Son Dakika: Merkez Bankası’nda 3 Kişi Görevden Al…

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘ihracatçının desteklenmesi ve kolay kredi sağlanması’ projesinin detayları ortaya çıkmaya başladı.

Koronavirüs salgını sonrası yaşanan ekonomik sıkıntıların önüne geçebilmek için Türkiye çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda ihracatı arttırmaya yönelik çalışmalarda devam ediyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘ihracatçının desteklenmesi ve kolay kredi sağlanması’ projesinin detayları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre, ihracatçılar için Kredi Garanti Fonu benzeri bir şirket kurulacak. Kefalet Sistemi’yle şirketler kolay kredi alabilecek. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘ihracatçının desteklenmesi ve kolay kredi sağlanması’ projesinin detayları ortaya çıkmaya başladı. Pandemi sonrası rekordan rekora koşan ihracatın daha da desteklenmesi, Türkiye’nin üretim üssü haline gelmesi için özel bir mekanizma oluşturulacak.

ARTAN KISIM İHRACATA GİDİCEK

Türkiye, ihracatı arttırmak ve teşvik etmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Yeni gelecek düzenlemeler ile birlikte birçok kolaylık sağlanacak. Merkez Bankası reeskont kredilerini 30 milyar dolara çıkardı. Artan kısım ihracata gidecek. Bu kapsamda, 10 milyar dolarının direkt ihracatçı tarafından kullanılması sağlanacak. İhracatçılar için Kredi Garanti Fonu benzeri çalışacak bir anonim şirket kurulacak. Sistem Tanıtma Fonu’ndan ve birliklerin birikiminden aktarılacak birikim ile oluşturulacak. İhracat Kefalet Sistemi (İKS) adı verilen İKS oluşturulacak. Eğer firmanın kredibilitesi iyiyse, ona kefalet verilecek ve böylece teminat sistemi de kalkmış olacak. İhracat şirketleri, çek, ipotek, imza gibi evrak ve belgelerle uğraşmayacak. Böylece bu işlemler yapılırken verilen paraları da ödemek zorunda kalmayacak. Avrupa’da da yaygın olan uygulama kapsamında Kefalet Sistemi onay verdiğinde firma bankalardan daha önce aranan hiçbir şeye gerek kalmadan kredi alabilecek. Sistem para vermeyecek ama kefalet verdiği firmalar kolayca krediye ulaşabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir