 25 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada, 4 hafta boyunca inek sütü içmeyen çocukların kabızlık sorunu yaşayıp yaşamadıkları araştırıldı. Çocukların yüzde 28’i, inek sütü içmedikleri süre boyunca daha az kabızlık yaşadılar. İnek sütü içmeye başladıklarındaysa 48-72 saat içerisinde tekrardan kabızlık çektikleri gözlemlendi.

Bu araştırmalar, henüz yeterli seviyeye ulaşmadığı için, çocuğunuzun kabızlık sorunu çekmesi durumunda, doktoruna danışmadan, beslenme menüsünde değişikliğe gitmemenizi öneririz.

Kırmızı et

Kırmızı et protein, demir, çinko ve B12 vitamini gibi birçok önemli gıdayı içerse de, lif açısından zengin değildir.

Öte yandan, kırmızı et ve tavuk, yumurta gibi diğer hayvansal gıdalar, yüksek protein kaynakları olduğu için hemen doymamıza, bu nedenle de yüksek miktarda lif içeren bitkisel kaynaklı gıdalara daha az yer vermemize neden olabilir.

Kırmızı etin, aynı zamanda, doymuş yağ oranı yüksektir. Bunun da, kabızlığı arttıran bir etmen olduğu düşünülmekte.

İşlenmiş tahıllar

Tam tahılların aksine, işlenmiş tahıllar çok düşük miktarda lif oranına sahiptir. Vazgeçemediğimiz beyaz ekmek ve beyaz pirinç, lif oranı düşük, işlenmiş tahıllar arasında yer alır. Buna ek olarak, fast-food ve donmuş gıdalar da, çok az miktarda lif içerir.
Yüksek doymuş yağ ve düşük lif içerikli gıdalarla beslenmek bu yüzden kabızlığa neden olabilir.

Kabızlığa neden olabilecek 5 yiyecek

Olgunlaşmamış muz

Meyveler yüksek miktarda lif ve diğer önemli besin maddelerini içerir. Ancak bu durum, bazı meyvelerin, olgunluklarına göre değişkenlik gösterebilir.
Muz ve kavun, bu durum için iyi birer örnektir. Bu meyveler, olgunlaşmadan önce yenildiklerinde, kabızlığa neden olabilir; halihazırda kabızlık çekenlerin durumunu ise daha çok kötüleştirebilir.

Olgunlaşmamış muzların aksine, olgun muzlar bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısını arttırarak, bağırsak alışkanlıklarının sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bol miktarda iyi bakteri, sağlıklı bir sindirim sistemi sağlayarak, kabızlığı önlemeye yardımcı olacaktır.
Çikolatanın kabızlık sorunuyla bağlantısı

Yapılan bir araştırmaya göre, çikolata önemli derecede kabızlığa neden olabiliyor.

Çikolatanın kabızlığı nasıl tetiklediği henüz bilinmese de; beyaz ve sütlü çikolatanın içeriğinde bulunan doymuş yağ miktarı ve lif miktarının düşük olması potansiyel nedenler arasında sayılıyor.

Buna karşın, kakao oranı yüksek çikolatalar, lif açısından zengindir. Bu yüzden, antioksidan özellikleri de bulunan bitter çikolatayı tercih etmenizde fayda var.

Sonuç olarak, bazı gıdaların kesin kez kabızlığa neden olduğunu söylemek doğru olmaz. Çünkü, kabızlık şikayeti daha çok hayvansal gıdaların (et ve süt ürünleri) aşırı alımıyla ve bitkisel kaynaklı gıdaların (meyveler, sebzeler, baklagiller ve tahıllar) düşük alımıyla bağlantılıdır. Bu yüzden, bu dengeli bir beslenme, çoğu zaman kabızlık şikayeti yaşamamanızı sağlayacaktır.

Hangi yiyecekler kabız yapar, kabız yapan gıdalar hangileridir kabızlığı önlemek için ne yemeliyiz.

Haftada 3 defadan az tuvalete çıkmaya kabızlık diyoruz. Kabızlık, sindirim sistemi sorunları, su içmeme, kafeinli gıdaları tüketme, meyve ve sebze yememe ile oluşur. Fakat, bazen kullanılan ilaçların yan etkisi ile oluştuğundan 10 günden uzun süren kabızlık için mutlaka doktora danışılmalıdır. İşte, kabız yapan yiyecekler;

Çikolata

Düşük lif ve yüksek şeker içerdiğinden kabızlık yapmaktadır.

Beyaz ekmek

Lifi az ve işlenmiş bir gıda olarak kabul edilen beyaz ekmek, kabızlık yapmaktadır.

Peynir ve dondurma

Yüksek şeker ve yağ içeren süt ürünleri kabızlık yapmaktadır. Puding, şekerlemeler bu konuda hassas olmamız gereken besinlerdir. Fakat, az yağlı olan yoğurtlar, bağırsak hareketlerini düzene sokar.

Kafein

Kahve, kola, çay gibi kafein içeren yiyecekler, kabızlığı arttırır. Bunun başlıca nedeni kafeinin vücudu susuz bırakmasıdır.

Rafine ve işlenmiş yiyecekler

İşlenmiş gıda tüketen insanların hepsinde kabızlık sorunu vardır. Bu gıdalar uzun raf ömrü olsun diye liflerinden arındırılır.

Kabızlık nedenleri:

Antibiyotikler dahil olmak üzere pek çok ilaç sindirimi yavaşlatır. Sürekli ilaç kullanılması gereken hastalıklarda kabızlık için doktordan ek ilaç alınmalıdır. Hava değişimlerinde ve gebelikte kabızlık durumları artar. Bunu engellemek için bol sıvı alınmalı, hareketli olmak gereklidir.

Kabızlığın belirtileri:

SAHADAN DA MÜJDELİ HABERLER VAR…
SAHADAN DA MÜJDELİ HABERLER VAR…
Bağırsaklarda yavaşlama ve seyrek tuvalete çıkma, zorlanma,

Ikınma ile gelen sert dışkı, kramplı karın ağrıları,

Aşırı gaz ve şişkinlik,

Bulantı, kusma, gaz çıkarma, iştah kaybı, ağız kokusu ve ağızda kötü tat olarak sayılır.

Kabızlık hayatı riske eden bir durum olmamasına rağmen, uygun bir beslenme ile çözümlenir. Fakat, 3 haftadan uzun olursa, anüste şiddetli ağrılar varsa, yorgunluk varsa, anüste kanama varsa kesinlikler doktora gidilmelidir.

Kabızlığa önlemler

Gün içinde bol su içmek ve sabahları 2 bardak ılık su içip tuvalete çıkmak,

Sebze ve meyve gibi lifli gıdalardan sık ve az yemek,

Hareketli bir yaşam tarzı seçmek, bağırsak hareketlerini hızlandırır,

Tuvalet geldiğinde asla bekletmeden hemen girmek,

Posalı ve lifli yiyecekler bol sulu tüketilmelidir,

Bol bitki çayı kullanın.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler
Kabızlık sorunu; özellikle sağlıksız beslenmemizle, hareketsiz yaşam biçimimizle, öğün atlamalarımızla alakalı… Çareyi ilaçlarda aramadan önce çok kolay ulaşabileceğimiz, üstelik yerken ya da içerken zevk de alabileceğimiz gıdalardan yardım almalıyız. Erik, elma, ıspanak, lahana, incir, pırasa, kayısı, üzüm, zeytinyağı ve bir de sinameki kabızlığı gidermede birebir etkili. Peki tüm bu gıdaları nasıl tüketmeliyiz ki kabızlık sorunumuza gerçekten çare olsun! Pudra.com kabızlığa iyi gelen besin kürlerini açıklıyor…

1/12

Erik A, C ve B grubu vitaminleri ile potasyum, magnezyum, fosfor ve demir mineralleri açısından zengin bir meyve olan erik, kabızlık sorununda da birebir etkili. Sindirim sistemini çalıştırıp hazmı kolaylaştıran erik, iyi bir idrar söktürücü ve kabızlık giderici. Özellikle komposto olarak düzenli yerseniz, bağırsaklarınızın çok iyi çalıştığını göreceksiniz. Kurutulmuş erik de kabızlığa karşı iyi bir ilaç. Erikleri akşamdan ıslatıp sabah aç karnına yemek, üzerine de suyunu içmek, kabızlık sorununa karşı oldukça etkili.

2/12
Elma Kabızlığa karşı lifli gıdalar tüketmeyi tavsiye ediyor uzmanlar. İşte elma, bu gıdalar arasında en değerli olanlarından. Çünkü 180 gramında 5 gram gibi yüksek bir lif zenginliğine sahip. Sindirim sisteminde büyük rol oynayan elmada bulunan suda çözünen lifler ve suda çözünmeyen lifler kombinasyonu, bağırsak hareketlerini tetikliyor ve hızlandırıyor. Ancak elmayı kabuklarını soymadan yemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Zira lif, kabuğunda daha yoğun bulunuyor. Ayrıca elmayı yemeklerden önce yerseniz kabızlık sorununu gidermede daha etkili olur.

3/12
Ispanak Vücut için gerekli mineral ve vitaminlere sahip, zengin bir bitki olan ıspanak, hazmı kolaylaştırıp kabızlığı önleme özelliğine de sahip. Özellikle çiğ olarak salatada tüketildiğinde iyi bir lif kaynağı. Tabii çiğ olarak yemek istemeyip yemeğini de yapabilirsiniz. Bir de ıspanağı kaynatıp balla tadlandırarak içmek, kabızlığa iyi geliyor.

4/12
Lahana Lahana, lifli gıdalardan olduğu için hazmı kolaylaştırıyor, kabızlığı önlüyor. Haşlayıp balla tatlandırarak bir su bardağı kadar içebileceğiniz gibi; yapraklarını sıkarak suyunu çıkarıp, bu suyu sabah aç karnına, öğleyin ve gece yatmadan önce birer bardak içerek de tüketebilirsiniz. Ayrıca 10 adet lahana yaprağını kaynatıp ılınan suyundan günde 2-3 bardak kadar içerseniz de kabızlık sorununun önüne geçebilirsiniz.

5/12
İncir Herhangi bir meyve ve sebzeye göre en yüksek lif içeriğine sahip olan incir, kabızlığın giderilmesinde, bağırsaklardaki toksik maddelerin atılmasında birebir etkili. Kabızlık sorununda incirin tazesini tüketebileceğiniz gibi, kuru incirleri akşamdan suya koyup sabah aç karnına yiyerek de bağırsak faaliyetlerini artırabilirsiniz. Ayrıca beş adet kuru inciri iyice yıkadıktan sonra bir bardak suyun içine koyarak bir gece bekletip, yine sabah aç karnına yer ve üzerine de suyunu içerseniz kabızlık sorununda iyi bir sonuç elde edersiniz. Tabii bu kürü haftada birkaç kez uygulamanız gerekiyor. Ancak dikkat, bu kürün şeker hastaları tarafından uygulanması uygun değil!

6/12
Pırasa Bol vitamin, mineral ve çeşitli nitritleri ile şifa verici özelliği bulunan pırasa, mide-bağırsak rahatsızlıklarında da oldukça etkili. Pırasa yemeğini sevenler yaşadı! Pirinçsiz olarak ve zeytinyağlı pişirilen pırasa, kabızlık sorununda ve bağırsak florasını düzene sokma konusunda oldukça etkili. Haftada en az dört kere tüketmeniz kaydıyla…

7/12
Kayısı Yemeklerden sonra yenildiği zaman sindirime yardımcı olan yaş kayısı, biraz fazla alınınca ishale yol açabiliyor. Ama bu yönüyle kabızlığa karşı önemli bir ilaç aynı zamanda. Güneşte kurutulmuş aşı kayısıyı sütle kaynattıktan sonra içerseniz, kabızlığa karşı iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Ayrıca beş adet kuru kayısıyı sıcak suyun içinde bir-iki saat beklettikten sonra özellikle akşam yatmadan önce yerseniz ve bu kürü üç hafta uygularsanız bağırsaklarınızı düzene sokabilirsiniz.

8/12
Sinameki Sinemakinin müshil etkisi, içeriğindeki antrachinon türevleri ve bazı glikozitlerden kaynaklanıyor. Sinamekinin yaprağını kabızlık sorununda kısa süreli olarak kullanabilirsiniz. Ancak kullanma süreniz 10 günü geçmemeli. Aksi takdirde bağırsaklarınız tahriş olabilir. Bu tahrişi en aza indirmek için sinamekiyi tek başına değil, rezeneyle karıştırıp içmek daha uygun olur. Hem tek başına içeceğiniz sinameki, karın ağrısı ve gaz da yapabilir.

9/12
Üzüm Kabuk ve çekirdekleri mideye zarar vermeden sindirimi hızlandıran, bağırsak sisteminin çalışmasını düzenleyen ve bağırsak sancısını gideren üzümün özellikle kuru olanı kabızlıkta birebir etkili. Bir bardak kaynar suyun içine 10 gram kuru üzüm ilave edip 10 dakika kaynattıktan sonra içerseniz, kabızlık sorununun üstesinden gelebilirsiniz. Bu üzüm küründen her gün üç bardak içmelisiniz.

10/12
Zeytinyağı Pek çok hastalığa faydası olan zeytinyağı kabızlık sorununda da etkili. Gastrit ve ülsere karşı korumada etkin olan zeytinyağı, hazmı çok kolay olduğundan, besinlerin bağırsaklar tarafından çok daha iyi emilmesini sağlayarak bağırsakların çalışmasını düzenliyor. Zeytinyağı, ayrıca bağırsaklardan yiyecek geçişini kolaylaştırarak kabızlığa engel oluyor. Unutmayın, sabah kahvaltıdan önce alacağınız bir veya iki çorba kaşığı zeytinyağı, basit kronik kabızlığa iyi gelir. Daha iyi sonuç almak için suyla karıştırabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

avcılar escort bakırköy escort şişli escort bostancı escort ankara escort bayan çeşme escort