Yabancı yatırımcılardan övgü dolu sözler: Türkiye dünyada birinci sınıf

Dünya Kamu Özel Sektör İşbirliği Uzmanları Birliği Başkanı Ziyad Alexender Hayek, Türkiye’nin Kamu Özel İşbirliği (KÖİ/PPP) alanında sahip olduğu tecrübelerle, önemli bir rol model olduğunu belirterek “Türkiye, KÖİ açısından havalimanı, sağlık sistemi gibi birçok sektörde gerçekten harika tecrübelere sahip.” dedi.

İstanbul Kamu Özel Sektör İş Birliği Mükemmellik Merkezi’nin (PPPCOE), Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) iş birliğinde, 6’ncısını düzenlendiği “İstanbul PPP Haftası” sürüyor.

Hafta kapsamında, KÖİ modeli, KÖİ proje sorumluları, bürokratlar, finans kuruluşu temsilcileri ve uluslararası yatırımcılara anlatılıyor.

Programda AA muhabirine açıklama yapan PPPCOE Başkanı Eyüp Vural Aydın, KÖİ projelerine ilişkin olarak, “Malumunuz Türkiye’de önemli bir deneyim var. Biz de bu deneyimleri yurt dışından gelen yap-işlet devret konusundaki yöneticilerle paylaşmak üzere 6’ncı İstanbul PPP Haftası’nı yapıyoruz. Deneyimlerimizi aktarıyoruz ve katılımcıların deneyimlerinden bir şeyler öğreniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Programa 30’dan fazla ülkeden gelen misafirlerin katıldığını belirten Aydın, “Bu ülkelerin her biri, bu kamu özel sektör iş birliği tecrübesinde birbirinden farklı seviyedeler. Burada, havalimanı, hastaneleri ve köprüleri konuşuyoruz. Deneyimlerimizi paylaşıyoruz, öğreniyoruz.” şeklinde konuştu.

– “TÜRKİYE, KÖİ ALANINDA ÖNEMLİ BİR ROL MODEL”

Dünya Kamu Özel Sektör İşbirliği Uzmanları Birliği Başkanı Ziyad Alexender Hayek ise zirvenin İstanbul’da gerçekleşmesinden ötürü mutluluk duyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu zirve, sektörümüz açısından çok önemli bir toplantı. Zirve kapsamında burada olan herkes Türkiye’nin kamu özel sektör iş birliği konusundaki tecrübeleri hakkında bilgi ediniyor. Buna ek olarak dünyanın farklı ülkelerinden gelen ve bu konuda uzman olan isimler tecrübelerini paylaşıyor.”

Türkiye’nin KÖİ alanında sahip olduğu tecrübelerle, önemli bir rol model olduğunu belirten Hayek, “Türkiye, KÖİ açısından havalimanı, sağlık sistemi gibi birçok sektörde gerçekten harika tecrübelere sahip.” dedi.

Dünya PPP Uzmanları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi David Baxter de KÖİ projelerinin Türkiye’de uzun ve dikkati çekici bir tarihi olduğuna vurgu yaparak, “Ne zaman farklı ülkelere gitsem ve PPP projelerinden bahsetsem, her zaman Türkiye’de yapılan PPP projelerini ve yapılma yöntemlerini örnek olarak gösteriyorum. Çünkü uygulama açısından Türkiye dünyada birinci sınıf. Gerçekten çok büyük bir bilgi birikime ve tecrübeye sahip.” ifadelerini kullandı.

Eski Dünya Bankası PPP uzmanı Mark Moseley ise büyük projelerin KÖİ ile yapılmasında daha büyük bir değer üretildiğine vurgu yaparak, “KÖİ projeleri, hükümetler için mantıklı olan seçenek.” diye konuştu.

Moseley, salgının başlamasıyla birlikte ilk başta KÖİ projelerinin bu durumdan ciddi anlamda olumsuz etkileneceğinden çekindiklerini belirterek, “Çünkü ortada karışık ve uzun dönemli kontratlar vardı. Ancak kamu ve özel sektör tarafları yapılması gerekeni yaptı ve ortak bir şekilde hareket etti. Salgınla, pandeminin ortaya çıkardığı durumla ortak mücadele ederek ve anlaşarak başa çıktılar.” değerlendirmesinde bulundu.

Azerbeycan Bakü Hastanesi Başhekimi Dr. Azer İsmailyov da Türkiye’nin KÖİ alanında ciddi yol kaydettiğini ve tecrübe kazandığı belirterek, “Bu projelerin Türkiye’de uzun yıllardır yapıldığını biliyoruz. Biz de buraya kendi deneyimlerimizi artırmak için geldik.” şeklinde konuştu.

İcbari Sigorta Strateji Baskanı Araz Nasirov ise Türkiye’nin KÖİ konusundaki deneyimlerini yakından izlediklerini belirterek, “Türkiye’nin dünyada bunu en iyi uygulayan ülkelerden biri olmasından ötürü hem gurur duyuyoruz kardeş ülkemiz olarak hem de bu deneyimleri kendi ülkemizde uygulamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Tarım, gıda ve içecek sektöründen 2022’nin ilk 5 ayında 10,1 milyar dolarlık ihracat

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan dış ticaret verileri baz alınarak Agrimetre tarafından hazırlanan TGDF Dijital Veri Paneli …

‘Bakanlık övünüyor lakin takviye ikinci planda kalıyor’

TÜRKTOB açıklamasına nazaran Güler, TYAB’ın tarımın en stratejik ögesi olan tohumu üreten 60 bine yakın Türk çiftçisini temsil ettiğini …

Danışmanlık Devi Tarih de Verdi: Bu Altcoin 15x Yapabilir!

Geçen yılın Kasım ayında yaklaşık 3 trilyon dolarlık en yüksek değere ulaştıktan sonra, tüm kripto para piyasası çöktü. Birçok kripto paranın …

Fitch, Coca-Cola İçecek’in ‘yatırım’ notunu korudu

Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCI) yabancı ve yerli para cinsinden uzun vadeli temerrüt derecelendirmesi notunu ve uzun vadeli birincil …

Minimum fiyata artırım ile ilgili son dakika gelişmesi: Kabine toplantısı sonrası…

Bugünkü Kabine toplantısı sonrası minimum fiyat artırımı ile ilgili açıklamalar bekleniyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün akşam …

Biden ve Scholz, G7 Zirvesi öncesi bir araya geldi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşme, G7 Liderler Zirvesi’nin düzenlediği Almanya’nın Bavyera eyaletindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.