Kalorisi Yüksek Gıdalar

Her gün içeriğini bilmeden onlarca gıda tüketiyoruz. Kaloriden kaçmak için menümüzdeki yiyeceklere veda ediyoruz. Faydalarını göz önüne alarak tükettiğiniz birçok gıda, yüksek kalori sebebiyle farklı zararlara yol açabilir. Peki, tükettiğimiz gıdaların kalori değerlerini biliyor muyuz? Makalemiz size yardımcı olacaktır.

Yağlar: Yağları yemeklerden eksik etmeyiz. Kahvaltılarda da bol yağlı gıdalar tüketiriz. Örneğin patates kızartması… Her yemekte mutlaka yağ vardır; ancak her tür yağda bol kalori bulunur. Kalori tablosunda ilk sırada yağlar yer alır. Tereyağı, kalori bakımından sıvıyağdan daha az kalori içerir. Margarinlerin ise, sıvıyağ ile tereyağı arasında bir kalori seviyesi bulunuyor.
Atıştırmalıklar, abur cuburlar: Adı üzerinde “abur-cubur”. Yani içine her tür besin girebilir. Patates cipsinden çikolataya, bisküvilerden kuru pastalara kadar onlarca yiyecek. Patates cipsi ve çikolata, abur cuburlar arasında en yüksek kalorili yiyecekler arasındadır. Dondurma, 193 kaloriyle daha masum bir abur-cubur sayılabilir. Kalorisi düşük sayılabilecek yiyeceklerden biri olan dondurma, güvenilir yerlerden alınmalı; yoğurttan yapılan tercih edilmeli.
Makarna: En yüksek kalorili yiyeceklerden biri olan makarna, unlu mamuller arasında kalori bakımından başı çekiyor. Makarnaya katılan çeşitli yağlar ve soslar ise, kaloriyi tavan yaptırıyor diyebiliriz. Bir porsiyon soslu makarnada yaklaşık 400 kalori vardır.
Kuruyemişler: Kalori bakımından zengin besinler kategorisinde kuruyemişler de yer alır. Kilo vermek isteyenlerin gözdesi kestaneyi bu kategorinin dışında tutmak gerekiyor. Kuruyemişler arasında ceviz ve fındık, kalorisi en yüksek kuruyemişlerdir. Badem ve yer fıstığı da, ceviz ve fındıktan hemen sonraki sıralarda yer alıyor. Tereyağlı patlamış mısır ise, kuruyemişler kategorisinde en az kaloriye sahip besindir.
Şarküteri ürünleri: Sucuk ve salam, şarküteri ürünleri arasında en fazla kaloriye sahip iki besin. Bu ikili yaklaşık 500 kalori içeriyor. Bu bakımdan kilo almak isteyenler için tavsiye edilen yiyeceklerdir. Diyet yapıyorsanız kahvaltı menülerinizde sucuk ve salamı çıkarmanız gerekiyor. Pastırma ise, nispeten daha az kalori içerir. Yumurtanın bir adedi 80 kalori barındırır. Yumurta sarısı, beyazından daha fazla kalori içerir.
Peynirler: Bu kategoride yer alan kahvaltıların vazgeçilmez yiyeceklerinden peynirler, yüksek kalori kaynağıdır. 100 gram kaşar peynir 404, krem peynir 349, beyaz peynir ise 235 kalori içerir.
Et ürünleri: Çok fazla tüketilmeyen ancak kalorisi en yüksek et türü, ördek etidir. Koyun ve tavuk eti, bu kategorideki en yüksek kalorili gıdalardan. İçlerinde en az kaloriye sahip et türü, hindi etidir.
Kuru gıdalar: Pirinç, kuru gıdalar arasında en yükse kaloriye sahip besindir. Pilav, hemen hemen bütün öğle ve akşam yemeklerinde masalarda yer bulur. Ancak, tereyağlı pilav yiyorsanız yüksek oranda kalori aldığınızı bilmelisiniz.
Sebzeler: Patates, sebzeler arasında en yüksek kalori içeren besindir. Pişirme yöntemlerine göre kalori değerleri farklılaşır. Patates haşlaması 76, patates kızartması 280 kalori içerir. Taze mısır da, yüksek kalorili sebzelerden biridir. Havuç, bezelye, şeker pancarı, mantar gibi sebzeler de kalori oranları yüksek sebzelerdir. 1 adet havuç 31, 1 tabak pancar 37 kalori içerir.
Meyveler: Diğer besinlerin kalori değerlerine göre daha az kalori içeren meyveler arasında en yüksek kalorili meyve avokadodur. 1 adet avokado, 325 kalori ile meyveler arasında en yüksek kalorili yiyecektir. 1 adet muz ise, 146 kaloriyle ikinci sırada yer alıyor. Portakal ve incir de, kalori bakımından zengin meyvelerdendir.
Kurutulmuş meyveler: Suları giderilmiş yani kurutulmuş meyveler, yüksek kalorili yiyeceklerdendir. Kalori oranları 100 ila 300 kalori arasında değişir. Kilo almak isteyenler için ideal besinlerdir.
Kalorisi Yüksek Diğer Bazı Yiyecekler
Fıstık Ezmesi: 100 gram fıstık ezmesi, 588 kalori içerir. Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Kalori bakımından tereyağına alternatif olarak tüketilebilir.

Tereyağı: 100 gram tereyağı, 785 kalori içerir. Aynı zamanda yüksek orandan kolesterol barındırır. Her yemekte tereyağı tüketmek, günlük ihtiyaçtan fazla kolesterol almaya yol açar. Mineral ve vitamin bakımından da zengindir.

Muz: 1 adet muz, 146 kalori içerir. Kabızlığa yol açması dışında oldukça besleyici bir gıdadır. Yağ asitlerinden folat ve proteinlere kadar onlarca yararlı madde barındırır.

Avokado: 1 adet avokado 325 kalori içerir. Vücudun günlük folat ihtiyacının yarısını karşılayan avokado, her gün tüketildiğinde haftada yaklaşık 3 kilo almayı sağlayabilir.

Balık: 100 gram balık, 200 kalori içerir. Vücudun protein ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayabilen balıklar arasında uskumru, somon, hamsi, orkinos, alabalık ve sardalya gibi balıklar en sağlıklı balık türleridir.

Meyve suları: Meyveler, sebzelerden daha fazla karbonhidrat barındırır. Portakal suyu, yaklaşık 160 kalori içerir. Sadece 1 adet portakal tüketildiğinde 60 kalori almış olursunuz.

Süt ürünleri: Peynir ve sütün kalori oranları yüksektir. 1 bardak süt, 120 kaloridir. Yoğurt, 200 kalori içerir.

Bazı Gıdaların Kalori Değerleri
Kalori bakımından zengin gıdaları, kalori değerlerine göre sıralayalım:

Bal (100 gram) – 1500 kalori
Çikolata (100 gram) – 1100 kalori
Balık yağı (100 gram) – 910 kalori
Tereyağı (100 gram) – 900 kalori
Bitkisel yağ (100 gram) – 900 kalori
Zeytinyağı (100 gram) – 885 kalori
Badem (100 gram) – 800 kalori
Antep fıstığı – (100 gram) 750 kalori
Fındık (100 gram) – 650 kalori
Fıstık (100 gram) – 650 kalori
Ceviz (100 gram) – 650 kalori
Tahin (100 gram) – 595 kalori
Ay çekirdeği (100 gram) – 584 kalori
Kabak çekirdeği (100 gram) – 571 kalori
Soya fasulyesi (100 gram) – 446 kalori
Peynir (100 gram) – 409 kalori
Toz içecekler (100 gram) – 400 kalori
Patlamış mısır (100 gram) – 374 kalori
Nohut (100 gram) – 364 kalori
Patates kızartması (100 gram) – 310 kalori
Barbunya (100 gram) – 333 kalori
Dana eti (100 gram) – 223 kalori
Kinoa (1 fincan) – 222 kalori
Balık (100 gram) – 200 kalori
Gofret (35 gram) – 200 kalori
Ananas suyu (1 bardak) 180 kalori
Keten tohumu yağı (1 çorba kaşığı) – 150 kalori
Üzüm suyu (1 bardak) – 142 kalori
Fındık yağı (15 gram) – 133 kalori
Mercimek (100 gram – 116 kalori
Pestil (30 gram) – 105 kalori
Kuzu ciğeri (30 gram) – 66 kalori
Esmer pirinç (50 gram) – 56 kalori

Kuru meyvelerin 70 gram (yarım su bardağı) miktardaki kalori oranları şöyledir;

Kuru üzüm – 300 kalori
Kuru erik – 223 kalori
Kuru armut – 236 kalori
Kuru kuş üzümü – 204 kalori
Kuru şeftali – 191 kalori
Kuru incir – 186 kalori
Kuru kayısı – 156 kalori
Kuru elma – 104 kalori
Günlük Ne Kadar Kalori Alınmalı?

Erkekler (20-50 yaş arası): 2200 ila 3000 kalori
Kadınlar için (20-50 yaş arası): 1800 ila 2400 kalori
Çocuklar ve ergenler: 1000 ila 3200 kalori
Kalori Hakkında Bunları Da Bilmelisiniz!
Kalori ısı enerjisidir ve 2 enerji birimi 1 kaloriyi oluşturur.
Kalori, tüm gıdalarda bulunan temel enerji birimidir.
Vücudun hayati işlevlerini veya bazal metabolik hızını korumak için kalori gereklidir.
Bir kişinin ihtiyaç duyduğu kalori miktarı yaşına, cinsine, aktivite düzeylerine ve kas kütlelerine bağlıdır.
100 gram kuruyemiş, günlük kalori ihtiyacınızın yaklaşık üçte birini karşılar.
Kilo alabilmek için gün içinde harcanan kaloriden daha fazla kalori almak gerekiyor. Bunun en pratik yolu yüksek kalorili besinler tüketmektir.
Hamburger gibi fast food yiyecekler, çok fazla kalori içerir. 100 gram hamburger, yaklaşık 300 kaloridir.
Bazı araştırmalara göre, bir kişi, patates cipsi ya da popcorn gibi işlenmiş gıdaları her gün tükettiğinde yılda 54,750 kalori almış olur.
Uzun süre boyunca az kalori tüketmek, kas yıkımına sebep olur, bağışıklık sistemini zayıflatır, organ yetmezliğine yol açar.
Uzun süre boyunca fazla kalori tüketilmesi, aşırı kiloya ve obeziteye yol açar. Kalp rahatsızlıkları, diyabet ve kanser riskini artırır.
Yüksek kalorili ve sağlıklı yiyecekler arasında; fıstık, tohum, koyu çikolata, kurutulmuş meyve, avokado, tam tahıllı süt, yumurta, balık ve et bulunur.

Belinizi Kalınlaştıran Yüksek Kalorili 12 Yiyecek
Alp Solak Alp Solak 18 Haziran 2018 Sağlıklı Yaşam, Yeme – İçme
0
Belinizi Kalınlaştıran Yüksek Kalorili 12 Yiyecek
Share on Facebook
Share on Twitter
Kilo almanın en kötü ve sağlıksız yanı belimizin kalınlaşması. Bu hem görüntümüz için, hem de kalp ve damar sağlığımız için kötü. Belimizin kalınlaşmasının en büyük sebebiyse günlük almamız gereken kalori miktarımızın fazlasını almamız. Vücudumuz bu fazlalığı yakamıyor ve sonradan enerji ihtiyacını karşılamak üzere yağa dönüştürerek yağ hücrelerinde biriktiriyor. Yağ hücrelerinin vücudumuzda en fazla bulunduğu bölgelerden biri bel çevremiz olduğumuz için, doğal olarak belimiz kalınlaşmaya başlıyor. Bu da hareketlerimizde kısıtlanmaya ve sağlımızı kaybetmemize yol açıyor. Kalorisi bol yiyecekleri tercih ettiğimizde de bu süreç hızlanıyor ve çok daha kısa zamanda kilo alabiliyoruz. Kilo vermek, daha sağlıklı olmak ve bunun sonucunda bel kalınlığını inceltmek isteyenlerin, aşağıda bulunan gıdaları ve benzerlerini dikkatli tüketmesi gerekiyor.

1. Donut
kalorisi yüksek yiyecekler donutÇok lezzetli ama sadece bir tanesinde 260 kalori var. İki üç tane yediğinizde ise oldukça fazla kalori almış oluyorsunuz. O yüzden abartmadan arada sırada yemek gerek.

2. Dondurma
kalorisi yüksek yiyecekler dondurmaYaz aylarının olmazsa olmaz yiyeceği dondurmada az miktarda kalsiyum bulunur. Ama birçok çeşidi bir top başına 230 kalori barındırır. Light ve az kalorili çeşitleri yerseniz bir top başına 100 kalori ile bu zevki yaşayabilirsiniz. Manda sütünden yapılan mis gibi taze dondurmaları bulduğunuz yerde siz yine de yiyin. Biraz yürüyüşle yediğinizi yakarsınız artık.

3. Cips
kalorisi yüksek yiyecekler cipsSon derece lezzetli bir atıştırmalık ama sadece 15 adet cips yediğinizde yaklaşık 160 kalori alırsınız. Bir orta boy paket cipsi bitirdiğinizde tabii çok daha fazlası olur. O yüzden kararında yemeye çalışın. Mısır ya da patates cipsinin pek bir farkı yok. Hepsi son derece yağlı ve baharatlı. Cips yerine yağsız patlamış mısır tercih ederseniz daha sağlıklı bir tercih yapmış olursunuz.

4. Sosisli sandviç
kalorisi yüksek yiyecekler sosisli sandviçBir sosisli sandviçte 390 kalori ve 8 gram sağlık için zararlı yağ bulunur. Üzerine ketçap, mayonez, hardal eklediğinizde çok daha fazla kalori alırsınız. Eğer kilo vermek ve belinizi inceltmek istiyorsanız bu yiyecekten uzak durmalısınız. Kilosunu korumak isteyenler, abartmadan arada sırada bir tane yiyebilir. Üzerine egzersiz yapmanızı tavsiye ederiz.

5. Yağlı kırmızı et
kalorisi yüksek yiyecekler yağlı kırmızı etKırmızı et sevenler, şöyle tabağı kaplayan kocaman bir ete hayır diyemez. Yanında patates kızartması olursa, gerçekten karşı konulması zor bir yemek olur. Ancak 450 gram yağlı kırmızı ette yaklaşık 1.600 kalori var ve bunun 60 gramı sağlık için zararlı yağları barındırıyor. Bu kalori miktarını, yanında hiçbir şey yemeden sadece etten alıyorsunuz. Bu yüzden sığır filetosu, bonfile ve göğüs biftek gibi yağsız etleri tercih etmelisiniz. Porsiyon, tabak değil, yumruk boyutunda olmalı.

6. Etli pizza
kalorisi yüksek yiyecekler etli pizzaPizza aslında sağlıklı bir yiyecek. Ancak sosisli, jambonlu ve sığır etli pizzaları seviyorsanız sadece bir dilimden 300 kalori alırsınız. Sebzeli ve lifli besinlerle yapılmış pizzalar tercih ettiğinizde ise dilim başına sadece 100 kalori almış olursunuz.

