Türkiye’den büyük başarı! 197 ülkeye gönderildi

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin toplam ihracatı geçen ay 19 milyar 76 milyon dolara yükseldi ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rekoru tazelenmiş oldu. Ocak-Ekim dönemi ihracatında da yüzde 33,1 artışla 166 milyar 219 milyon dolara ulaşıldı.

İklimlendirme sanayisi de ısıtma, soğutma, nemlendirme ve hava temizleme gibi birçok talebi karşılayabilen üretim ağıyla, bu toplam ihracatta önemli bir paya sahip.

Türkiye’nin üretimde güçlü olduğu sektör, bu dönemde başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki 197 ülkeye yaptığı ihracatını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artırarak 5 milyar 65 milyon dolara yükseltti.

– AVRUPA, “İKLİMLENDİRME ÜRÜNLERİNİ” TÜRKİYE’DEN ALIYOR

Türkiye’nin dış ticaretteki bir numaralı partneri Avrupa Birliği ülkeleri, iklimlendirme sektörünün 10 aylık ihracatında da başı çekti.

Sektör, Avrupa Birliği ülkelerine bu yılın ilk 10 ayında, 2 milyar 349 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu oran, toplam ihracatın yaklaşık yarısını oluşturdu.

Bu dönemde en çok ihracat yapılan diğer ülke grupları ise sırasıyla; 731 milyon dolarla Bağımsız Devletler Topluluğu, 558 milyon dolarla diğer Avrupa ülkeleri, 486 milyon dolarla Ortadoğu ülkeleri ve 368 milyon dolarla Afrika ülkeleri oldu.

– EN ÇOK İHRACAT ALMANYA’YA

İklimlendirme sanayisinin 10 aylık dönemde en çok ihracat yaptığı ülke ise 569 milyon dolarla Almanya oldu. Bu ülkeyi 381 milyon dolarla Birleşik Krallık, 266 milyon dolarla İtalya, 211 milyon dolarla Fransa ve 201 milyon dolarla Romanya takip etti.

Sektörün en çok ihracat yaptığı diğer ülkeler ise Rusya, Irak, İspanya, Özbekistan ve Hollanda şeklinde sıralandı.

Türkiye iklimlendirme sanayisinin kasasına ekim ayı ihracatından 513 milyon dolar girerken, bu rakam geçen sene aynı dönemde 459 milyon dolar seviyesindeydi. 2021 Ocak-Ekim döneminde iklimlendirme ürünlerinde en çok dış satım ise sırasıyla İstanbul, Manisa, Kocaeli, İzmir ve Bursa’dan gerçekleştirildi.

Salgında kapalı alanlarda kalınan vaktin artmasıyla hem iş merkezleri, hem sosyal alanlar, hem de evlerde iklimlendirme ürünlerine olan talep yüksek bir seyir izledi.

Related Posts

Kur muhafazalı mevduatta ‘tüzel kişi’ değişikliği

Merkez Bankası’nın kur muhafazalı mevduat sisteminde hükmî şahıslar için yaptığı değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi …

Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinin hakemi belli oldu

Süper Lig’in 8’inci haftasında oynanacak olan karşılaşmaların hakemleri belli oldu. TFF’den yapılan açıklamada, haftanın karşılaşmaları ve …

Gaziantep’te tarıma 75 milyon liralık yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 75 milyon liraya mal olacak olan sulama projesi ile 103 bin dekar alanın tekrar sulanmaya …

TWAP buyrukları kullanıcılarının fiyat dalgalanmalarından etkilenmesini önlüyor

FTX, her düzeydeki yatırımcıya hitap etmesiyle kripto para alım satım için muteber bir platform olmak ve dijital para ünitesi ekosistemini …

Endüstriciler yetişmiş eleman kahrı çekiyor: Kaynakçı makineci tornacı bulamıyoruz

Rusya’nın gazı kesmesinin akabinde Avrupalı birçok şirket hem yatırım hem de eser tedariki için Türkiye’yi radarına aldı. Türkiye’nin üretim …

Erdoğan, Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Lauder ile görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu nedeniyle ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkevi’nde temaslarına devam ediyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.