Tunus Genel İşçi Sendikası, en kısa sürede ”küçültülmüş bir hükümet” kurulmasını istedi

TGİS’in sosyal paylaşım sitesinden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Nureddin et-Tabbubi, sendikanın olağan idari çalışmalarının ardından bazı açıklamalarda bulundu.

Tabbubi, yeni hükümetin gerekliliğine işaret ederek, bu hükümette sorumlu ilk yetkilinin, ekonomi alanında yeterliliğe ve bakış açısına sahip, ekonomik duruma, Tunus toplumuna ve toplumun sahip olduğu haklara ilişkin anlayışıyla tanınan biri olması gerektiğini belirtti.

Mümkün olan en kısa sürede küçültülmüş bir kabine kurulması ve kabinenin sınırlı görevleri bulunması gerektiğini ifade eden Tabbubi, hükümetin katılımcı olması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Kays Said’den gelecek vizyonunu ve Tunus’un hangi yöne gittiğini netleştirmesini istediklerini belirten Tabbubi, böylece olumlu bir eleştirel okuma yapabileceklerini ya da onunla aynı çizgide yer alabileceklerini bildirdi.

Tabbubi, böylesi zor bir zamanda zihinlerde pek çok soru işareti olduğunu, durumun anlaşılır hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Tabbubi, Cumhurbaşkanı’nın anayasa çerçevesinde mi başka bir istisnai durum çerçevesinde mi hareket edeceğini sordu.

TGİS Genel Sekreteri, herkesin zihinsel revizyonlara ve reformlara ihtiyacı olduğunu, geçmiş deneyimlerden ders alınması ve geleceğe doğru hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kamusal ve bireysel özgürlüklerin, ekonomik ve sosyal hakların, kamu kurumlarının sürdürülebilirliğinin önemine işaret eden Tabbubi, ayrıca dış müdahaleyi kabul etmediklerini, eksen politikasından kaçınılması gerektiğini kaydetti.

TGİS, dün ülkenin içinde bulunduğu durumdan çıkış için bir yol haritası hazırladığını açıklamıştı.

– TUNUS’TA NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Said, ülke genelinde düzenlenen protestoları gerekçe göstererek 25 Temmuz’da Cumhurbaşkanına olağanüstü yetkiler tanıyan Anayasa’nın 80. maddesini hayata geçirdiğini duyurmuştu. Said, başbakanı azlettiğini, Meclisin çalışmalarını 30 gün boyunca dondurduğunu ve tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını açıklamıştı.

Tunus’ta bazı kesimler bu kararları desteklerken, diğer bir kesim yasaların ihlal edildiğini belirtmiş ve bu durumu “darbe girişimi” olarak nitelendirmişti.

Said, bazı bakanlar ve danışmanlar ile yargı ve bürokrasiden üst düzey isimleri görevden aldığı bir dizi kararname yayımlamıştı.

Aldığı olağanüstü kararların ardından Cumhurbaşkanı Said’in yeni bir başbakan ataması ve yeni bir yol haritası açıklaması bekleniyor.

Related Posts

Kan donduran cinayet! Kayınpederini öldürdü, eşini çekiçle ağır yaraladı

Olay, gece saatlerinde Kocaeli’nin Darıca ilçesi Kazım Karabekir Mahallesi Sokullu Caddesi Yeni Devir Sokak üzerinde meydana geldi. Edinilen …

Galatasaray’da sürpriz ayrılık! Okan Buruk, Fatih Terim’in gözdelerinin biletini kesti

Dries Mertens, Lucas Torreira ve Seferovic gibi dünyaca ünlü yıldızlarla kadrosunu güçlendiren Galatasaray’da takımdan ayrılacak futbolcular da …

Ağrı’da öldürülen terörist için HDP’den taziye merasimi

Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi kırsalında güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlarda terör örgütü PKK’ya büyük darbe vuruldu. Operasyon kapsamında …

Erdoğan’ın ziyareti öncesi kaldırılan fotoğraflar, cemevine tekrar asıldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Hüseyin Gazi Cemevi’nde dün muharrem ayı iftarına katılarak Alevi ve Bektaşi derneklerinin …

Yılmaz Özdil’den ‘mavi bidon’ paylaşımı

SÖZCÜ muharriri Yılmaz Özdil, Orman Bölge Müdürlüğü’nün aldığı yangın tedbirleriyle ilgili dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Özellikle son …

Vatandaşlık alan Suriyeli böyle kutladı

Türkiye’de yabancı uyruklu kişilere vatandaşlık verilmesi siyasette tartışma konusuyken, sosyal medyada paylaşılan bir video dikkat çekti.Yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.