TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan 23 Nisan mesajı: TBMM’nin açılışı, millet iradesinin temsili anlamına gelen büyük değişimin başlangıcıdır

 TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Osmanlı’dan genç Türkiye’ye evrilen tarihimizde TBMM’nin açılışı, millet iradesinin temsili anlamına gelen büyük değişimin başlangıcıdır.” değerlendirmesini yaptı. 

Şentop, TBMM’nin açılışının 103. yılı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin yeni ve en önemli başlangıç noktalarından biri olan TBMM’nin açılış gününü çocuklara armağan eden kuruculara teşekkür eden Şentop, dünyadaki tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Aydınlık Türkiye’nin geleceğinin teminatı olan çocuklara ithaf edilen 23 Nisan 1920 gününün, ülkenin büyük tarihinin en önemli kilometre taşlarından, değeri büyük dönüşüm günü olduğunu belirten Şentop, “Osmanlı’dan genç Türkiye’ye evrilen tarihimizde TBMM’nin açılışı, millet iradesinin temsili anlamına gelen büyük değişimin başlangıcıdır.” ifadesini kullandı.

AA’nın aktardığı bilgilere göre Meclis Başkanı Şentop, şunları kaydetti:

Büyük fedakarlıklar gösteren çelik yürekler sayesinde oluşturulan TBMM, dünyaya, devletimizin temel taşlarının ‘milletimizin kayıtsız şartsız egemenliği’ esasında temellendiğini ilan etmiştir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan ve Anadolu halkının kendi kendine teşkilatlandığını bizzat gözlemleyen Mustafa Kemal Paşa, halktan aldığı destek ve ilhamla milli mücadelenin her safhasını planlamış, ordudan önce meclis kurarak, zaferi, ‘hukuk ve meşruiyet’ temelleri üzerinde yeşertmiştir. Gazi Paşa hem meclisin ilk başkanı hem cephede yeni ordunun başkomutanı; ilk meclisin vatansever milletvekilleri de hem cephede asker hem mecliste görev ifa eden ebedi kahramanlarımızdır.”

TBMM Başkanı Şentop, 103 yılı geride bırakan TBMM’nin ilk başkanı ve Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere mücadele arkadaşlarını ve Birinci Meclis vekillerini rahmet ve saygıyla yad ettiğini belirterek, “Bizlere emanet ettikleri Türkiye Cumhuriyeti, çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükselmeye devam edecektir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir