Lübnan’dan yeni akaryakıt kararı

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Merkez Bankasının 12 Ağustos’tan itibaren akaryakıta yönelik sübvansiyonu kaldırma kararını ele almak üzere Başbakan Hassan Diyab’ın yanı sıra Maliye Bakanı Gazi Vezni, Enerji Bakanı Rimun Gacar ve Merkez Bankası Riyad Selame ile olağanüstü bir toplantı yaptı.

Cumhurbaşkanı Avn, toplantıdan sonra halka hitaben yaptığı açıklamada, akaryakıta yönelik sübvansiyonun eylül ayının sonuna kadar sürdürme kararı aldıklarını belirtti.

Ülkede akaryakıt krizinin derinleşmesinden Merkez Bankası Başkanı Selame’yi sorumlu tutan Avn, bugünkü kararla sübvansiyonu aşamalı olarak kaldırma ve “yardım karnesini” hayata geçirmeyi hedeflediklerine işaret etti.

Başbakan Diyab da yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankasının akaryakıta yönelik sübvansiyonu kaldırma kararından ötürü vatandaşın kaldıramayacağı yaşamsal zorlukları hafifletmek amacıyla bir takım adımlar attıklarını belirtti.

Merkez Bankasının sübvansiyonu kaldırma kararından önce 3 bin 900 Lübnan lirası üzerinden satışa sunulan akaryakıtın 8 bin liradan vatandaşın hizmetine sunulacağını aktaran Diyab, 8 bin liranın üzerindeki farkın ise devlet tarafından üstleneceğini kaydetti.

Özellikle eğitim yılının başlayacağı bir döneme denk gelmesi hasebiyle bu adımın kaçınılmaz olduğu ancak ekim ayında hayata geçirmeyi planladıkları yoksul ailelere yönelik “yardım karnesi” öncesinde geçici olacağına dikkati çeken Diyab, ayrıca kamu çalışanlarına 2 taksit şeklinde bir maaş fazla ödeme ve yol ücretini de günlük 8 bin liradan 24 bin liraya çıkarma kararı aldıklarını duyurdu.

ÜLKEDEKİ AKARYAKIT KRİZİ

Son 30 yılın en büyük ekonomik krizinin yaşandığı Lübnan’da devlet, günlük tüketilen 12 milyon litre civarındaki akaryakıtı Merkez Bankası üzerinden sübvanse ediyordu.

Merkez Bankası, 12 Ağustos itibarıyla uygulanmak üzere akaryakıta sağlanacak döviz kredilerinin resmi kur yerine piyasadaki serbest kur (karaborsa) üzerinden hesaplanacağı ve böylelikle akaryakıt sübvansiyonunun kaldırılacağını açıklamıştı.

Merkez Bankasının kararına tepki gösteren Lübnan Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık, Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame’yi “tehlikeli sonuçlar doğuracak bu kararı tek başına almakla” suçlamıştı.

Ekonomik krizin başladığı 17 Ekim 2019’dan sonra doların karaborsada yükselmesine bağlı olarak akaryakıtı yüzde 85 sübvanse eden Merkez Bankası, 28 Haziran’da akaryakıt ürünlerinin ithalatı için artık bir ABD dolarını 3 bin 900 Lübnan lirasından firmalara sağlayacağını duyurmuştu.

Bunun üzerine Lübnan Enerji Bakanlığı, 29 Haziran’da benzine yüzde 35, motorine ise yüzde 38 zam yapmıştı.

Yaklaşık 2 haftadır halkın akaryakıt istasyonları önündeki kuyruklarda saatlerce beklemesine rağmen bulamadığı benzin ve motorinin fiyatlarına, bugünkü karardan sonra yüzde 100 zam bekleniyor.

Halihazırda Lübnan’da 78 bin liradan satılan 20 litrelik benzin bidonunun 150-160 bin liraya, 58 bin lira olan 20 litrelik motorin bidonunun ise 120-125 bin liraya yükselebileceği öngörülüyor.

Related Posts

Mbwana Samatta, hayal kırıklığı yaşıyor

Teknik yönetici Jorge Jesus’un ‘sürpriz isim’ olarak Avusturya’ya götürdüğü Tanzanyalı santrfor Mbwana Samatta, Partizan ve Mol Fehervar ile …

Edirne’de orman yangını

Edirne’nin Lalapaşa ilçesi Ömeroba ve Süleymandanişment köyleri arasındaki ağaçlık alanda çıkan yangına, Edirne Orman Bölge Müdürlüğü, itfaiye ve …

İSKİ’den İstanbullulara ikaz

İBB’ye bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı’nda kesilecek kurban kanlarının ve atıklarının yağmursuyu …

Kurban Bayramı tatiline erken çıkanlar Bolu Dağı’nda yoğunluk oluşturdu

Türkiye’nin en önemli karayolu geçiş güzergahı olan TEM Otoyolu Bolu Dağı Tüneli mevkiinde, Kurban Bayramı sebebiyle memleketlerine gitmek için …

Bolu Belediyesi’ne ‘arıtılmamış atık su deşarjı yapıldığı’ gerekçesiyle para cezası

Bolu’da, Atık Su Arıtma Tesisiyle ilgili olarak Bolu Belediye Başkanlığı tarafından 2019 yılında revizyon ihalesi gerçekleştirilerek Arıtma …

İzmir sarsıntısında yıkılan İstek Beyefendi Apartmanı davasında “takdiriilahi” tartışması

İzmir zelzelesinde 36 kişinin hayatını kaybettiği İstek Beyefendi Apartmanı’na ait davaya devam edildi. İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.