Tehlikeli gelişme! Bakan Şoygu: Taliban’ın kontrolüne geçti

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Taliban’ın, Afganistan’ın Özbekistan ve Tacikistan ile sınırını kontrol altına aldığını söyledi.

Şoygu, başkent Moskova bölgesindeki Solneçnogorsk kentinde düzenlenen “Anlamlar Bölgesi” forumunda Afganistan’daki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Taliban’ın Afganistan’da ilerlediğini belirten Şoygu, “Afganistan’ın Özbekistan ve Tacikistan sınırı Taliban’ın kontrolüne geçti. Taliban Kunduz vilayetini ele geçirdi. Kunduz, oldukça büyük ve ciddi bir merkez.” dedi.

Afganistan’da uyuşturucu kaçakçıları ve teröristlerin Tacikistan, Kırgızistan ve Özbekistan üzerinden Rusya’ya sızması gibi tehditlerin olduğuna dikkati çeken Şoygu, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkelerinin buna karşı hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı.

Şoygu, “Taliban liderleri, sınırı geçerek bölgelere saldırma yönünde herhangi bir yıkıcı girişimde bulunmayacağını söylese de Tacikistan ve Özbekistan askeri güçlerinin olası provokasyonlara hazırlıklı olması bizim için aşırı derecede önemlidir. Elbette, bunun için elimizden geleni yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Rusya, Tacikistan ve Özbekistan askerlerinin Afganistan sınırının yakınlarında ortak tatbikat yaptığına dikkati çeken Şoygu, bu tür tatbikatları sürekli düzenleyeceklerini aktardı.

Şoygu, Rusya’nın kendi üslerini Tacikistan ve Kırgızistan’da bulundurduğunu anımsattı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: AFGANİSTAN’DAKİ ŞİDDETİN SEVİYESİ ABD-TALİBAN ANLAŞMASIYLA TUTARSIZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Taliban’ın ülkede neden olduğu şiddet seviyesinin ABD ile örgüt arasında yapılan anlaşmayla tutarsız olduğunu bildirdi.

Price, günlük basın brifinginde Afganistan’daki son durumu değerlendirdi.

Taliban’ın ilerleyişini yakından takip ettiklerini ve ülkedeki son durumla yakından ilgilendiklerini kaydeden Price, ABD’nin bugüne kadar Afganistan’a hem askeri hem de ekonomik anlamda önemli katkılarda bulunduğunu ifade etti.

Price, Taliban’ın hızlı bir şekilde ilerleyişi ve sivil ölümleri konusunda ise, “Kuşkusuz Afganistan’daki şiddet seviyesi, Taliban’ın (ABD ile yaptığı) anlaşmadaki sözleriyle uyuşmamaktadır.” değerlendirmesini yaptı.

AFGANİSTAN SINIRI YAKININDA DÜZENLENEN RUSYA-ÖZBEKİSTAN-TACİKİSTAN ASKERİ TATBİKATI SONA ERDİ

Tacikistan’ın Afganistan sınırı yakınındaki Harb Maydon poligonunda gerçekleştirilen Rusya-Tacikistan-Özbekistan üçlü askeri eğitim tatbikatı tamamlandı.

Rusya Merkez Askeri Bölge Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Tacikistan’ın Afganistan sınırı yakınındaki Hatlon bölgesindeki poligonda 5 Ağustos’ta başlayan Rusya, Özbekistan ve Tacikistan askerlerinin katıldığı üçlü askeri eğitim tatbikatı sona erdi.

Devlet sınırındaki durumun istikrarsızlaşması halinde silahlı kuvvetlerin, askeri hazırlığını kontrol ve silahlı kuvvetlerin askeri taktik hareketlerini koordine etmek amacıyla düzenlenen tatbikatta, zorlu koşullarda düşmanla mücadele etme, ülkeye sızan silahlı çeteleri tespit ederek, düşmana havadan ve karadan saldırılar düzenleyerek imha etme konuları işlendi.

Rusya, Tacikistan ve Özbekistan’dan 2 bin 500’den fazla askerin yer aldığı ortak tatbikata, Tacikistan’da konuşlandırılan 201. Rus askeri üssünde görevli tank, topçu ve motorize birliklerinin yanı sıra Rusya Merkez Askeri Bölgesine bağlı radyasyon, kimyasal, biyolojik ve radyo elektronikle mücadele özel askeri birimlerinde görevli Rus askerleri ile Özbek ve Tacik silahlı kuvvetleri mensupları katıldı.

Tatbikatta aralarında savaş uçakları ve helikopterler, piyade savaş aracı, zırhlı personel taşıyıcı, insansız hava aracı ve roket sisteminin de bulunduğu 500’e yakın askeri araç ve teçhizat da yer aldı.

Tatbikatın kapanış töreninde konuşan Rusya Merkez Askeri Bölge Komutanı Aleksandr Lapin, Afganistan sınırına 20 kilometre uzaklıktaki Harb Maydon poligonunda sona eren tatbikatta havacılık, keşif ve komanda birliklerinin ortak hareket etmesine yönelik Suriye’deki savaşta edindikleri deneyime dayalı eğitim de yaptıklarını kaydetti.

Tatbikatın Afganistan’daki durumun kötüleşmesi ve terörist grupların Orta Asya ülkelerinin sınırlarına yakınlaştığı bir dönemde yapıldığına dikkat çeken Lapin, tatbikatın ortak hareket etme deneyimlerini güçlendirmeye, ülkeleri olası saldırılardan korumaya yardımcı olacağını vurguladı.

Tacikistan Savunma Bakanı Şerali Mirzo da ilk defa üç ülke askerlerinin katıldığı terörle mücadeleye yönelik tatbikat düzenlediklerini kaydederek, “Son yıllarda Orta Doğu’daki gerilimin Afganistan topraklarına kaydığı gözlemleniyor. Son yıllarda yaşanan süreçlerin analizi, bölgemizdeki durumun bu ülkedeki siyasi gelişmelere bağlı olacağını gösteriyor.” dedi.

Özbekistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Şuhrat Halmuhamedov da Afganistan’daki durumla ilgili endişelerini dile getirerek, “Afganistan’daki durum, sürekli tetikte olmamızı ve savaşa hazır olmamızı gerektiriyor.” ifadesini kullandı.

Askeri geçidin de düzenlendiği törenin sonunda ortak tatbikatta başarılı olan askerlere başarı belgeleri verildi.

Afganistan’ın kuzeyinde hükümet güçleri ile Taliban arasındaki çatışmaların artması ve Taliban’ın Orta Asya ülkeleriyle olan sınırların önemli bir kısmını ele geçirmesi üzerine Afganistan ile sınırlarını pekiştirme kararı alan Özbekistan ve Tacikistan yönetimi, sınırda askeri tatbikatlar düzenliyor.

Afganistan’ın Özbekistan ile 144 kilometre, Tacikistan ile 1344 kilometre ortak sınırları bulunurken; son dönemde Taliban’ın saldırılarından kaçan 1500’e yakın Afgan askeri ile 500’den fazla Afgan vatandaşı Tacikistan’a 100’den fazla Afgan askeri ise Özbekistan topraklarına sığınmıştı.

Related Posts

Son dakika… Salman Rüşdi’nin sağlık durumu iyiye gidiyor

1980’li yılların sonlarında ‘Şeytan Ayetleri’ kitabıyla büyük sansasyon yaratan Salman Rüşdi, ABD’nin New York kentindeki Chautauqua Enstitüsü …

Banka müdürünü 2 saat rehin alan şüpheli tutuklandı!

Olay, 12 Ağustos’da saat 15.30 sıralarında Kepez ilçesinde Mısır Çarşısı’ndaki bir bankanın şubesinde meydana geldi. Bankaya gelen Mehmet Reşit …

Kan donduran cinayet! Kayınpederini öldürdü, eşini çekiçle ağır yaraladı

Olay, gece saatlerinde Kocaeli’nin Darıca ilçesi Kazım Karabekir Mahallesi Sokullu Caddesi Yeni Devir Sokak üzerinde meydana geldi. Edinilen …

Galatasaray’da sürpriz ayrılık! Okan Buruk, Fatih Terim’in gözdelerinin biletini kesti

Dries Mertens, Lucas Torreira ve Seferovic gibi dünyaca ünlü yıldızlarla kadrosunu güçlendiren Galatasaray’da takımdan ayrılacak futbolcular da …

Ağrı’da öldürülen terörist için HDP’den taziye merasimi

Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi kırsalında güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlarda terör örgütü PKK’ya büyük darbe vuruldu. Operasyon kapsamında …

Erdoğan’ın ziyareti öncesi kaldırılan fotoğraflar, cemevine tekrar asıldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Hüseyin Gazi Cemevi’nde dün muharrem ayı iftarına katılarak Alevi ve Bektaşi derneklerinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.