7. Dev burger
kalorisi yüksek yiyecekler dev burgerBurger boyutu büyüdükçe, daha fazla göz doyurucu olmasının yanında zararı da artıyor. Bir dev burger, tek başına 1.000 kalori ve 75 gram yağ barındırabiliyor. Zayıflamak istiyorsanız aşırı büyük burgerlerden uzak durmalısınız. Yağsız kıymadan yapılmış burgerleri tercih etmelisiniz.

8. Büyük porsiyon patates kızartması
kalorisi yüksek yiyecekler patates kızartmasıBüyük porsiyon patates kızartmasında neredeyse yediğiniz burger kadar kalori bulunur. Üzerine ketçap, mayonez gibi soslar eklediğinizde kalori miktarı daha da artar. Kilo almak istemiyorsanız patates kızartmasını abartmadan yemeye çalışın.

9. Buffalo soslu tavuk kanatları
kalorisi yüksek yiyecekler buffalo soslu tavuk kanadıSoslarla lezzet katılmış kemiksiz bir tavuk kanadında, kanat başına 100 kalori alırsınız. Bir porsiyonda en az 6 tane olduğuna göre 600 kalorilik bir atıştırma yemiş olursunuz. Tabi yerken ekstra soslara bandırmadan alacağınız kalori bu. Kalorisi yüksek soslara batırarak yerseniz, tane başına aldığınız kalori 300’e kadar çıkabilir. Zayıflamak isteyenler, kanat yerine ızgara tavuk yemeyi tercih etmeli.

10. Kaburga
kalorisi yüksek yiyecekler buffalo soslu tavuk kanadıBütün bir kaburga şeridi yaklaşık 900 kaloriye ve bir günde almanız gereken yağ miktarının tamamına sahip. Kaburgayı yarım porsiyon yemek ve abartmamak alacağınız kaloriyi önemli ölçüde azaltmanızı sağlar. Bu yiyeceği kilonuza dikkat ettiğiniz dönemlerde tercih etmemenizde yarar var. Ancak yerseniz, sıkı bir egzersizle aldığınız kaloriyi yakmanız mümkün. Arada sırada yaptığınız bir keyif olarak kalırsa, sağlığınız için daha iyi olur.

11. Dondurulmuş gıdalar
kalorisi yüksek yiyecekler dondurulmuş gıdalarEvet, pratik ve kolay ama bazıları çok fazla kalori, sodyum ve trans yağ içeriyor. Özellikle büyük porsiyon olanları aşırı tüketmemek gerek. Dondurulmuş gıdaları tüketmek kolayınıza geliyorsa tam tahıllılarla yapılan yağsız dondurulmuş yemekleri tercih etmelisiniz.

12. Açık büfe
kalorisi yüksek yiyecekler açık büfeElbette bu bir yiyecek türü değil ama yine de burada yer vermekte fayda var. Tatile gittiğimizde her şey dahil otellerde, hatta her şey dahil olmayan tam ve yarım pansiyon konaklamalarda sıklıkla karşılaşırız. Bir anda onlarca çeşit yiyeceği karşımızda görünce afallar, bitecek diye hepsini tabağımıza tepeleme yaparız. Sonrasındaysa 2-3 maden suyu içsek bile kendimize gelemez, gecemizi mide fesadıyla geçiririz. Açık büfe keyiflidir, güzeldir ama kendinizi kontrol edebildiğiniz sürece. Seçimlerinizi akıllı yapın, sebze ve salata almaya çalışın. Yağlı soslardan uzak durun. Kendinizi kontrol edemeyeceğinizi biliyorsanız, açık büfe servis edilen mekanlardan uzak durun. A la carte restoranları tercih edin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

avcılar escort bakırköy escort şişli escort bostancı escort ankara escort bayan çeşme escort