Türkiye’nin ayakkabı ihracatında artış sürüyor: 10 ayda 850 milyon dolar aşıldı

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği’nden (TASD) yapılan açıklamaya göre, ayakkabı ihracatında artış tüm hızıyla devam ediyor.

Ocak-ekim döneminde yüzde 23 yükselişle 852 milyon dolara ulaşan ayakkabı ihracatı, ekimde yüzde 14 artışla 87 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Açıklamada ihracat verilerine ve AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’na ilişkin değerlendirmeleri yer alan TASD Başkanı Berke İçten, Avrupa’nın ikinci büyük ayakkabı ve moda fuarı AYMOD’un bu yıl 65. kez gerçekleştirildiğini anımsattı.

Toplam 60 bin metrekarelik alanda düzenlenen organizasyonda, 400 katılımcı firma tarafından 1.000’den fazla markanın ilkbahar-yaz koleksiyonlarnı sergilediğini aktaran İçten, 26 bin 502 katılımcının ziyaret ettiği fuar kapsamında ayrıca 35’in üzerindeki ülkeden binlerce alım heyetinin ağırlandığını bildirdi.

İçten, “Özellikle Batı Avrupa başta olmak üzere AB ülkelerinden ve İngiltere’den yoğun şekilde talep gördük. Bu ülkelerle ticari hacmimizi geliştirmek ve ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmek istiyoruz. Avrupalının ayağı bize alıştı. Bu doğrultuda 2022’de ayakkabı sektörünün istikrarlı büyümesi devam edecek.” ifadelerini kullandı.

– “66. AYMOD FUARI’NA ŞİMDİDEN HAZIRLANMAYA BAŞLADIK”

Berke İçten, 65’incisi gerçekleştirilen AYMOD’un, yakın coğrafyada yaşayan 600 milyona yakın insanın ayakkabı ihtiyacını karşılar nitelikte olduğunu ve fuarda Türk ayakkabı sektörünün ağırlığını hissettirdiğini bildirdi.

Özellikle yakın coğrafyanın ayakkabı tedarikinin gerçekleştirildiği fuara uluslararası ayakkabı sanayisinin de yoğun ilgi gösterdiğini aktaran İçten, şu açıklamalarda bulundu:

“Fuar, uluslararası ayakkabı alıcıları kadar katılımcı firmaları için de eşsiz ticari fırsatlar sundu. Tasarımı, kalitesi ve uygun fiyat politikasıyla dünya ayakkabı sektöründe önemli bir yere sahip olan Türk ayakkabı sanayi, AYMOD’da 65’inci kez bir araya geldi. Ayakkabı sanayisinin ihracatına çok büyük katkıları olan fuar, özellikle salgının ilk döneminde durağanlaşan global ayakkabı ticaretini de tekrar hareketlendirdi.”

İçten, 66. AYMOD Fuarı’nın 30 Mart-2 Nisan 2022’de düzenleneceğini kaydederek, fuar için şimdiden hazırlıklara başladıklarını bildirdi.

Related Posts

Ücretsiz NFT Tokenler Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey!

NFT Tokenler 2021’in moda sözcüklerinden biriydi. Ancak, 2020 gibi erken bir tarihte dijital sanatçılar, zanaatlarının farkındalığında bir artış …

Bakan Kirişci: Tarım topraklarımızı gözümüz gibi korumalıyız

TAGEM Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Tarım ve Orman İl Müdürleri İstişare Toplantısı’nda konuşan Bakan Kirişci, artan dünya nüfusunu …

Garanti BBVA’dan 2022’nin ilk yarısında 21,2 milyar TL net kar

Garanti BBVA’nın konsolide finansal tablolarına göre, yılın ilk yarısındaki net karı, 21 milyar 181 milyon 23 bin TL olurken, aktif büyüklüğü …

Kültür ve Turizm Bakanı: Turizm gelir hedefimizi 37 milyar dolar çıkardık

Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) faaliyetlerini ve turizmde 2022 yılının ilk yarısını, TGA Genel Müdürlük …

Merkez Bankası Lideri Kavcıoğlu: 2023 sonu enflasyon gayesi yüzde 19.2

Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamalarından satır başlıkları;Küresel enflasyondaki güçlü seyir devam etmektedir. Gelişmiş ve …

TMO’dan buğdaya 1 lira, arpaya 50 kuruş takviye ödemesi

Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) arpa ve buğday eserlerini satan ve bu satışlarını belgelendiren çiftçilere buğday için kilogram başına 1 lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.