Salgın artıyor hükumet çaresiz: Emekli doktorlar göreve çağrıldı

Gereken personel ihtiyacı için emekli doktorlar yeniden göreve çağrıldı. KHK ile atılan 20 bin sağlıkçı ise beraat etmelerine rağmen görevlerine iade edilmiyor.

Sağlık Bakanlığı, 65-72 yaş arasında olup daha önce bakanlık veya bağlı kuruluşlarında çalışmış olan tabip ve uzman tabiplerin yeniden istihdamına yönelik yapılacak yerleştirme işlemleri için başvuru ilanı yayınladı.

GERİ DÖNÜŞ İÇİN BAŞVURULAR YARIN BAŞLIYOR

Resmi Gazete’de yer alan ilana göre, 27 Nisan Salı günü başlayacak başvurular, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün internet adresinde yer alan Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden e-Devlet kapısı kimlik doğrulama sistemi ile giriş yapılarak gerçekleştirilecek. Başvuru yapacak adaylar, kura takviminde belirtilen tarihler arasında PBS üzerinden başvuru formunu elektronik ortamda doldurup, tercihlerini kaydedip kesinleştirecek. Kesinleştirme işlemi yapıldıktan sonra başvuru bilgileri ve tercihlerde değişiklik yapılamayacak.

BOŞ KALAN YERLERE YERLEŞTİRİLECEK

Adaylar, PBS üzerinden açılacak münhal yerleri göz önünde bulundurarak ilan edilen takvim çerçevesinde en fazla 10 tercih yapabilecek. Genel kura ile yerleşmek istediğini belirten adaylar, tercihlerine yerleşememesi halinde boş kalan münhallere genel kura ile yerleştirilecek. Kura başvurusunda bulunup başvurusunu iptal ettirmek isteyenler, 5-18 Mayıs tarihleri arasında PBS üzerinden elektronik ortamda kura başvurusunu iptal edebilecek. Kura başvurusunu iptal ettirenler bu kuraya yeniden başvuruda bulunamayacak.

EMEKLİ OLANLAR BAŞVURABİLECEK

Kura tarihi itibarıyla 65 yaşını doldurmuş ve 72 yaşından gün almamış olup daha önce Sağlık Bakanlığı veya bağlı kuruluşlarında çalışmış olan tabip ve uzman tabipler ile 65 yaşını doldurmuş olması nedeniyle resen emekli edilerek sözleşmeli aile hekimi olarak görevine devam eden tabip ve uzman tabipler kuraya başvurabilecek. Başvuru değerlendirme sonuçları PBS üzerinden 17 Mayıs Pazartesi günü ilan edilecek. 24 Mayıs Pazartesi günü noter tarafından bilgisayar ortamında gerçekleştirilecek kura sonucu 24 Mayıs Pazartesi günü “https://yhgm.saglik.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek.

KHK İLE ATILAN 20 BİN SAĞLIKÇI GÖREV BEKLİYOR

Salgınla mücadelede başarılı olamayan hükumet emekli doktorları göreve çağırırken, KHK ile görevden uzaklaştırılan 20 bin sağlık çalışanı ise atıl halde bekliyor. Haklarındaki soruşturmaları tamamlanan ve büyük kısmı takipsizlik ve beraat alan sağlık çalışanları görevlerine iade edilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir