Üs haline geldi! ”Soğuk hava depoları sayesinde 24 ayar altın oluyor”

Ülkede 32 bin dekar alandan alınan yaklaşık 74 bin ton kivinin yüzde 40’ını üreten Yalovalı çiftçiler, hasat ettikleri ürünü senelik 65 bin ton kapasiteli depolarda muhafaza ediyor.

Coğrafi işaretli “Yalova kivisi” soğuk hava depolarından yılın 10 ayında piyasaya arz edilerek, hem üreticinin hem de tüketime varan süreçteki diğer iş kollarının uzun süreli kazanç elde etmesi sağlanıyor.

Altınova ilçesindeki bir bahçede hasada katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, AA muhabirine, il genelinde tarım arazilerinin yüzde 72,5’inin küçük, 5 dekar ve altında olmasının, birim alandan yüksek gelir getirici ürünler konusunda mesaj verdiğini söyledi.

Bu ürünlerden birinin de kivi olduğunu belirten Parıldar, “Yalova’da yaklaşık 28-29 bin tonluk bir üretim söz konusu. İlimizdeki üreticilerin çevre illerdeki bahçeleriyle değerlendirdiğimizde Türkiye’deki kivi üretiminin yaklaşık yüzde 50’si Yalovalı çiftçiler tarafından üretiliyor.” dedi.

Kivide bu yıl 27-28 bin ton rekolte beklediklerini aktaran Parıldar, bilimsel çalışmalara göre Yalova’da üretilen kivinin hem verimli hem de dayanıklılık bakımından Türkiye’de ilk sırada geldiğini vurguladı.

– “KARADENİZ BÖLGESİ’NDEN GELEN KİVİLERİMİZ DE BURADA DEPOLANIYOR”

Türkiye genelinde kasım ayında hasat edilen 74 bin tonluk kivinin aynı dönemde tüketime sunulmasının imkansız olduğuna dikkati çeken Parıldar, bu noktada soğuk hava depolarının büyük önem taşıdığını aktardı.

Kivinin 6-8 ay zarfında tüketiciye sunulmaması durumda değer kaybedeceğini ve çiftçiye pek kazandırmayacağını dile getiren Parıldar, şöyle konuştu:

“Halihazırda yıllık 65 bin ton kapasiteli soğuk hava depolarımız var. Sadece Yalova’da ürettiğimiz kiviler değil, Karadeniz Bölgesi’nden gelen kivilerimiz de burada depolanıyor. Bu anlamda da ciddi bir lojistik merkeziyiz. Kasım ayında depoya giren ürünler, bir sonraki yılın haziran-temmuz hatta depolama şartlarına bağlı olarak ağustos-eylül aylarına kadar tüketiciye arz edilebiliyor. Bu da ürününün dönem içinde hem değerinin artmasını hem pazarlama imkanlarının kolaylaşmasını sağlıyor. Bu açıdan baktığımız zaman kivi, soğuk hava deposuyla beraber 24 ayar altın oluyor. Yalova’nın, soğuk hava deposunda lojistik ve Türkiye’de üretilen kivinin merkezi olması, yaklaşık yılın tamamında kivi arzının bu merkezden olması demektir. Bu anlamda Yalova, kivi üretim ve tüketiciye ulaşım merkezidir.”

Üreticilerin dalında kiviyi kilogramı 7 liradan sattığını ve büyük bölümünün soğuk hava depolarında muhafaza edildiğini anlatan Parıldar, kalanının ise yurt dışına gönderildiğini sözlerine ekledi.

Related Posts

Ücretsiz NFT Tokenler Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey!

NFT Tokenler 2021’in moda sözcüklerinden biriydi. Ancak, 2020 gibi erken bir tarihte dijital sanatçılar, zanaatlarının farkındalığında bir artış …

Bakan Kirişci: Tarım topraklarımızı gözümüz gibi korumalıyız

TAGEM Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Tarım ve Orman İl Müdürleri İstişare Toplantısı’nda konuşan Bakan Kirişci, artan dünya nüfusunu …

Garanti BBVA’dan 2022’nin ilk yarısında 21,2 milyar TL net kar

Garanti BBVA’nın konsolide finansal tablolarına göre, yılın ilk yarısındaki net karı, 21 milyar 181 milyon 23 bin TL olurken, aktif büyüklüğü …

Kültür ve Turizm Bakanı: Turizm gelir hedefimizi 37 milyar dolar çıkardık

Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) faaliyetlerini ve turizmde 2022 yılının ilk yarısını, TGA Genel Müdürlük …

Merkez Bankası Lideri Kavcıoğlu: 2023 sonu enflasyon gayesi yüzde 19.2

Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamalarından satır başlıkları;Küresel enflasyondaki güçlü seyir devam etmektedir. Gelişmiş ve …

TMO’dan buğdaya 1 lira, arpaya 50 kuruş takviye ödemesi

Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) arpa ve buğday eserlerini satan ve bu satışlarını belgelendiren çiftçilere buğday için kilogram başına 1 lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.