Putin: Merkel’i özleyeceğim

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile güvene dayalı iyi ilişkileri olduğunu belirterek eylül ayında görevini bırakmayı planlayan Merkel’i özleyeceğini ifade etti.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) yabancı gazetecilerin Rusya ve Almanya arasındaki ilişkiler hakkındaki sorularını cevaplayan Putin, Merkel’in bırakacağı göreve kimin geleceğini bilmediğini, yeni oluşacak Alman hükümetin Rusya ile ilişkilerinde aynı istikrar ve güvenilirliğin sürdürülmesini umduğunu ekledi.

Angela Merkel ile ilişkilerine değinen Vladimir Putin, “Angela Merkel çok deneyimli bir politikacı, doğruları konuşmayı seven güvenilir bir kişi. Herhangi bir konuda kendi pozisyonunu tutarlı bir şekilde savunabilen biri. Çalıştığımız yıllarda gerçekten çok iyi iş ilişkimiz oluştu. Onu çok takdir ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Almanya’da 22 Kasım 2005’ten bu yana Başbakanlık (Şansölye) koltuğunda bulunan 67 yaşındaki Angela Merkel, bu yılın Ekim ayına kadar yapılması planlanan Almanya federal seçimlerinde tekrar aday olmayacağını açıklamıştı.

Kamuya açık konuşmalarını ve basın toplantılarını daima Almanca yapan Merkel aslında iyi seviyede İngilizce ve Rusça konuşabiliyor.

Merkel, Belarus’a yönelik yaptırım kararlarını savundu

Putin’den sert ‘dolar’ çıkışı: Savaş aracı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir