Maaşlara yeni düzenleme! Ayrıntılar muhakkak oldu

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın akabinde Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım de temmuz ayında enflasyon farkı, fiyatlarda yeni düzenlemelerle bütün kısımların rahatlayacağını açıkladı.

Çalışma Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, minimum ücretliye “ara zam” için de çalışma başlattı.

Bakan Alım, “Temmuz ayında bütün çalışanların yüzünü güldürecek, ‘enflasyona karşı devletim benim yanımda’ dedirtecek bir düzenlemeyi, Türkiye gerçekleştirecek durumdadır” dedi.

Bakan Vedat Alım, emeklilere yalnızca enflasyon farkı değil, toplumsal muhafazalarını destekleyecek bir çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Başkan Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Temmuz ayında enflasyon farklarıyla, ocak ayında fiyatlardaki yeni düzenlemelerle her kesiti rahatlatacağız” açıklamasını yapmıştı.

Çalışma İktisadı Araştırma Topluluğu’nun programına katılan Bakan Alım de Türkiye’nin, çalışanlara enflasyona karşı “devletim benim yanımdadır” dedirtecek bir düzenlemeyi gerçekleştirecek durumda olduğunu söyledi.

FABRİKA DUVARINA YAZDIK

Asgari fiyattan vergi alınmaması konusunda büyük efor gösterdiklerini belirten Bakan Alım, “Öğrenciyken Cebeci civarında bir fabrika vardı. 120 kişinin falan çalıştığı bir yerdi. Oranın duvarına birkaç arkadaşımla bir arada ‘asgari fiyat vergi dışı kalsın’ diye yazdığımızı hatırlıyorum. ‘Bütün her şeyden devlet vergi alıyor; lakin hiç olmazsa fiyatın taban fiyat kısmından vergi alınmasın’ kanısı bizim alanımızda çalışan bütün hocaların da savunduğu bir unsurdu.”

“Bunu gerçekleştirmek bize nasip oldu. Geçen yılın sonunda minimum fiyatı yüzde 50 oranında artıran bir karar aldık. Lakin temel orada değerli karar ise minimum fiyat seviyesinde bütün fiyatların vergi dışı kalmasıydı. Bu, tarihi bir adımdır” dedi.

SOSYAL REFAH DÜZENLEMESİ BEKLENİYOR

Sabah’ın haberine nazaran, Kamu çalışanlarının alım gücünü yükseltmek için toplu mukavelede yer alan enflasyon farkının üzerinde bir toplumsal refah düzenlemesi bekleniyor.

Kamu çalışanlarının ek göstergesindeki 600 puanlık artış mahalli yönetim çalışanının ödenen toplumsal istikrar tazminatı, ödül fiyatı, özel hizmet, kontrol, bölgelere nazaran ek tazminatın meblağı, mevt yardımı üzere birçok toplumsal takviye kalemini de artıracak.

Bütün kamu çalışanlarında 600 puanlık ek gösterge artışı en yüksek devlet memurunu artıracağı için memurlara yapılan bütün ek ödemeler de yükselecek.

Başarılı olan memura en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 200’üne kadar verilen ödül fiyatı da artacak.

“YENİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ”

Enflasyon tahribatına karşı çalışanları koruyacaklarını vurgulayan Bakan Vedat Alım, “Önümüzde temmuz periyodu var. Kamu emekli, çalışanları, özel dal, Bağ-Kur ve çeşitli pozisyondaki emekliler de dahil hepsini kapsayan, yalnızca enflasyon farkını değil, toplumsal pozisyonlarını destekleyecek bir çalışma yürütüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.