Türkiye Çin’in Yerini Alacak! Fitch’in Yaptığı Tür…

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay bu seneki asgari ücret artışının son 45 yıla bedel olacağını işçilerin rahatlıkla geçinebileceğini söyledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayı içerisinde yeni yılın asgari ücretini belirlemeye başlayacak. Asgari ücretli çalışanların merakla beklediği görüşmeler için Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan flaş bir açıklama geldi. Asgari ücretin 45 yıldır güncellendiğini aktaran Ergün Atalay, bu yılın 45 yıla bedel olacağını açıkladı.

BU SENE İŞÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK

45 yıldır asgari ücretin belirlendiğini belirten Ergün Atalay, yeni yılda asgari ücretin işçilerin rahatlıkla geçinebileceği bir seviyede olacağına vurgu yaptı.

KOLAYSA SEN GEÇİN BU PARAYLA

 Her sene asgari ücret görüşmelerinde verilen teklife karşılık, karşı tarafın batarız dediğini söyleyen Ergün Atalay sözlerine şu şekilde devam etti; “Biz de diyoruz ki alın bu parayı siz geçinin. Nasıl geçineceksiniz.” 

GEÇEN SENE 2825 LİRA OLMUŞTU

Geçtiğimiz yıl asgari ücret yapılan rekor artışla brüt 3 bin 577 lira, net 2828 liraya yükselmişti. Yaklaşık yüzde 22’lik bir artış olmuştu. Bu yükselmeyle beraber Asgari Geçim İndirimi de yükselmişti. Bu durum sonucu Net asgari ücret bekar ve çocuksuz bir kişi için 2 bin 879 lira 57 lira olurken evli ama eşi çalışmayan biri için iki bin 279 lira 57 kuruş seviyesine yükselmişti.

Çocuk sayısına göre artan asgari ücret oranı 3 çocuklu ve eşi çalışmayan bir kişi için ise 3 bin 13 lira 73 kuruş olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir