Lübnan’dan Türk Hastanesi talimatı!

Konsey, ülkenin kuzeyindeki Akkar kentinde 28 kişinin hayatını kaybetmesine ve 79 kişinin yaralanmasına yol açan yakıt deposu patlamasının ardından Cumhurbaşkanı Mişel Avn liderliğinde toplandı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, toplantıda, güvenlik güçleri ile Sağlık Bakanlığının olaya ilişkin bazı önlemler alması yönünde kararlar alındı.

Ordu ve emniyet güçlerinden, Akkar bölgesinde güvenlik önlemleri almaları ve vatandaşların güvenliğini sağlamaları yönünde talimat verildi.

Güvenlik güçlerinin 15 Eylül 2021’e kadar bir ay boyunca enerji kaynakları dağıtımının denetimini sağlamaları yönünde karar alındı.

Sağlık Bakanlığından Akkar’daki patlamada yaralananların tedavilerini üstlenmesi; durumu kritik yaralılara yurt dışında tedavi imkanı sağlanması için gerekli bağlantıları kurulması istendi.

Ülkenin güneyinde inşa edilen Türk Travma ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin en kısa sürede hizmete açılması için Sağlık Bakanlığına talimat verilen toplantıda, bakanlık, Sayda Türk Hastanesi’nde görev alacak personelin atanması için daha sonra Bakanlar Kurulunun onayına sunulmak üzere istisnai bir onayın çıkarılmasıyla görevlendirildi.

Sağlık Bakanlığına ayrıca ülkedeki hastanelerde hizmetlerin aksamaması için gerekli akaryakıtı temin etmesi talimatı verildi.

Açıklamada, yaralıların tedavisi için desteklerini bildiren dost ve kardeş ülkelere teşekkür edildi.

Lübnan’ın kuzeyindeki Akkar bölgesinde gece saatlerinde bir akaryakıt deposunda patlama meydana gelmişti. Lübnan Sağlık Bakanlığı kaynakları, patlamada 28 kişinin öldüğü, 79 kişinin yaralandığını aktarmıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, gün içerisinde yaptığı açıklamada patlamanın yansımalarını görüşmek üzere Yüksek Savunma Konseyini “olağanüstü” toplantıya çağırmıştı.

– Yıllardan beri iç anlaşmazlıkların kurbanı olan Türk hastanesi

Başkent Beyrut’un 44 kilometre güneyindeki Sayda kentinde yapım ve donanımı tamamlanan Türk Travma ve Rehabilitasyon Hastanesi, acil servis, yoğun bakımlar, ameliyathaneler ve teknik birimlerin planlandığı tedavi bloku ve idare, hasta yatak birimlerinin planlandığı hasta bakım blokundan oluşuyor.

Kasım 2010’da o dönem başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılarak Lübnan’a teslim edilen Sayda Türk Hastanesi, yıllardır tüm donanımıyla hizmet verebilecek durumda olmasına rağmen ülkedeki iç siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle hizmete açılamadı.

Barındırdığı Suriyeli ve Filistinli mültecilerle nüfusu yaklaşık 6 milyona ulaşan Lübnan’da, Ağustos 2020’de Beyrut Limanı’nda yaşanan felakette yaralanan binlerce kişinin tedavisi için başkentin dışındaki sağlık merkezlerine başvurulmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyrut Limanı’nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından ülkedeki sağlık ihtiyaçlarını göz önüne alarak Sayda Türk Hastanesi’nin bir an önce hasta kabulüne başlamasını sağlamak üzere Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Serkan Topaloğlu’nu özel temsilci olarak görevlendirmişti.

Prof. Dr. Topaloğlu ve beraberindeki Türk heyeti, Ağustos 2020’de Lübnan’da Başbakan Hassan Diyab ve Sağlık Bakanı Hasan ile bir araya gelmiş, görüşmede hastaneyi açma çalışmalarını hızlandırma konusunda mutabık kalınmıştı.

Related Posts

İSKİ’den İstanbullulara ikaz

İBB’ye bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı’nda kesilecek kurban kanlarının ve atıklarının yağmursuyu …

Kurban Bayramı tatiline erken çıkanlar Bolu Dağı’nda yoğunluk oluşturdu

Türkiye’nin en önemli karayolu geçiş güzergahı olan TEM Otoyolu Bolu Dağı Tüneli mevkiinde, Kurban Bayramı sebebiyle memleketlerine gitmek için …

Bolu Belediyesi’ne ‘arıtılmamış atık su deşarjı yapıldığı’ gerekçesiyle para cezası

Bolu’da, Atık Su Arıtma Tesisiyle ilgili olarak Bolu Belediye Başkanlığı tarafından 2019 yılında revizyon ihalesi gerçekleştirilerek Arıtma …

İzmir sarsıntısında yıkılan İstek Beyefendi Apartmanı davasında “takdiriilahi” tartışması

İzmir zelzelesinde 36 kişinin hayatını kaybettiği İstek Beyefendi Apartmanı’na ait davaya devam edildi. İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki …

LGS tercih sonuçları ne vakit açıklanacak?

5 Haziran’da gerçekleşen imtihanda ter döken milyonlarca öğrenciyi artık tercih heyecanı sardı.LGS tercihleri 4 Temmuz itibariyle başladı …

Yeni dolandırıcılık uydurma alışveriş siteleri: ‘Sitenin uydurma olduğunu manaya bahtınız yok’

Popüler alışveriş sitelerinin ilanlarını ve içeriklerini kopyalayarak müşterilerine itimat duygusu vermeye çalışan dolandırıcılar, web …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.