Kilo Aldırıcı Besinler Nelerdir?

1) Kırmızı Et
kilo almak isteyenler için iyi bir protein kaynağıdır. Haftada birkaç kez kırmızı et tüketimi kas kütlesinde artış sağlayabilir.

2) Doğal Fıstık Ezmesi
Fıstık ezmesi kilo aldırıcı besinlerden biridir. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi neredeyse dört gram protein ve 100 kalori içerir. Ayrıca vitamin ve mineral yönünden oldukça zengindir.

3) Tam Yağlı Süt ve Süt Ürünleri
Yüksek kalorisi ve besin değerleri ile tam yağlı süt kilo almayı sağlayan bir diğer besindir.

4) Tam Tahıllı Ekmekler
Uzun süreli enerji kaynağı olan tam tahıllı ekmekler içerdikleri vitaminlerle de kilo alma sürecini destekler.

5) Bitkisel Yağlar
Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, fındık yağı yemeklerde ve salatalarda kullanılarak kalori değerlerini arttırıcı etki gösterir.

6) Kuru Yemişler
Fındık, fıstık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar ve kuru kayısı, kuru incir, kuru erik gibi kuru meyveler ara öğünlerde nem kilo aldırıcı hem de sağlıklı atıştırmalıklardır.

7) Patates
Patates de hem lezzeti hem de yüksek kalori içeriği ile kilo aldırıcı besinler listesi içinde yer almaktadır.

Bebekler İçin Kilo Aldırıcı Mama
Sağlıklı besleme ile bebeklerinizin ideal kilolarında olması mümkündür. Ancak bazı bebeklerde iştah problemi olduğundan istenilen kiloya ulaşmak mümkün olmayabilir.

Bebekler için evde hazırlanan kilo aldırıcı mamalar yapılabildiği gibi kilo aldıran hazır mamalar da kullanılabilir. Hazır mamalar kullanılırken mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun önerileri doğrultusunda mama satın almanız bebeğinizin sağlıklı gelişimi için oldukça önemli ve gereklidir.

Kilo Aldırıcı Vitaminler Hangileri?
C vitaminin metabolizmayı düzenleyici etkisi kilo alımına yardımcı olmaktadır. Vücutta depolanmayan C vitamininin düzenli olarak tüketilmesi iştahı arttırıcı etkiye de sahiptir. Ancak C vitamininin önerilenden fazlası mide ve bağırsak bozukluklarına neden olabilir. Belirli ölçülerde tüketilmesinde fayda vardır.
Sağlıklı kemik gelişimi için önemli bir vitamin olan D vitamini, kilo almaya özellikle de hamilelik döneminde kilo problemi yaşayanlara faydalıdır.
Su da çözülen bir vitamin olan tiamin ise iştah açıcıdır. İştah problemi yaşayanlar için mükemmel bir çözümdür.

Kilo Aldırıcı Şifalı Bitkiler
1) Çemen Otu
Çemen otu, östrojen hormonuna benzer özellikler taşıyan kilo almayı sağlayan bitkiler arasındadır. Kan şekerini düzenler ve çemen otu tohumları kullanılarak hazırlanan çay sabah ve öğle saatlerinde içildiğinde iştah arttırıcı özelliğe sahiptir.

2) Karahindiba
İştah açıcı bir diğer bitki ise karahindibadır. Karahindiba çiçekleri ile demlenen çay sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa tüketilebilir.

3) Kantaron
Hızlı bir şekilde kilo almayı sağlayan kantaron bitkisi de vücuda alınan besinlerin doğru bir şekilde kullanılmasını sağlar. Mide asitlerini düzenleyerek iştahı kontrol eder.

Kilo Aldırıcı Meyveler
Tropikal meyveler özellikle mango, muz, ananas ve avokado gibi meyveler yüksek kalorileri ile enerji vericidir.
Yine tropikal bir meyve olan passiflora da kilo almada etkin bir meyve çeşididir.
Bunların yanı sıra üzüm, incir, kayısı gibi meyveler özellikle kuru olarak tüketildiklerinde yüksek enerji içermektedir.
Çilek, yaban böğürtleni karadut gibi meyveler ve karpuz, kavun gibi yüksek şeker içeren meyveler kilo alma konusunda etkin bir diğer meyve grubudur.
Meyvelerden yapılan reçel, komposto ve marmelatlar da kilo aldırıcı karbonhidratlar içerdiğinden dolayı tüketilebilir.

Kilo Aldırıcı Karışımlar
Kilo aldırıcı karışımlar arasında birinci sırayı üzüm pekmezi, tahin, fındık ve ceviz ile hazırlanan tahin pekmez karışımı alır. Yüksek oranda karbonhidrat, yağ ve vitamin içeren bu karışımdan günde 3 yemek kaşığı tüketilmesi kilo almayı kolaylaştırmaktadır.
Ballı muzlu süt karışımı hem sağlıklı hem de yüksek kalorilidir. Yatmadan önce tüketilmesi önerilen bu karışım ile kilo almak mümkündür.
Süt, avokado, fıstık ezmesi, çikolata sosu, muz ve yulaf ezmesi kullanılarak hazırlanan bu enerji deposu karışım ise ara öğünlerde tüketilebilir.
Sağlıklı bir beslenme programına ek olarak tüketilen kilo aldırıcı kürler öğün yerine geçmemelidir. Öğün aralarında ya da yatmadan önce kullanılmalıdır.

Kilo Aldıran Çaylar
İştah açıcı özelliklerinden dolayı kilo almayı kolaylaştıran bitki çayları arasında devedikeni, kırmızı kantaron, karahindiba, çemen otu, kısa Mahmut, eğir kökü, kimyan tohumu, enginar yaprağı, melek otu kökü, nane yaprağı, pelin otu, peygamber çiçeği, mübarek dikeni, turunç kabuğu çayları yer almaktadır.

Yemeklerden yarım saat önce günde 2-3 kez kullanılabilen bu bitki çayları iştah açarak gıda alımını arttırır ve kilo almayı destekler.

Kilo Aldırıcı İçecekler
Yüksek kalorili ve lezzetli olmaları nedeniyle kilo alma sürecinde etkin olan kilo aldırıcı içecekler kolay ve pratik şekilde yapılır:

Muz, hurma, ceviz, bal ve süt kullanılarak hazırlanan hurmalı kilo aldırıcı süt karışımı nefis tadı ile kilo almak isteyenlere muhteşem bir aroma sunar.
Ananas kullanılarak yapılan ananaslı süte eklenen kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzüm içeceğin kalorisini arttırarak muhteşem bir lezzete ev sahipliği yapar.
Süt yerine yoğurt kullanılarak da hazırlanabilen bu yüksek kalorili içecekler ara öğünlerin vazgeçilmez kilo aldırıcı içeceklerindendir. Kahveyi süt ve bal ile içmek, çayı şeker yerine pekmez ya da bal ile tatlandırmak sağlıklı kilo almak için pratik bilgilerdendir.

Kilo Aldırıcı Macun
Vücudun bağışıklık sistemini arttırarak hastalıklara karşı direnç sağlayan baharatlarla karıştırılarak elde edilen macunlar kilo almayı da kolaylaştırır.

İştah arttırıcı özelliğe sahip olan kilo aldırıcı macun için Hint safranı, zencefil ve bal kullanılmaktadır. Safran ve zencefilin antioksidan etkileri vücudun enfeksiyonlara karşı mücadelesini destekler ve aynı zamanda iştah kontrolü sağlar.

Kilo Aldırıcı Diyet
Kilo aldırıcı diyet listesinde en önemli öğün kahvaltıdır.

Kahvaltı öğününde tahıllı ekmek, peynir, zeytin, domates, salatalık ve yeşillikler, yumurta ve 1 bardak süt ya da taze sıkılmış meyve suyu tüketilmelidir. 1 yemek kaşığı tahin pekmez karışımı ile 1 tatlı kaşı tereyağı ile bal kahvaltıyı tamamlamaktadır.
Ara öğünlerde genel olarak kuru meyve yağlı tohumlar tüketilmesi önerilir. Kuru kayısı, kuru erik, kuru incir ile ceviz, fındık, badem ya da fıstık ara öğün atıştırmalıklarıdır.
Öğle ve akşam yemeklerinde et, tavuk balık, kuru baklagil yemeklerinden biri ana yemek olarak seçilebilir. Ana yemeğe pilav ya da makarnanın eşlik etmesi, salata, yoğurt ve yemek sonrası meyve ya da sütlü tatlı tüketilmesi önerilmektedir.
kilo aldırıcı
Kilo Aldırıcı Bitkisel Ürünler
Kilo aldırıcı bitkisel ürünlerin ana mantığı iştah açıcı olmaları ya da metabolizmayı yavaşlatıcı etki göstermeleridir. Kilo aldırıcı ilaç kullanımı doktor kontrolü altında yapılmalıdır.

İlaçların metabolizmayı nasıl etkilediği ve kişinin bu ilaçlara karşı vücudunun nasıl tepki göstereceği bilinmemektedir. Aynı şekilde satışa sunulan kilo aldırıcı toz ve kilo aldırıcı besin takviyesi kullanımı da zararlı olabilir ve mutlaka doktora danışılarak kullanılması gereklidir.

Kilo Aldırıcı Beslenme Programı
Kilo aldırıcı program için 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere toplamda 6 öğünlü bir beslenme uygulanmalıdır. Öğünler arasında maksimum üçer saatlik boşluklar olmalı ve öğünler öncesinde su içilmesi kesilmelidir.
Kilo aldırıcı kalorisi yüksek besinler içeren beslenme programının günlük kalorisi yaklaşık 3500 kalori civarında olmalıdır. Ana öğünlerin kalori miktarı 650 ile 800 arasında ara öğünlerin ise 300-350 kalori civarında olması önerilmektedir.
Makarna ve pilav gibi kilo aldırıcı yemekler öğle ve akşam yemeklerinde mutlaka yer almalıdır. Kilo aldırıcı protein içeren et, tavuk, balık ya da kuru baklagil yemekleri kilo aldırıcı programın olmazsa olmaz protein kaynaklarıdır.
Ceviz, fındık, badem, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir gibi kilo aldırıcı gıdalar ara öğünlerde önerilen miktarlarda tüketilmelidir.
Bebekler İçin Kilo Aldırıcı 3 Mama Tarifi
1) Sağlıklı Bebekler için Pekmezli Mama
Zeytinyağı, pekmez, su ve un ile hazırlanan kilo aldırıcı mama bebeğinizin sağlıklı kilo almasını sağlar. Kilo Aldırıcı Mama

Tarif: Kilo Aldırıcı Mama

2) Hurma ve İrmiğin Muhteşem Buluşması
Hurma, kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm ve irmik kullanılarak hazırlanan bu besleyici mama kilo problemi olan bebeğinizin sağlıklı beslenmesini sağlayarak kilo alımının hızlandırır. Kilo Aldırıcı Mama

Tarif: Kilo Aldırıcı Mama

3) En Lezzetli Kilo Artışı
7 aylık ya da daha büyük bebekler için hazırlanan muzlu, bisküvili ve sütlü bu muhteşem mama lezzeti ile bebeklerinizin beğenisini kazanır. Ara öğünlerde ya da ana öğünlerde kullanabileceğiniz bu nefis mama ile bebeğinizde kilo artışı sağlayabilirsiniz. Muzlu Bisküvili Kilo Aldırıcı Mama

En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler Hangileridir?
16 Mart, 2019

Gün Boyunca Yaptıklarınız Uykunuzu Etkiler
Evinizi Organize Etmenize Yardımcı Olacak 11 İpucu
Karantina Sırasında Bütün Gün Pijamalarınızla Oturmayın
Günümüz dünyasında, zamansızlıktan, uzun mesai saatlerinden, farklı yoğunluklardan ve endişelerden dolayı öğünlerimiz gittikçe sağlıksız hale geliyor ve besleyici olmaktan uzaklaşıyor. Bu yazımızda en çok kilo aldıran yiyecekler hakkında bilgi veriyoruz.

Maalesef, günümüzde marketler konserve yiyecekler, gazlı içecekler, konsantre meyve suları ve hazır çorbalarla dolu, ve neredeyse doğal hiçbir ürün yok. Bu nedenle, insanlar sebze, meyve ve lifler yerine pizza, hamburger gibi hazır gıdaları ve yağlı yiyecekleri tercih ediyor.

Sağlıklı malzemelerle yapılmış bir ev yemeğine denk gelmek gittikçe zorlaşıyor. Çünkü insanlar en pratik yemeği yapmayı tercih ediyor.

Aynı şekilde, çocuklar da gün geçtikçe daha çok şeker, meşrubat, hamburger ve patates kızartması gibi sağlıksız yiyeceklerle besleniyor.

Peki, tüm bu sağlıksız beslenmenin sonucunu merak ediyor musunuz? Tabii ki de günümüzde çok yaygın görülen obezite.

Ayrıca bakınız:

Obezitenin 6 çeşidi ve nedenleri

Sağlıklı beslenmeyi öğrenip bedenimizi zehirlemeyi bırakmalıyız. Bugünden bedenimize yatırım yaparak, gelecekte yaşayabileceğimiz sorunlardan sakınabiliriz.

Maalesef, bedenimiz onu maruz bıraktığımız sağlıksız gıdalardan etkileniyor. Ve, bu gıdaların negatif etkileri mutlaka bir gün karşımıza çıkıyor.

Diğer yiyeceklere göre çok daha cezbedici, fakat aynı zamanda çok daha fazla kilo aldıran yiyecekler bulunuyor.

Kilo aldıran yiyecekler
İşte, en kısa sürede, en çok kilo aldıran yiyecekler:

Fast food, hamburger, patates kızarması, tatlılar, pizza.
Makarna tek başına çok ciddi bir problem değildir, ama ketçap, mayonez gibi soslar veya peynir eklediğimizde bir sorun haline geliyor. Esas önemli olan, makarnayı neyle birlikte tükettiğimizdir.
İşlenmiş etler, şarküteri ürünleri ve sosisler büyük miktarda işlenmiş yağ, sodyum ve kalori içerdiği için kilo aldıran yiyecekler arasındadır.
Salata aslında oldukça sağlıklıdır, fakat aynı makarnada olduğu gibi neyle birlikte tükettiğiniz önemlidir. Çok fazla sos eklemediğiniz sürece, salata yemek sağlıklıdır. Salata yemek sağlıklı görünebilir, ama eklediğiniz sos ve diğer malzemeler masum görünen salatanızın kalorisini yükseltebilir.
Kızarmış yiyecekler: en iyisi fırında, ızgarada veya buharda pişmiş, sotelenmiş veya haşlanmış yiyecekler yemektir. Kızarmış yiyecekler çok fazla yağ emerler ve yiyeceklerin kalorisini arttırırlar.
Şeker takviyeli içecekleri de unutmamak lazım.
Şeker ve un içeren hazır gıdalar.
Beyaz çikolata şeker oranı en yüksek çikolata olduğu için, en yüksek kaloriye de o sahiptir.
Ayrıca bakınız:

Süt, un ve şeker kullanmadan enerji veren bir kahvaltı nasıl hazılanır?

Bağımlılık yaratan madde: Monosodyum Glutamat
Daha önce hiç bir şeyi yerken, kendinizi durduramayıp daha da çok yemek istediğiniz oldu mu? Bu isteğin şaşırtıcı bir açıklaması var! Tuzlu, işlenmiş, konserve, paketlenmiş gıdalar, fast food ve Çin yemeği gibi yiyeceklere büyük miktarda bir madde ekleniyor.

Monosodyum Glutamat adı verilen bu madde, protein içeren doğal besinler, süt ürünleri, et ve bazı sebzelerde bile bulunabiliyor. Lezzet arttıran bu madde, yüksek derecede bağımlılık yapıyor. Bu nedenle, cips yemeye başladıktan sonra paketi bitirmeden duramıyoruz.

Bu madde, yiyeceklerin aşırı lezzetli olmasını sağlıyor. Hatta bu maddenin yiyeceklere eklenmesi sonucunda, Japonca’da lezzetli anlamına gelen, “Umami” adında yeni bir tat ortaya çıkmıştır.

Bu maddeyi içeren gıdalar bağımlılık yapabilir ve obezite, yüksek tansiyon, kalp sorunları ve benzeri hastalıklara yol açabilir.

Monosodyum glutamat yanlıları, bu sağlık sorunlarının kanıtlanmadığını iddia etmektedir.

Ne yazık ki, bu madde bazı yiyeceklerde doğal olarak bulunduğu için, tamamen sakınmamız mümkün değil.

Ayrıca, yiyeceklere bu maddenin eklenip eklenmemesi veya ne miktarda eklenmesi gerektiği konusunda büyük tartışmalar yaşanmaktadır.

patates kızartması

Hayatımız boyunca pek çok şey için savaşmamız gerekiyor ve ne yazık ki buna kilomuz da dahil. Keyif verici şeyler yemek tabii ki yasak değil, ama eğer sağlıklı bir kiloda kalmak istiyorsak, bugün keyif verici bir şeyler yemek, yarın o kalorileri yakmak için uğraşmamız anlamına geliyor.

Unutmayın, 1 kilo yağ eritmek için yaklaşık 7,800 kalori yakmanız gerekiyor. Eğer aklınızda ne yiyeceğinize dair bir şüphe varsa, daima bedeniniz için en yararlı olan doğal gıdaları seçin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

avcılar escort bakırköy escort şişli escort bostancı escort ankara escort bayan