Meşişi 11 gün sonra ortaya çıktı

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından görevden alınan ve 11 gündür kamuoyu önüne çıkmayan eski Başbakan Hişam el-Meşişi’nin Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Kurumuna giderek mal varlığıyla ilgili beyanda bulunduğu bildirildi.

Konuya ilişkin açıklamayı Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Kurumu yaptı.

Yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz’da ilan ettiği kararlarla görevi son bulan Meşişi’nin kuruma gelerek mal beyanında bulunduğu ifade edildi.

Açıklamayla birlikte Meşişi’nin mal beyanında bulunurken fotoğrafları da paylaşıldı.

Tunus’taki bağımsız insan hakları kuruluşlarından İşkenceyi Önleme Ulusal Kurumu, dün, azledikten sonra kamuoyu önüne çıkmayan Meşişi’nin durumu hakkında bilgisi olanların kendilerine ulaşmaları çağrısında bulunmuştu.

Kurumdan “Tüm ilgililere” başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, Meşişi hakkında zorunlu ev hapsi, seyahat yasağı ya da başkalarıyla görüşme yasağı gibi herhangi bir kısıtlama öngören idari ya da yargı kararı olup olmadığına ilişkin bilgi istenmişti.

– TUNUS’TA NE OLMUŞTU?

Tunus Cumhurbaşkanı Said, ülke genelinde düzenlenen protestoları gerekçe göstererek 25 Temmuz’da cumhurbaşkanına olağanüstü yetkiler tanıyan Anayasa’nın 80. maddesini hayata geçirdiğini duyurmuştu.

Said, Başbakan Meşişi’yi azlettiğini, Meclisin çalışmalarını 30 gün boyunca dondurduğunu ve tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını açıklamıştı.

Tunus’ta bazı kesimler bu kararları desteklerken, diğer bir kesim yasaların ihlal edildiğini belirtmiş ve bu durumu “darbe girişimi” olarak nitelendirmişti.

Said ayrıca bazı bakanlar ve danışmanlar ile yargı ve bürokrasiden üst düzey isimleri görevden aldığı bir dizi kararname yayımlamıştı.

– BAŞBAKAN’IN DARBEDİLDİĞİ İDDİALARI

İngiltere merkezli haber sitesi Middle East Eye (MEE), görevden alınan Başbakan Meşişi’nin 25 Temmuz’daki darbe girişiminden önce istifa etmesi için darbedildiği iddiasını gündeme getirmişti.

Meşişi’ye yakın bir kaynağa dayandırılan haberde, Başbakan’ın Kartaca Sarayı’nda istifaya zorlandığı, bunu kabul etmeyen ve fiziksel şiddete maruz kalan Meşişi’nin yüzündeki darp izlerinden dolayı kameralar ve kamuoyu karşısına çıkmadığı öne sürülmüştü.

Related Posts

Vatandaşlık alan Suriyeli böyle kutladı

Türkiye’de yabancı uyruklu kişilere vatandaşlık verilmesi siyasette tartışma konusuyken, sosyal medyada paylaşılan bir video dikkat çekti.Yaptığı …

Libya’dan Cezayir adımı: 4 yıl sonra Büyükelçi atadı

Cezayir Dışişleri Bakanlığı, Libya’nın yaklaşık 4 yıldır boş olan Cezayir Büyükelçiliği vazifesine Salih Muhammed Bekda’yı atadığını duyurdu …

Galatasaray’ın yeni transferi Dries Mertens: ‘Galatasaray’da efsane olmak istiyorum’

Galatasaray’ın yeni transferi Dries Mertens, sarı-kırmızılı gruba attığı imzanın akabinde açıklamalarda bulundu. Sarı-kırmızılı kulüp, 35 …

Erdoğan’dan Akşener’e: Tayyip Erdoğan’ın suluyla, kuruyla alakası olup olmadığını âlâ bilirsin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli’nde düzenlenen “TOKİ Konutları, KYK Yurtları, Büyükşehir Belediyesi Yatırımları ve Fabrikaları ile …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KPSS açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi dönüşü açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları: – Sayın Putin’le ruble …

“Dinozorlar” videosuna “mumya” yanıtı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ‘mumya’ benzetmesi yapılan bir video paylaştı.UYUŞTURUCU …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.